Jak se bránit proti nenávistným projevům a násilí? Romská organizace ARA ART spouští projekt Oda na kames, nabízí právní pomoc a vzdělávání
Romská organizace ARA ART zahájila v říjnu 2023 projekt Oda na kames, což v romštině znamená To nechceš. Projekt si klade za cíl zmapovat a řešit nenávistné projevy a násilí z nenávisti vůči romské menšině na internetu i v reálném životě. Informovala o tom organizace ARA ART v tiskové zprávě zaslané zpravodajskému serveru Romea.cz.
Podle organizace jsou Romové a Romky často terčem nenávistných projevů, které mohou vést k předsudečnému násilí. Projekt Oda na kames proto sleduje a analyzuje, jaké a kolik takových projevů se objevuje v online prostředí, a zároveň vzdělává terénní pracovníky a pracovnice, kteří pomáhají romským klientům a klientkám v off-line prostředí.
“Tato aktivita směřuje především k vyšší efektivitě pomoci jejich klientům a klientkám, kteří se s nenávistnými projevy ve veřejném prostoru běžně setkávají, jakož i k přesnější adresnosti jimi poskytovaných služeb,” uvedla organizace v tiskové zprávě.
Projekt také nabízí advokační a intervenční činnost, která komunikuje problematiku nenávistných projevů s veřejností a institucemi, a poskytuje bezplatnou právní pomoc a poradenství obětem. V závěrečné fázi projektu bude spuštěna osvětově-informační kampaň, která bude informovat o tom, jak se chránit a bránit proti nenávistným projevům a násilí.
“Uvědomujeme si, že romská menšina není jedinou společenskou skupinou, která je vystavena nenávistným projevům, či předsudečnému násilí. Věříme, že výsledky našeho projektu v budoucnu pomohou i dalším skupinám obyvatel, které se s touto problematikou potýkají.“ říká advokační pracovnice Andrea Bučková, někdejší zplnomocněnkyně vlády SR pro romské komunity.
“Momentálně se každý, koho se téma týká, nebo potřebuje odbornou radu, může ozvat na e-mailovou adresu info@araart.cz . Do budoucna bude zřízena také zvláštní telefonní linka, jejíž číslo bude zveřejněno na www.araart.cz,” dodala organizace ARA ART na závěr tiskové zprávy zaslané zpravodajskému serveru Romea.cz.
Nenávisti vůči Romům se věnují i další projekty neziskových organizací v ČR a Evropě. Na konci ledna mladí Romové a Romky, kteří se zapojili do dobrovolnického projektu Evropského centra pro práva Romů (ERRC), organizace ROMEA a Fóra pro lidská práva., který bojuje proti nenávistným projevům na internetu v České republice, zveřejnili dvě publikace. První publikace s názvem Boj proti digitálnímu anticiganismu v České republice popisuje, jak romští dobrovolníci v období od jara 2022 do léta 2023 nahlásili a zaznamenali 245 samostatných případů rasistických projevů vůči Romům na internetu různé závažnosti. Druhá publikace s názvem Stíhání digitální nenávisti vůči Romům: příručka opatření pro Českou republiku obsahuje doporučení pro Ministerstvo vnitra, státní zástupce a orgány činné v trestním řízení, jak lépe řešit nenávistné projevy vůči Romům na internetu.
Evropská unie poskytla finanční prostředky i na projekt SafeNet, jehož cílem je monitorovat a ohlašovat nenávistné projevy na internetu s cílem vytvořit bezpečnější online prostředí. Na projektu se podílí 21 partnerů z konsorcia z celé Evropy, včetně organizace ROMEA. Všichni partneři jsou rovněž členy Mezinárodní sítě proti kybernetické nenávisti (INACH) a projekt se zaměřuje na to, jak na nahlašování nenávistných projevů reagují sociální sítě. Celkem organizace nahlásily už 7604 příspěvků, z toho v ČR to bylo 324 příspěvků, které se z naprosté většiny týkali nenávisti vůči Romům.