Bývalá státní zástupkyně: Policie jako celek je rasistická. V justici existuje institucionální rasismus
Bývalá státní zástupkyně Věra Nováková, která v posledních parlamentních volbách kandidovala za Stranu zelených, je ráda, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v nedávném rozhovoru pro Radiožurnál otevřel otázku sílících nenávistných komentářů a výhrůžek na internetu. Podle Zemana jde o extrémně vážný problém, který by měl stát začít ihned řešit. Podle Novákové má nenávist šířená prostřednictvím internetu dopad na celou společnost. Uvedla to v rozhovoru pro Týdeník Echo.
“Já jsem hrozně ráda, že Pavel Zeman tu otázku otevřel. Při současné stoupající nenávisti se veřejný prostor stává fakticky nepoužitelným. Jakmile v něm otevřete nějaké téma týkající se menšin nebo migrace, tak se rozjede vlna iracionálních a nenávistných reakcí. Má to dopad nejen na ty menšiny, proti nimž nenávist míří, ale na celou společnost,” uvedla v rozhovoru Nováková.
Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana není problém u této kriminality najít důkaz, problémem je dokázat konkrétní trestní odpovědnost.
Nováková upozornila na dvojí metr, který panuje mezi žalobci. “Na vlastní zkušenosti jsem ověřila, jak mezi žalobci platí dvojí metr. Když ROMEA podala trestní oznámení kvůli výhrůžkám, které dostával Radek Banga, na Státní zastupitelství pro Prahu 1, shodilo to s argumentem, že je to lidové glosátorství. Za podobně nenávistné výroky a výhrůžky Státní zastupitelství v Lounech odstíhalo tři Romy. Byly tam ty samé výhrůžky vypálení. Dva z nich šli do vězení. Stalo se to ve stejné době. Nejvyšší státní zastupitelství se bude muset vypořádat s tím, že mezi žalobci existuje institucionální rasismus,” uvedla v rozhovoru pro Týdeník Echo Věra Nováková.
ROMEA od poloviny roku 2017 začala podávat trestní oznámení na státní zastupitelství v Praze, kde upozorňovala na několik kriminálních činů na internetu.
“Zatím jsme podali přes 15 trestních oznámeních, které se týkaly nenávistných projevů na internetu. Pokaždé jsme dostali od státního zastupitelství nebo policie odpověď, že takové projevy jsou součástí internetového prostředí, nebo oznámení bylo odloženo pro nedostatek důkazů nebo že nemohou dopadnout pachatele. Bohužel vše zatím shazují se stolu. Podle odpovědných orgánů nenávistné vyjadřování na internetu nedosahuje takového nebezpečí, které by stálo za potrestání,” řekla již dřívě o zkušenostech s nepotrestáním těch, kteří šíří hate speech na sociálních sítích, Jitka Votavová z organizaci ROMEA.
“Spoustě policistů ty nenávistné projevy nevadí. Někteří to dokonce na internetu taky píšou. To stejné se odehrává v justici. Institucionální rasismus v justici opravdu existuje. Je to strašně těžko popsatelné a dokazatelné. Neříkám, že každý soudce nebo policista je institucionální rasista, ale je tam málo lidí, kterým to opravdu vadí a jsou na to citliví,” dodala bývalá státní zástupkyně Věra Nováková.
“Byl tady i případ soudce, který nenávistné příspěvky sám psal na svém blogu. Jsem přesvědčena, že policie jako celek je rasistická. Existuje tam na tom přinejmenším mlčenlivý konsenzus. Byla jsem státní zástupkyní a ten institucionální rasismus a ignorance těch nenávistných projevů mi vadily. I proto jsem odtud odešla,” řekla v rozhovoru Nováková.