Listopadová výzva proti rasismu a xenofobii reaguje (nejen) na výroky směrem k dětem v teplické škole
Výzvou pojmenovanou jako Listopadová reaguje na vzrůstající vlnu nenávisti a rasismu Viktor Machek. „Zachycené otevřeně rasistické či xenofobní výroky jsou pouze špičkou toho, co se kolem nás děje denodenně. A nejen na internetu. Stále otevřeněji jsme konfrontováni s nenávistí, pohrdáním, otevřenou xenofobií či rasismem. Místo toho, abychom se silně vymezili proti těmto negativním projevům, mlčíme. Jen nemnozí se dokáží ozvat, projevit názor, vymezit se,“ uvádí v textu výzvy, který zveřejňujeme v plném znění.
Listopadová výzva proti rasismu a xenofobii: Takto ne!
Přátelé,
ve světle neustále sílící verbální – mnohdy již i neverbální – agrese, neskrývané xenofobie a rasismu v naší republice, musím konstatovat, že ideály a lidské postoje, které byly hybnou silou sametové revoluce před 28 lety, a se kterými jsem se ztotožnil, již neplatí. Tolerance a důstojné soužití, jež byly jedním z hlavních hesel porevolučních událostí, byly upozaděny na úkor zcela jiných negativních pojmů a veřejností akceptovaných vzorců chování. Ty jsou nyní standardem chování v naší společnosti. Za stav současné společnosti v České republice neseme zodpovědnost my všichni. Proto jsem se rozhodl již nemlčet a chci navázat na dlouholetou tradici občanských výzev a prohlášení, které jsem vždy považoval za důležité vyjádření lidských postojů a názorů.
Nechci, a ani nemohu, již déle přehlížet všechny skandální výroky na adresu dětí teplické škole, které se díky nemnoha lidem a osobnímu nasazení redaktorů z Českého rozhlasu nyní řeší a komentují. Nechci již déle tolerovat ani ty ostatní, nezachycené a nezveřejněné komentáře, rasistické a xenofobní postoje či negativní chování, kterými je naše společnost nakažena. Nemohu již ignorovat spoluobčany, kteří nevybíravě útočí na všechny, kteří jsou podle jejich vlastních měřítek jiní, nejsou zdejší nebo se nemohou bránit. To je hranice, za kterou jsme se již mnohokrát dostali a považuji tento stav za neakceptovatelný.
V naší společnosti i nadále platí, že máme a zažíváme svobodu slova. Spolu se svobodou je možnost svobodného vyjádření svého názoru jeden z největších výdobytků, které znovu máme. Mnozí spoluobčané se svobodou slova zaštiťují jako jakýmsi morálním ochranným pláštěm, který je má bránit a ospravedlnit jejich chování či názory, kterými se na veřejnosti prezentují.
Zřejmě si ale neuvědomují, že svoboda slova také znamená zodpovědnost za užívání slov a chování s tím spojené. Je na čase začít jim to velmi zřetelně připomínat! Titíž spoluobčané totiž také stále vidí, že za jejich neurvalé a zlé výroky a postoje, naše společnost nikoho nepostihuje, skoro na ně nereaguje, či zcela jen výjimečně. Cítí se proto bezpečni pod identitami přezdívek na internetu. Teprve události posledních dnů, kdy díky několika lidem, kteří konfrontovali autory nejotřesnějších komentářů u diskuze s fotografií teplických dětí, jim ukazuje, že jsou nejen dohledatelní, ale i postižitelní. To je pro nás pro všechny dobrá zpráva a ukazuje se, že nejsme proti těmto postojům bezmocní a bezvýznamní.
Zároveň si je potřeba uvědomit, že právní mechanismy, jak s nimi bojovat, již máme! Vedly nejen k potrestání viníků, ale i k jejich odhalení a veřejné dehonestaci. Toto si musí uvědomit všichni ti původci zla, díky kterým nyní vznikají spontánně v naší republice sbírky na podporu nevinných školáků a zvedají se kritické hlasy proti tomuto způsobu chování a soužití.
Stále si ovšem myslím, že to zdaleka nestačí. Zachycené otevřeně rasistické či xenofobní výroky jsou pouze špičkou toho, co se kolem nás děje denodenně. A nejen na internetu. Stále otevřeněji jsme konfrontováni s nenávistí, pohrdáním, otevřenou xenofobií či rasismem. Místo toho, abychom se silně vymezili proti těmto negativním projevům, mlčíme. Jen nemnozí se dokáží ozvat, projevit názor, vymezit se. A to je žalostně málo! Nechceme žít a vychovávat naše děti v zemi, která je otevřená, přátelská k ostatním a schopná soužití s jinými národy?
Když si dovolím lehký exkurz do historie, tak ta nás stále učí, že největší tragédie vznikaly ze stejných scénářů. Nepatrné množství lidí dokázalo díky mlčící a nereagující „většině“ v konečné fázi rozpoutat teror, války a nepokoje. Ze zdánlivě malicherných věcí vznikaly zásadní okamžiky dějin, které negativně ovlivnily životy miliónů lidí. Právě díky této většině, která nenašla odvahu, čas a neměla zájem všechny tyto odporné skutky ihned po jejich vzniku odsuzovat a reagovat na ně, dostávají i dnes tyto názory stále větší prostor. Neopakujme již tyto chyby, je třeba se ozvat! Ukázat, že tyto názory nejsou našimi názory a neschvalujeme je.
Proto vyzývám všechny spoluobčany: nezůstávejte nečinní, každý z hlasů, který se ozve na obranu nespravedlivě nařčených, je velmi potřebný. Ukažte, že vám stále záleží na tom, kde žijeme, v jaké společnosti a s jakými lidmi, a že nám není lhostejný ani osud lidí, kteří díky mnoha okolnostem nemají v životě tolik štěstí. Nebojte se klást důraz na hodnoty, kterými jsou tolerance, láska, aktivní občanská pomoc a porozumění. Hledejte cesty, jak aktivně poukazovat na všechny projevy rasismu, xenofobie a nesnášenlivosti. Za každým nesnášenlivým projevem vždy stojí konkrétní člověk! Aktivně zkoumejte všechny možné formy prosazování pozitivních hodnot do běžného života společnosti. Spojujte se, připojujte se k již existujícím, či přímo zakládejte nová občanská sdružení či organizace, které budou aktivně bojovat se všemi zachycenými projevy nesnášenlivosti. Také pochopte, kdy diskuze již nemají smysl a jediná cesta je využití právních kroků, které z pohledu nastavených občanských norem ukáží všem, co je a co není přijatelné v naší společnosti. Nebuďte prosím pasivní!
Zároveň vyzývám všechny právníky, pracovníky organizací zabývajícími se lidskými právy a příslušné zástupce státních institucí: Zveřejněte a šiřte všemi dostupnými prostředky pro širokou veřejnost cesty, jak se dají zachycené projevy netolerance, kyberšikany, rasismu a xenofobie řešit z pohledu českého práva. Víme, že tyto cesty již existují a jsou využívány! Ukažte a stanovte jednoduché postupy, jakými prostředky lze proti netolerantním spoluobčanům vystupovat. Vytvořte jednoduché šablony pro trestní oznámení, kterými je třeba zahrnout státní orgány ve všech zachycených případech projevů rasismu, xenofobie a nesnášenlivost.
Závěrem mi dovolte citovat Václava Havla s vizí, se kterou se plně ztotožňuji: ”Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovídám: o republice samostatné, svobodné, demokratické, o republice hospodářsky prosperující a zároveň sociálně spravedlivé, zkrátka o republice lidské, která slouží člověku, a proto má naději, že i člověk poslouží jí. O republice všestranně vzdělaných lidí, protože bez nich nelze řešit žádný z našich problémů – lidských, ekonomických, ekologických, sociálních a politických.“
Děkuji Vám všem za pozornost.