Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Dnes speciální třídy, zítra zákaz vstupu do velkých měst a co dál? Pracovní tábory? Romští studenti se ohradili proti výroku Jany Zwyrtek Hamplové

31. března 2023
Čtení na 3 minuty
Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlak Vrabec)
Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlak Vrabec)

Romští studenti středních a vysokých škol se ohradili proti výroku senátorky Jany Zwyrtek Hamplové, která na včerejší 9. schůzi Senátu Parlamentu ČR otevřeně vyzvala k segregaci romských dětí ve vzdělávání.

“K tomu segregovanému školství. Musí být společně děti všechny. Romské, české atd. Krásná myšlenka. V reálu nerealizovatelná, protože bychom ubližovali těm dětem, které nejsou zvyklé na určité etnikum. Naopak, možná kdyby se udělaly samostatné třídy pro romské děti, vybudujeme jim ty rovné šance do budoucna. Není to diskriminace, je to naopak prostě úplně rozumný krok,” uvedl senátorka Jana Zwyrtek Hamplová ve svém projevu během projednávání rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci.

Reakce romských studentů středních a vysokých škol, které organizace ROMEA podporuje v rámci Stipendijního programu přišly téměř okamžitě.

“S paní senátorkou absolutně nesouhlasím a myslím si, že to je absurdní. Právě během školských let jsem se nejvíce spřátelil s neromy.  Kdybych s nimi nechodil do jedné třídy, tak nemám žádné přátele z majority. Jsem názoru, že kdyby existovaly segregované třídy bude nám to ubírat “rovné šance” do budoucna. Paní senátorka by se měla zamyslet nad svým výrokem. Žijeme v 21. století, ale ona si zřejmě spletla dobu a také stát. Dneska speciální třídy, zítra zákaz vstupu do velkých měst a pozítří? Co třeba pracovní tábory? “ říká Patrik Grundza, student Univerzity Pardubice.

“Odmítám tvrzení paní Hamplové. Tím, že budeme rozdělovat děti podle barvy kůže dosáhneme ještě více nerovností. Společně se svými neromskými spolužáky se navzájem obohacujeme a často máme na věci jiný pohled díky rozdílným zkušenostem,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Petr Pavel Banda, student ekonomie a managementu na Mendelově Univerzitě v Brně.

“Asi se vracíme do 70. let minulého století. Jak se vůbec takováto myšlenka může někomu v hlavě zrodit? Žijeme v moderní době, snažíme se o rovnoprávnost a ne o segregaci. Navzájem se od sebe učíme, přijímáme nové zvyky a tradice. Nejsmutnější na tom je, že to vyšlo z úst vzdělaného člověka,” doplnil Štefan Feri, student Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

“Lidé se rodí bez jakýchkoliv předsudků a nenávisti. Takovéto věci a rozdíly začnou děti vnímat až poté, co jim je někdo vštípí. Speciální samostatné třídy mohou být určeny například pro děti s vážnějším kognitivními poruchami a pokud se nemýlím, tak etnikum není jeden ze symptomů, ” tvrdí Natálie Kuchárová, studentka Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze.

K vyjádření se přidal i Michael Mitraš, který studuje práva na Olomoucké Univerzitě. “ Výrok paní senátorky Jany Zwyrtek Hamplové o popularizaci segregovaných škol popírá zakotvené právo na rovné zacházení a volby vzdělání, které je vyvozováno teleologickým výkladem Ústavního pořádku. Považuji její výrok za populistický a diskriminační, jenž má zřejmě sloužit k nasbírání volebních hlasů. Z tohoto důvodu považuji za nutné na tento výrok reagovat a upozornit na to, že ne každý politik je tu pro ochranu lidských práv. Pokud by se přistoupilo k této myšlence tak by došlo k otevřené rozdělení společnosti. Považoval bych za důvodné, aby se k tomto výroku vyjádřila kancelář Veřejného ochránce práv, jakožto instituce, která dohlíží na postup a činnost státních orgánů a institucí, “ napsal Mitraš zpravodajskému serveru Romea.cz.

K tomuto výroku se nakonec vyjádřil i Štefan Balog, manažer stipendijního programu organizace ROMEA a odborník na vzdělání. “Tento segregační a rasistický přístup je pravým opakem toho, čeho se Stipendijní program organizace ROMEA snaží dosáhnout nejen podporou potřebným ale také například motivačními besedami v sociálně vyloučených lokalitách. Pokud se nechceme vrátit o 50 let zpět, neměli bychom toto absurdní a hloupé vyjádření paní senátorky brát v potaz,” uvedl manažer stipendijního programu organizace ROMEA Štefan Balog.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon