Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Krev máme všichni stejně červenou: Dárcovstvím kostní dřeně můžete zachránit život

28. března 2017
Čtení na 4 minuty
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay)

V naší zemi onemocní každoročně stovky lidí včetně mladých lidí i malých dětí poruchami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich život. Nejznámější a nejčastější z nich je leukémie. Následují ji zhoubné nádory krvetvorby a těžké útlumy krvetvorby nebo imunity. Poslední nadějí pro těžce nemocného je často cizí člověk, který se jako dobrovolník nechal zapsat do registru dárců kostní dřeně. Možná, že nikdy nikdo nebude potřebovat transplantaci s krvinkami vašeho typu. V opačném případě můžete být právě vy jediným člověkem na světě, který mu může pomoci k návratu do života. Existuje snad větší dar člověka člověku?

Dcera má problém – kýlu v třísle, která potřebuje operaci. Přijíždíme do nemocnice a tam stojí paní, která ihned upoutá mou pozornost; působí neupraveně, jaksi zanedbaně. Celý zbytek dne pak na ni narážím, nemám však chuť se s ní bavit, za což se zpětně stydím: dělám totiž přesně to, co sama nesnáším – odsuzuji někoho kvůli vzhledu, namísto toho, abych ho poznala.

Druhý den ráno podstoupí mé dítě zmíněnou operaci, a když ji odvážejí na operační sál, mířím znovu ven, před nemocnici. Na lavičce zase sedí ona paní. Zve mě, ať si k ní přisednu a já jsem ráda, protože jsem tam tentokrát úplně sama – není tu nikdo z rodiny, o koho bych se mohla opřít.

Ptá se mě, proč pláču, a jí odpovídám, že mi právě operují dceru s tříselnou kýlou. Podívá se na mě, usměje se a řekne: „Nebojte se, vaše dítě bude v pořádku, moje je na tom daleko hůř, já už tu jsem tu tři měsíce a bojujeme s leukémii.“ V tu chvíli ztratím řeč, stírám si slzy a nejradši bych si nafackovala. Najednou uvidím v jejích očích bolest a pochopím, proč byla neupravená – bojuje tu o život svého dítěte. Tahle žena už viděla smrt zblízka, viděla umírat děti a bojí se dne, kdy přijde řada na to její. A s mou dcerou měla pravdu: po operaci je v pořádku a nazítří odjíždíme domů.

Od té doby však nemůžu na tu paní přestat myslet a časem se rozhoduji, že vstoupím do registru dárců kostní dřeně. Pravděpodobnost, že budu vybrána jako dárce, je sice velice malá, ale už ten pocit, že tímto krokem mohu dát někomu naději, mě motivuje.

Jak probíhá registrace a odběr

Na webu www.kostnidren.cz vyplňuji dotazník pro dárce. Vybírám nejbližší město, kde odběr krve provádí a dotazník odesílám. Jak jednoduché. Téměř okamžitě dostávám potvrzující e-mail s informacemi, kdy se k odběru dostavit.

Vydávám se tedy do mostecké nemocnice. Mířím na transfuzní oddělení a mám trochu strach, protože odběry krve nemám právě v lásce. Vcházím dovnitř a sestřička už mě vítá se slovy: „Nebojte, jde jen o trochu krve, která může zachránit životy.“ V tu chvíli vím, že jsem tu správně a dělám dobrou věc. Usedám tedy na křeslo a sestřička mi odebírá nepatrné množství krve. Ani to nebolelo.

Odcházím domů a jsem šťastná, že jsem svým rozhodnutím možná dala někomu šanci na uzdravení. Nejsem žádná celebrita, jsem obyčejný člověk stejně jako vy. Nečekejte prosím, až vám někdo bude muset otevřít oči jako mně, a pokud můžete, tak do registru vstupte.

PODMÍNKY VSTUPU

– věk od 18 do 40 let věku (evidence v databázi registru do 55 let věku dárce)

– ochota pomoci jakémukoli pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí

– hmotnost vyšší než 50 kg

– výborný zdravotní stav (žádné závažné onemocnění, ani v minulosti)

– bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)

– ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření

– ochota věnovat svůj čas a pohodlí

– veřejné zdravotní pojištění platné v ČR

Jak probíhá odběr krvetvorných buněk?

Prokáže-li se shoda mezi dárcem a pacientem, požádá transplantační centrum o odběr krvetvorných buněk a navrhne vhodné termíny. Příprava dárce začíná přibližně měsíc před samotným odběrem. Jedná se o podrobné vyšetření zdravotního stavu – odběr krve pro laboratorní testy, RTG srdce a plic (v případě odběru kostní dřeně také RTG pánve), EKG, interní vyšetření a případně další doplňující vyšetření.

V současnosti se krvetvorné buňky získávají dvěma způsoby:

1. Odběr kostní dřeně

Odběr kostní dřeně z pánevních kostí se provádí podobně jako malá operace. Trvá přibližně hodinu a provádí se v celkové narkóze – dárce v době odběru necítí žádnou bolest. Punkční jehlou se odsaje potřebné množství kostní dřeně (maximálně 1500 ml, podle váhy pacienta a dárce). Odebrané množství kostní dřeně nepřesáhne 5–10 % celkového objemu. Všechny ztráty si zdravý organismus v krátké době nahradí přirozenou regenerací. Další komplikace jsou vzácné.

2. Odběr krvetvorných buněk na separátoru

Tento odběr se provádí ambulantně na aferetickém oddělení odběrového centra pomocí přístroje – separátoru. Před odběrem krvetvorných kmenových buněk ze žíly je nutné buňky dárce krátkodobě namnožit a vyplavit z kostí do krevního oběhu.

Čtyři večery před odběrem proto dostává formou podkožních injekcí stimulační přípravek, jehož účinkem se krvetvorné buňky vyplaví do krevního oběhu. Dárce je napojen na separátor loketními žílami. Celá procedura trvá přibližně 4 hodiny. Dárce při odběru leží, může sledovat TV, spát nebo poslouchat hudbu. Asi 2–3 hodiny po skončení odběru může být dárce bezpečně propuštěn domů.

Dárce má právo na konečné rozhodnutí, který ze dvou způsobů odběru podstoupí.

Článek si přečtěte v tištěném vydání měsíčníku Romano voďi (Leden-únor 2017). Objednejte si časopis pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.
Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon