Ministerstvo zdravotnictví muselo přehodnotit rozhodnutí: Žadatelka získala odškodnění ve výši 300 tisíc korun za nezákonnou sterilizaci
Ministr zdravotnictví přehodnotil rozhodnutí ohledně zamítnutí sterilizační žádosti na základě diskriminačního rasového důvodu. Žádost byla zamítnuta navzdory tomu, že v zdravotnické dokumentaci byl uveden romský původ žadatelky jako důvod sterilizace. Klientka tak bude odškodněna a byla jí přiznána částka ve výši 300 tisíc korun.
“V případu naší klientky na podzim roku 2022 došlo k zamítnutí žádosti, navzdory tomu, že jako důvod sterilizace je ve zdravotnické dokumentaci výslovně uveden romský původ žadatelky. Ačkoliv jsme tento a další právní argumenty předložili již v původní žádosti, Ministerstvo zdravotnictví se k nim v rozhodnutí ani nevyjádřilo a žádost zamítli jako nedůvodnou. Jde o náš první úspěšný rozklad, ostatní byly zatím vždy zamítnuty,” uvedla Liga lidských práv v tiskové zprávě.
Advokáti klientky argumentovali, že byly zjištěny vážné nedostatky v procesu rozhodování o sterilizaci. Mezi nimi byly například nedostatky v náležitostech žádosti o sterilizaci, zápise ze sterilizační komise, souhlasu k operaci a absenci písemného poučení o nereparabilitě zákroku. Důležitým nedostatkem byl také diskriminační rasový důvod uvedený v žádosti o sterilizaci a v protokolu z jednání sterilizační komise.
Ministerstvo zdravotnictví původně odmítlo reagovat na předložené důkazy. Z dokumentace a původního rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví bylo na základě argumentů klientky a jejích právníků zjištěno několik pochybení.
Podle spisové dokumentace, která je součástí zdravotnické dokumentace, bylo vysoce pravděpodobné, že slovo “ROMO” v žádosti o sterilizaci a v protokolu z jednání sterilizační komise poukazuje na etnický původ žadatelky.
“Zohledňování etnického původu žadatele bylo v rozporu s tehdy platnou právní úpravou. Jestliže se ministerstvo v napadeném rozhodnutí k tomuto tvrzení žadatelky, připomenutému v rámci řízení vyjádřením jiného útvaru ministerstva, vůbec v napadeném rozhodnutí nevyjádřilo, pak zatížilo své rozhodnutí dílčí nepřezkoumatelností,” uvedla Liga lidských práv.
Dalším zásadním nedostatkem byl podle Ligy lidských práv obecný souhlas “Souhlasím s operací” a podpis žadatelky. “Souhlas uvedený ve zdravotnické dokumentaci je napsán na zadní stránce operační vložky a omezuje se pouze na slova „souhlasím s operací“, bez další specifikace, a podpis žadatelky. O jakékoliv formě poučení se dokument nezmiňuje. Informace o provedení poučení žadatelky nevyplývají ani z jiných dokumentů doložených ve spise. Uvedené okolnosti lze považovat za takové, které vážně narušují svobodu a prostotu omylu uděleného souhlasu,” dodala Liga lidských práv.
Ministrovo rozhodnutí o rozkladu napravilo podle Ligy lidských práv předchozí nesprávné rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví a díky tomu bude odškodněna žena, která má na odškodnění jednoznačný nárok. “Argumentace navíc vyjasňuje nároky na informovaný a svobodný souhlas a nutnost poučení pacienta, což jsou oblasti, ve kterých byla předchozí rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví nejednoznačná a nekonzistentní,” uvedla v tiskové zprávě Liga lidských práv.