EXKLUZIVNÍ VIDEO: Ida Kelarová převzala z rukou prezidenta Pavla státní vyznamenání, Medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury, výchovy a školství
Oslavy 105. výročí vzniku samostatného Československa vyvrcholily dnes na Pražském hradě udílením státních vyznamenání. Poprvé v režii prezidenta Petra Pavla. Ocenil 62 osobností veřejného života, mezi nimi i Idu Kelarovou, která získala Medaili Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti kultury, výchovy a školství.
Nejvyšší státní vyznamenání získal například bývalý premiér Petr Pithart, exministr zahraničí Karel Schwarzenberg či zpěvačka Marta Kubišová. Podle hodnocení hostů ve Vladislavském sále udílení státních vyznamenání doprovázela radostná atmosféra. Po dlouhé době jde skutečně o důstojný akt a oslavu těch, kteří se zasloužili o naši republiku, napsal na sociálních sítě například ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
“Předávání mělo výbornou úroveň, která mě dříve chyběla. Jak to celé začalo, tak jsem měla úplně husí kůži, byl to velice silný moment,” popsala v rozhovoru s Richardem Samkem pro ROMEA TV těsně po převzetí vyznamenání Ida Kelarová. “Vyznamenání obdrželi konečně úžasné osobnosti, úžasní lidé. Potěšilo mě, že pan prezident ocenil lidi, kteří už dávno měli být oceněni,” dodala Kelarová.
“Když mi předával vyznamenání, opravdu jsem mu věřila, že mi to přeje,” řekla Ida Kelarová pro ROMEA TV. “Moje největší ocenění ale bude, až zde v ČR nebude rasismus,” vyjádřila své přání. Dodala, že ke změně myšlení lidí je potřeba vytvářet romské vzory, o což se sama snaží už více než 40 let.
Ida Kelarová je zpěvačka a sbormistryně. Narodila se jako Ida Bittová v Bruntále a vystudovala na konzervatoři v Brně hru na klavír a violoncello. Zároveň začala hrát na klavír, zpívat a pak i hrát různé role v Divadle na provázku, kde působila v letech 1975 až 1982. V roce 1982 se přestěhovala za svým druhým manželem do Walesu. O tři roky později pak odjela do Dánska, kde koncertovala a začala také učit romské písně, pak takto působila i v Norsku a ve Walesu.
V roce 1995 se vrátila do ČR a v Bystrém u Poličky na Českomoravské vysočině založila Mezinárodní školu pro lidský hlas, organizuje workshopy, multietnické projekty, romský festival Gypsy Celebration Hartmanice, zakládá sbory s repertoárem romských písní. V r. 1999 založila s Desiderem Duždou skupinu Romano Rat (Romská krev) s níž koncertuje po celém světě. Za hudbu k filmu Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba byla v r. 2001 nominována na Českého lva. I. Kelarová se hrdě hlásí k romským kořenům, dlouhodobě se věnuje vzdělávání a výchově romských dětí a cestu k romské kultuře otevírá i těm neromským. Vede dětský romský sbor Čhavorenge, který již několik let spolupracuje i s Českou filharmonií.
Ida Kelarová je historicky první Romka, které státní vyznamenání obdržela. V minulosti státní vyznamenání získali tři Romové. V roce 2022 Josef Serinek, československý příslušník protinacistického odboje, získal od prezidenta Miloše Zemana in-memoriam medaili za hrdinství. V roce 2006 udělil medaili Za zásluhy romskému aktivistovi Milanu Horvátovi prezident Václav Klaus. Předchozí prezident Václav Havel pak udělil medaili Za zásluhy v roce 2002 Karlu Holomkovi.
Ceremoniál pořadatelé koncipovali podle dosavadních zvyklostí. Do Vladislavského sálu přišlo na 700 hostů, přibližně 2000 lidí dostalo pozvánku na následnou recepci ve Španělském sále. Mezi hosty byli kromě oceněných a jejich doprovodu zástupci vlády, vedení obou parlamentních komor a jejich výborů a klubů, diplomatický sbor či představitelé církví.
Mezi pravidelně zvanými bývalými politiky chyběl exprezident Miloš Zeman. Oproti minulým letům se zúčastnili také představitelé vysokých škol. Podle zúčastněných doprovázela akt důstojná a příjemná atmosféra.
“Po dlouhých deseti letech se můžeme těšit na oslavu opravdu důstojnou, během níž budou vyznamenáni ti, kdo se zasloužili o vlast, a ne o prospěch jednoho člověka,” odkázal na deset let, kdy ocenění udílel Zeman, na sociální síti X ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).