Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

Jarmila Adiová: Hrozili mi odebráním dětí, pokud si další nenechám vzít. Nevěděla jsem, že mě i sterilizovali

21. prosince 2024
Čtení na 2 minuty
Jana Adiová, jedna z nuceně sterilizovaných žen (FOTO: Lukáš Cirok)
Jana Adiová, jedna z nuceně sterilizovaných žen (FOTO: Lukáš Cirok)
Jarmila Adiová je jednou z mnoha nuceně sterilizovaných žen, které dodnes bojují s důsledky této traumatické zkušenosti. V rozhovoru pro první romskou internetovou televizi ROMEA TV odkrývá, jak nátlak sociálních pracovnic a lékařů vedl k nenapravitelnému zásahu do jejího života. Zažádala o odškodnění, ale stále čeká, zda jí bude kompenzace 300 tisíc korun přiznána. Zatím zůstává jako oficiální termín k podání žádosti o odškodnění stanoven 2. leden 2025. Někteří politici však navrhují prodloužit tuto lhůtu o další dva roky.

Jarmila Adiová žila spokojený rodinný život se svým manželem a pěti syny. Společně se těšili v roce 1989 na příchod dalšího dítěte, tentokrát snad vysněné holčičky. „Připravovali jsme se s manželem na to, že bych mohla mít holčičku. On se na to opravdu těšil, byl rád a pořád říkal: ‚Snad už to bude ta holka, a ne zase kluk,‘ protože už jsme měli pět synů. I já jsem se na to moc těšila,“ říká Adiová. „Byli jsme normální, fungující rodina, děti se měly dobře a vše bylo v pořádku,“ vzpomíná.

VIDEO

Její plány ale překazil tlak sociálních pracovnic, které jí hrozily, že jí vezmou děti, pokud nepodstoupí zákrok na ukončení těhotenství. „Začala k nám chodit sociálka a pořád něco hledali, schválně si vymýšleli, jestli nám něco nechybí. Tehdy to bylo tak, že když viděli, že máte víc dětí, rovnou řekli, že rodím jako kočka, a že mi kvůli tomu nebudou pořád dávat dávky. Navrhli mi, abych to dítě dala pryč. Řekli, že jestli to neudělám, vezmou mi děti a dají je do ústavu. Byla jsem strachy bez sebe, manžel taky. Vůbec jsme to nechtěli udělat, ale nakonec mě donutili tam jít, jen abych mohla mít těch pět dětí doma,“ vypráví pro ROMEA TV Jarmila Adiová.

Jenže po zákroku, který ukončil její těhotenství zjistila, že už nikdy nebude mít moc další děti. Aniž by plně rozuměla následkům, byla přinucena podstoupit sterilizaci. „Netušila jsem, že už nebudu moci mít děti. Až po operaci mi manžel a rodina řekli, že je to nevratné. Ten šok mě poznamenal na celý život,“ líčí Jarmila. Dnes se léčí s dlouhodobými psychickými obtížemi, které jsou důsledkem této zkušenosti.

S podezřením na nucené sterilizace přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů. Protiprávní sterilizace byly v Československu a České republice prováděny desítky let, nejčastěji na romských ženách. Ty byly vystaveny hrozbám odebrání dětí, nátlaku či dezinformacím o povaze zákroku. Desítky žen se přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily také na soudy. O odškodnění podle zákona mohou oběti žádat od roku 2022, lhůta skončí začátkem příštího roku. Politici se však shodují na nutnosti lhůtu prodloužit o další dva roky.

Stejně jako další oběti nucených sterilizací, zažádala o odškodnění ve výši 300 tisíc korun i Jarmila Adiová. Její žádost byla zamítnuta a tak podala rozklad. Stále však nezná výsledek a čeká zda jí odškodnění bude přiznáno.

„Peníze nezahojí rány. Já jsem chtěla, aby moji synové měli sestru. Tu šanci mi ale vzali,“ říká Jarmila. Přesto doufá, že její příběh podpoří další ženy v boji za spravedlnost. „Nejde jen o mě, ale o všechny ženy, které si tím prošly. My jsme nechtěly nic jiného než mít rodiny a děti. To nám ale upřeli.“

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon