Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Nejvyšší státní zástupce podal dovolání v kauze osmi představitelů neonacistického Národního odporu

27. ledna 2020
Čtení na 2 minuty
Národní odpor (Ilustrační FOTO: Ondřej Cakl)
Národní odpor (Ilustrační FOTO: Ondřej Cakl)

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v kauze osmi představitelů hnutí Národní odpor, kteří byli obviněni za propagaci neonacismu. Píše o tom deník Právo. Krajský soud v Praze loni jejich stíhání po deseti letech zastavil kvůli jeho přílišné délce. Zeman navrhuje, aby Nejvyšší soud rozhodnutí zrušil a případ vrátil na začátek, Obvodnímu soudu pro Prahu 1.

V říjnu 2009 Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zakl v Praze, Brně, Českých Budějovicích a dalších městech některé předáky Národního odporu kvůli podezření z propagace nacismu. Byli mezi nim například bývalý předseda pražské organizace rozpuštěné neonacistické Dělnické strany Patrik Vondrák nebo Michaela Dupová z ženské buňky Národního odporu nazvané Resistance Woman Unity. 

Zatčení byli obviněni za pořádání pochodů na uctění padlých příslušníků nacistické SS, za vylepování propagačních materiálů Národního odporu v centru Prahy nebo za organizování neonacistických koncertů s vyzdvihováním Hitlerovy ideologie. Osm obžalovaných podle státní zástupkyně Zdeňky Galkové tvořilo organizovanou skupinu.

V říjnu 2012 soudkyně Dana Šindelářová všechny podezřelé osvobodila. Nadřízený Městský soud v Praze její verdikt na základě odvolání státní zástupkyně zrušil, Šindelářová však loni v červnu opět rozhodla ve prospěch obžalovaných. 

“Už v loňském usnesení, které má redakce k dispozici, ale obvodní soudkyně Šindelářová argumentovala především (vyjma „nepřiměřené délky“ stíhání) tím, že „základní program Národního odporu a všechny jeho přívržence nelze a priori pokládat za neonacisticky smýšlející osoby,“ píše k tomu server Novinky.cz.

Podle loňského rozsudku Šindelářové propagoval Národní odpor spíše myšlenky nacionalismu a národního socialismu, přičemž jej nelze stavět do kontextu s nenávistnou ideologií jen kvůli „občasným excesům“ a pár „extempore“.

„Milada Horáková byla členkou České strany národně sociální a dovoluje si ji snad někdo z tohoto titulu označit za (neo)nacistku?“ srovnala v textu soudkyně Šindelářová obžalované s političkou popravenou po komunisty zinscenovaném procesu  v padesátých letech. To vše prohlásila navzdory tomu, že ministerstvo vnitra i BIS pokládají toto hnutí za neonacistické. Národní odpor byl svého času nejsilnější iniciativou na krajní pravici.

 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon