Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Mladí Romové bojují proti online rasismu a anticiganismu: 245 případů nenávisti, 10 trestních oznámení a doporučení vládě ČR

24. ledna 2024
Čtení na 2 minuty
Ilustrační FOTO: Envato Elements
Ilustrační FOTO: Envato Elements
Mladí Romové a Romky, kteří se zapojili do dobrovolnického projektu, který bojuje proti nenávistným projevům na internetu v České republice, dnes zveřejnili dvě publikace. Ty odhalují rozsah a dopady online rasismu vůči Romům a navrhují opatření, jak mu čelit. Publikace jsou výsledkem inovativní iniciativy, která ukázala, jak mohou Romové aktivně hájit svá práva tím, že budou dokumentovat a podávat stížnosti a trestní oznámení na ty, kteří na internetu šíří rasovou nenávist. Projekt zorganizovalo Evropské centrum pro práva Romů (ERRC), organizace ROMEA a Fórum pro lidská práva.

První publikace s názvem Boj proti digitálnímu anticiganismu v České republice popisuje, jak romští dobrovolníci v období od jara 2022 do léta 2023 nahlásili a zaznamenali 245 samostatných případů rasistických projevů vůči Romům na internetu různé závažnosti.

“Mnoho komentářů šířilo protiromské stereotypy, zatímco značný počet se zaměřoval na Romy a uprchlíky (včetně útoků na ukrajinské Romy). Velká část nejznepokojivějších nenávistných projevů byla zaměřena na Romy v kontextu druhé světové války a zahrnovala komentáře vyzývající k vyhlazení Romů, popírání holocaustu a vyjadřování sympatií s nacistickou ideologií,” uvádějí organizace ve společné tiskové zprávě, kterou má zpravodajský server Romea.cz k dispozici.

Výsledkem bylo vypracování deseti trestních oznámení kvůli zveřejňování nenávistných projevů na internetu. “Jeden pachatel byl zatím potrestán osmiměsíční podmínkou a státním zástupcem mu bylo nařízeno, aby obsah odstranil; další trestní oznámení bylo klasifikováno jako přestupek a pachateli byla uložena pokuta; jedno bylo zamítnuto; ostatní čekají na další kroky policie,” uvedly organizace.

“Myslím, že tento projekt je opravdu důležitý, protože ukazuje, jak nebezpečný může být internet. Opravdu mě překvapuje, že je tolik nenávistných projevů vůči Romům,” řekla Veronika Banová, romská dobrovolnice a studentka práv na Západočeské univerzitě.. “Je třeba o tom více informovat a více to kontrolovat ze strany sociálních sítí. Myslím, že je potřeba, aby takových projektů bylo více,” dodala Banová.

Druhá publikace s názvem Stíhání digitální nenávisti vůči Romům: příručka opatření pro Českou republiku obsahuje doporučení pro Ministerstvo vnitra, státní zástupce a orgány činné v trestním řízení, jak lépe řešit nenávistné projevy vůči Romům na internetu. Zasazuje se za proaktivní přístup k řešení online nenávistných projevů ze strany státních subjektů, včetně standardizace policejních postupů při vyhodnocování nahlášených nenávistných projevů, odstranění některých legislativních mezer, efektivnější koordinaci napříč státními orgány, potřeby průběžného vzdělávání, vytváření preventivních programů, zapojení komunit a zapojení dalších relevantních zúčastněných stran.

“Dokument upozorňuje na rozpor mezi množstvím nenávistných projevů, které romští aktivisté objevili na internetu, a relativně malým počtem právních kroků, které je možné učinit vůči pachatelům,” dodaly organizace.

Romští aktivisté také poukazují na široce přijímané nenávistné projevy a diskriminační obsah na internetu, který nedosahuje úrovně trestní odpovědnosti, ale přesto vytváří toxické a rasistické prostředí, které může vést k násilí v reálném světě.

ERRC podle tiskové zprávy již dlouhodobě upozorňuje na souvislost mezi nenávistnými projevy na internetu a násilím vůči Romům a zdůrazňuje, jak nedostatek právních důsledků povzbuzuje rasistické uživatele k šíření nenávisti na internetu i mimo něj. “Tím, že dokumentují a řeší různé typy nenávistných projevů, staví projekty, jako je tento, Romy do centra boje proti nenávistným projevům na internetu a hrozbě, kterou představují pro demokratické společnosti,” dodává ERRC.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon