Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Vláda schválila nové strategie. Pomohou zlepšit situaci Romů?

23. února 2015
Čtení na 2 minuty
Úřad vlády ČR (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Úřad vlády ČR (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

V Česku přibývá ghett a napětí. V ghettech žije kolem 80 tisíc Romů, Česko je dlouhodobě kritizováno za to, že ve školství diskriminuje romské děti, další generace vždy znovu ztrácí šanci na prolomení bludného kruhu… Protiromské naladění "majority" zároveň vyhodnocují bezpečnostní složky jako jedno z největších budoucích rizik. Mají strategické vládní dokumenty zaměřené na integraci Romů a boj proti sociálnímu vyloučení šanci situaci změnit?  

V pondělí 23. února schválila vláda Strategii romské integrace do roku 2020. Materiál obsahuje opatření ve vzdělávání, bydlení, zaměstnávání či v bezpečnosti, která mají pomoci zvrátit dosavadní nepříznivý vývoj a zhoršování situace Romů a srovnat jejich podmínky s ostatními obyvateli. O dokumentu jsme psali zde.

DOKUMENTY

Česko má koncepce k řešení situace Romů od konce 90. let. Poslední se týkala let 2010 až 2013. Strategie má na ni navázat a nepříznivý trend zlomit. V republice totiž přibývá ghett, v nichž žijí převážně Romové. V těchto chudinských lokalitách bydlí třetina romské populace, tedy kolem 80.000 lidí. Zatímco v roce 2007 bylo těchto míst kolem 300, podle expertů by jich nyní mohlo být o stovku víc.

"Hlavním cílem strategie je samozřejmě překonat ten poměrně zásadní především sociální, ale i kulturní problém, který tady s integrací je. Zhruba třetina romské menšiny je postižena sociálním vyloučením. I na zbylé dvě třetiny, které žijí integrovaně, situace poměrně závažným způsobem dopadá," uvedl ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier. Podle něj je integrace ale "dvoustranná záležitost", podílet se na ní musí romská menšina i většinová společnost.

Schválený dokument odmítla expertka opoziční ODS Lenka Kohoutová. Podle ní není možné jednu menšinu upřednostňovat.

Podle Kohoutové se nynější vláda k menšinám chová nerovně, žádné jiné minoritě nevěnuje takovou pozornost jako Romům. ODS to považuje za nepřijatelné, vytvářejí se tak prý jiná pravidla jen pro někoho. "Pokud se Romové budou chovat podle běžných, společností daných pravidel, ani většinová společnost je nebude odmítat," míní Kohoutová. Podle ní si Dienstbier jen "vymýšlí práci, aby ukázal důležitost svého úřadu".

Kabinet rovněž schválil zprávu o naplňování Strategie boje proti sociálnímu vyloučení. Věnujeme se jí v samostatném článku.

„Strategie jsou klíčové. Ještě důležitější je ale vůle a pochopení nutnosti uvádět je do praxe. Na tom tyto dokumenty v českém prostředí ztroskotávají. Jak v jednotlivých rezortech, tak na politické úrovni se sociální vyloučení týkající se Romů neustále bagatelizuje. Na Romy a na ty, kteří se snaží změnu nastavení systému prosadit, se pohlíží j jako na stěžovače a často chybí zcela elementární znalosti a vůle cokoliv měnit. Z toho plyne pocit marnosti, který jsme si zvykli s podobnými dokumenty spojovat,“ uvedla pro server Romea.cz Alica Heráková z Muzea romské kultury.

Více se názorům na schválené dokumenty věnujeme v anketě zde a zde.

VIDEO

DOKUMENTY

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon