Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

Helena Válková kritizuje restriktivní přístup k odškodňování protiprávně sterilizovaných žen: Žádosti jsou odmítány, zákon přitom umožňuje širší výklad

07. října 2024
Čtení na 3 minuty
Helena Válková (FOTO: Tony Danilov)
Helena Válková během diskuze s názvem Poslední šance v pražském kině Přítomnost, 1. 10. 2024 (FOTO: Tony Danilov)
Poslankyně a bývalá zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková během diskuse „Poslední šance“, kterou minulý týden pořádala organizace ROMEA, kritizovala přístup státních úředníků při uplatňování zákona o odškodnění protiprávně sterilizovaných žen. Podle ní je zákon aplikován příliš restriktivně, což vede k neoprávněnému odmítání některých žádostí.

„Mám podezření, že v současné době je tendence státních úředníků postupovat striktně restriktivním výkladem, a proto se některé žádosti mohou podle mého názoru neoprávněně odmítat,“ uvedla Válková během svého vystoupení.

Zákon dává prostor pro širší výklad, tvrdí Válková

Podle Heleny Válkové byl zákon napsán tak, aby poskytl dostatek prostoru pro širší interpretaci, která by umožnila zohlednit i nepřímé důkazy. To znamená, že kromě zdravotních záznamů by mohly hrát roli i další okolnosti, které by v celku podpořily oprávněnost žádostí. „Nejsou to jen data a dokumenty, které musíte předložit. To jsou všechny i nepřímé důkazy a souvislosti, které ve svém celku podpoří závěr úředníka, že ta žádost je oprávněná. A to se neděje,“ vysvětlila.

VIDEO

Válková dále zdůraznila, že by v tomto procesu měli být zapojeni kvalifikovaní právníci, kteří by státním úředníkům pomohli správně aplikovat tento zákon. „Tohle chtělo opravdu dobrého právníka, odvážného, který by radil úředníkům, jak výklad zákona provést správně,“ dodala.

Zdlouhavá cesta k přijetí zákona

Cesta k přijetí zákona o odškodnění žen protiprávně sterilizovaných byla složitá a trvala mnoho let. Helena Válková se do příprav zapojila v roce 2019, kdy začala intenzivně vyjednávat podporu napříč politickým spektrem. „Legislativní proces jsme zahájili 1. října 2019, kdy byl rozeslán sněmovní tisk 603, který prošel úspěšně vládou. Tento návrh zákona podpořili poslanci napříč politickým spektrem,“ uvedla Válková.

Jednání předcházel neúspěch několika pokusů o prosazení podobného zákona. Již Michael Kocáb, bývalý ministr pro lidská práva, zařídil, aby se tehdejší vláda ženám omluvila, ale nepodařilo se mu najít dostatečnou politickou podporu pro prosazení odškodnění. Další pokusy učinil Jiří Dienstbier, bývalý ministr pro lidská práva, jehož návrh zákona ale vyděsil politiky odhady, že by odškodnění mohlo dosáhnout miliard korun.

Válková převzala iniciativu, když se stala zmocněnkyní pro lidská práva. Zároveň zdůraznila, že klíčovou roli sehrála spolupráce s neziskovými organizacemi a zástupkyní veřejného ochránce práv Monikou Šimůnkovou. „Nebýt podpory neziskových organizací a lidí, kteří to dlouhodobě prosazovali, nikdy by se nám to nepodařilo,“ dodala Válková.

Klíčová jednání s Babišem a Schillerovou

Klíčovým okamžikem bylo podle Válkové získání podpory tehdejšího premiéra Andreje Babiše a ministryně financí Aleny Schillerové. Válková se zaměřila na přesvědčení těchto vlivných osobností, že finanční náklady na odškodnění nebudou pro stát likvidační. Argumentovala tím, že Evropský soud pro lidská práva by v případě soudních sporů mohl ženám přiznat odškodné až ve výši 20 až 30 tisíc eur, což by mohlo vést k mnohem vyšším výdajům, pokud by ženy podávaly žaloby mezinárodně.

„Andrej Babiš i Alena Schillerová nakonec souhlasili, že se finance na odškodnění žen najdou,“ uvedla Válková. Významná byla také schůzka mezi Schillerovou a skupinou romských žen, které byly sterilizovány. „Schillerová schůzku velmi emotivně vylíčila Andreji Babišovi a definitivně se rozhodlo, že ty peníze dáme,“ vzpomínala Válková. Tato schůzka byla podle ní klíčovým okamžikem, který pomohl posunout celý proces vpřed.

Prostor pro změny se krátí

Zákon o odškodnění sterilizovaných žen nabyl účinnosti v roce 2021 a jeho platnost vyprší na konci roku 2024. Helena Válková však upozornila, že politická vůle na prodloužení této lhůty či otevření zákona pro novelizaci je minimální. „Při současné politické konstelaci nevidím prostor pro otevření zákona a prodloužení lhůty. Obávám se, že politická shoda už nebude nalezena,“ prohlásila Válková.

O odškodnění podle zákona mohou žádat oběti, které zákrok podstoupily mezi 1. červencem 1966 a 31. březnem 2012 bez svobodného rozhodnutí a informací o dopadech, mohou od státu získat 300.000 korun. Žádost musí být na ministerstvo doručena nejpozději 2. ledna 2025.

Ministerstvo zdravotnictví (MZd) k 30. září 2024 dostalo 1979 žádostí o odškodnění. Vyřídilo téměř 1389, 658 obětí protiprávních sterilizací získalo odškodnění. Ministerstvo vyplatilo téměř 200 milionů korun. 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon