Nejen otevření nového památníku v Letech. Výhled akcí Muzea romské kultury na rok 2023
Muzeum romské kultury, sídlící v Brně, přináší svůj každoroční výhled pro návštěvnickou sezónu, tentokrát pro rok 2023. Návštěvníci muzea i jeho poboček se mohou těšit na tradiční muzejní program i zbrusu nové akce.
Muzeum romské kultury je celoročně otevřeno široké veřejnosti. V brněnské budově je k vidění výpravná expozice Příběh Romů. Pro rok 2023 je naplánována komplexní výstava výtvarného umění Zdeňka Daniela, která by se měla otevřít v březnu. V dubnu se bude konat již tradiční Týden romské kultury v rámci oslav Mezinárodního dne Romů. Tento rok spojilo Muzeum síly s dalšími organizacemi a připravuje bohatý program (stužkování stromu tolerance, slavnostní průvod městem nebo dvojkoncert v brněnské káznici).
Hodonín u Kunštátu
Sezónní provoz v Hodoníně u Kunštátu. Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě začne v dubnu. K vidění bude obsáhlá expozice „Tábor Hodonín u Kunštátu. Průsečík tragických osudů 1940–1950. Střední Evropa“ i nová výstava. Sezóna bude naplněna také besedami, koncertem i srpnovým pietním shromážděním k uctění památky obětí holokaustu.
Centrum Romů a Sintů v Praze
Od roku 2020 realizuje Muzeum projekt, který je financován Norskými fondy – Centrum Romů a Sintů v Praze. Vzhledem k tomu, že centrum nemá své sídlo ještě zpřístupněno veřejnosti, konají se pražské výstavy a doprovodné programy ve spolupráci s významnými pražskými institucemi, např. Národním muzeem. V červnu 2022 byla v Letohrádku Kinských zpřístupněna výstava Otevřená cesta / Phundrado drom / The road is open. Jedná se o kurátorské „nasvícení“ výtvarných sbírek Muzea romské kultury. Výstava je k vidění až do května 2024 a celoročně je obohacena o komentované prohlídky i další doprovodné programy (edukace, diskuze, koncerty).
Lety u Písku
Jednou z nejvíce sledovaných událostí, které muzeum v roce 2023 čekají, bude otevření Letů u Písku. Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách. V místě budoucího památníku v letech 1942–1943 stál tzv. cikánský tábor, v němž byly v nelidských podmínkách vězněny a trýzněny celé romské rodiny. Ty byly následně hromadně transportovány na téměř jistou smrt do koncentračního tábora Auschwitz II-Birkenau a budovy letského tábora srovnány se zemí a spáleny.
V 70. letech byl v tomto prostoru postaven velkokapacitní vepřín, který zde fungoval až do roku 2018. Po desetiletích nátlaku aktivistů, nevládních i mezinárodních organizací byly jejich požadavky, aby byl vepřín zrušen, zbourán a v místě vznikl památník k uctění památky obětí tábora, vyslyšeny.
Vepřín byl státem vykoupen a v roce 2018 bylo Muzeum romské kultury pověřeno demolicí vepřína a na jeho místě, na základě architektonické soutěže vybudovat nový památník „Lety u Písku. Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“ jako důstojnou připomínku obětí holokaustu. Dalším účelem areálu bude šířit povědomí o pohnutých událostech spojených s existencí letského tábora. Ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová doplňuje, že „památník musí také vzdělávat a informovat o historii Romů a Sintů v Čechách ve 20. století, vysvětlovat kořeny nenávisti, diskriminace a podnítit diskusi k tematice lidských práv i zlepšení vzájemného soužití.“
Přípravy na vybudování letského Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách již započaly. Od roku 2017 zde probíhal archeologický výzkum pod vedením doc. Pavla Vařeky ze Západočeské univerzity v Plzni. Výzkum potvrdil přesnou polohu tábora i fakt, že ve stejném místě byl vystaven vepřín, a zjistily se i další informace o každodenním životě vězňů. Výstupy archeologického výzkumu jsou obsaženy v publikaci „Svědectví archeologie o tzv. cikánském táboře v Letech“ letos vydané Muzeem romské kultury společně se Západočeskou univerzitou v Plzni.
Nový památník
O podobě budoucího památníku rozhodla v roce 2020 krajinářsko-architektonická soutěž. Muzeum obdrželo 41 návrhů z celého světa, do druhého kola soutěže jich postoupilo na základě kritérií odborné poroty pouze sedm. V červnu 2020 byl slavnostně vyhlášen vítěz – návrh památníku od Jana Sulzera z ateliéru krajinářské a zahradní architektury Terra Florida.
V červenci 2022 byla zahájena demolice areálu bývalého vepřína v Letech u Písku, která byla nezbytná k tomu, aby se na místě mohl vybudovat nový památník. Ten je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska, Ministerstvem kultury ČR a Ministerstvem financí ČR. V roce 2023 začne realizace I. etapy projektu zahrnující výstavbu návštěvnického centra s vnitřní expozicí, venkovní stezky paměti a revitalizaci stávající Kulturní památky Lety, jež by měla být dokončena v srpnu téhož roku. Následná II. etapa rozšíří venkovní expozici o interaktivní historické fragmenty místa. Součástí venkovní expozice bude také nově vysazený les, jehož růst bude symbolizovat obnovu a smíření. Otevření nového památníku holokaustu v Letech u Písku bude jedním z nejvýznamnějších milníků v novodobé české, romské i evropské historii.
Plány Muzea romské kultury tímto výčtem nekončí. Aktuální informace o akcích jeho brněnského sídla a dalších poboček můžete sledovat na webových stránkách rommuz.cz nebo na muzejním Facebooku.
Článek vyšel v Romano voďi 6/2022. Ještě do konce roku si časopis můžete objednat pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.