Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Muž vyhrožoval dětem ze sboru Idy Kelarové, střílel ze zbraně. Policie nepřijela

26. srpna 2016
Čtení na 4 minuty
Česká filharmonie, Ida Kelarová a soubor Čhavorenge během společného vystoupení. Foto Petr Kadlec, z. s. Miret

Výstražná střelba do vzduchu a sprosté nadávky: tomu všemu opakovaně čelili účastníci tábora Romano Drom, který se konal letos počátkem srpna v Jiřetíně pod Jedlovou. Obyvatel obce, jehož domek sousedí s areálem, kde tábor probíhal, během tří dnů dvakrát „vyběhl“ na přítomné děti a vedoucí s dosud blíže neurčenou zbraní, z níž následně střílel do vzduchu. Po druhém incidentu se vedení tábora rozhodlo přivolat policii ČR, ta se však i po opakovaných urgencích odmítla případem zabývat přímo na místě. Po dalších stížnostech bylo nakonec jednání agresora kvalifikováno jako přestupek.

Začátkem srpna proběhlo umělecké soustředění a zážitkový tábor pro děti z pěveckého sboru Idy Kelarové Čhavorenge. Projekt si během své existence vybudoval solidní renomé díky intenzivní práci s dětmi, které se Ida Kelarová, mimo jiné zakladatelka z.s. Miret, věnuje několik desítek let. Viditelná je též spolupráce sboru s Českou filharmonií. Někteří členové filharmonie se s dětmi stýkají i mimo rámec profesionální spolupráce. To je i případ Petra Kadlece – hudebního publicisty a vedoucího vzdělávacího oddělení Filharmonie, který letos trávil s dětmi čas právě na táboře v Jiřetíně pod Jedlovou. Byl zde také svědkem incidentu, který bohužel není pro dětské členy sboru ojedinělým zážitkem, který je však alarmující mimo jiné pro způsob, jakým se k němu postavila policie České republiky.

Areál rekreačního zařízení, kde byly děti ubytovány, sousedí s domkem jednoho z místních obyvatel. Přestože vedoucí tábora Ida Kelarová tvrdí, že vzhledem ke špatnému počasí probíhaly veškeré zkoušky pěveckého sboru v rumburské tělocvičně, kam všichni každý den dojížděli, a že je tedy vyloučené, aby byl soused obtěžován jakýmkoli hlukem, došlo během tábora třikrát ke střelbě do vzduchu. Poprvé, když se děti večer vracely z celotáborové hry a probíhaly kolem sousedova domu, podruhé během ranní táborové rozcvičky, kdy dotyčný vtrhl přímo do areálu. V obou případech doprovázel střelbu do vzduchu vulgárními nadávkami s rasovým podtextem.

„V té době byly děti zrovna na cestě, s jásotem se vracely z celodenní hry, měly za sebou dobrodružství. Pak vyběhl ten chlap a zařval: ´do pí.i, vy cigáni z..rvený, bežte do pr..?!,´ a vystřelil,“ přibližuje okolnosti prvního z incidentů Ida Kelarová. „Já jsem byl v tu dobu v areálu, ale slyšel jsem ten výstřel, ty rány jsme tam slyšeli všichni,“ doplňuje jeden z účastníků tábora Michal Mižigár, student Karlovy Univerzity.

„Všechny děti vyděsilo – stejně jako nás, kteří jsme tu s nimi – když se v blízkosti tábora ozývaly výstřely a nadávky a když přímo do areálu vnikl soused, který bezdůvodně napadl skladatele Desideria Duždu, kterého se snažil vyprovokovat ke rvačce a nadával mu ve stylu „cikáni zasraní…zmrde jeden …pojď, bojíš se mě, co?!“, komentoval Petr Kadlec události pro Romea.cz.

Pro Idu Kelarovou je podle jejích vlastních slov na celém případu nejvíc zarážející, že když se obrátila na policii, byla nevybíravě odbyta s tím, že policie „má své postupy“. Vedení tábora se přitom pokoušelo domoci pozornosti nejprve na okresní stanici, posléze i prostřednictvím linky 158. Na místo dění se přesto nikdo nedostavil, stěžovatelům bylo řečeno, aby z celé záležitosti „nedělali kovbojku“.

Romea.cz se obrátila s dotazem přímo na děčínskou policejní mluvčí, ta ovšem odmítá, že by byl přístup policie laxní. „Rozhodně se musím ohradit proti Vašemu tvrzení, že by policie v rámci tohoto případu postupovala ´LAXNĚ´. Policisté dodrželi veškeré postupy a termíny stanovené platnou legislativou a ihned po prověření všech skutečností celou věc postoupili věcně příslušným orgánům,“ reagovala mluvčí. Po 30 dnech od podání další stížnosti obdržela stěžující strana vyrozumění, že se jedná o přestupek, který bude dále prošetřován. „Vámi uváděný případ je kvalifikován jako přestupkové jednání a po zadokumentování dále postoupen příslušnému správnímu orgánu na MěÚ Varnsdorf,“ odpověděla nám nadpraporčice Pavla Kofrová z Oddělení tisku a prevence.

Projekt Romano drom podporuje děti ze sociálně vyloučených lokalit. Začátkem loňského podzimu byl přenesen ze slovenských romských osad do Česka, konkrétně na Šluknovsko a Novoborsko, které jsou známé jako tzv. „problematické regiony“. Cílem projektu je ukázat sílu romské kultury na té nejvyšší úrovni, umožnit všem, kteří dokážou být otevření, aby viděli romské děti, které na sobě intenzivně pracují, cítí naději a jsou na sebe hrdé, podporovat setkání Romů a Neromů.

„Nejsem z těch, co by se Romů za každou cenu zastávali: zaráží mě ale, když tahle nenávist postihuje zrovna děti, které se chovají opravdu vzorně. Kterým navíc zdůrazňujeme, že když na sobě budou pracovat, mají naději na lepší život,“ komentuje Ida Kelarová svůj celkový dojem ze zkušeností, nasbíraných během koncertování s Čhavorenge. Rozhovor (nejen) o srpnové kauze si můžete přečíst ZDE.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon