Budoucnost Agentury pro sociální začleňování: Finance od státu, EU, krajů i obcí
Agentura pro sociální začleňování vytvoří návrh svého financování, ve kterém se budou mísit peníze státu, EU a také krajů a obcí. Po lednovém jednání Výboru pro regionální politiku na vládní úrovni to uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN).
Vláda v srpnu rozhodla, že agentura bude i po letošním roce působit pod ministerstvem pro místní rozvoj, financovány mají být její jednotlivé projekty. Letos se na financování bude podílet i ministerstvo. Vláda loni zvažovala několik variant budoucího fungování instituce včetně útlumu její činnosti, a to vzhledem ke končícímu financování z evropských fondů.
Konzultanti Agentury pro sociální začleňování působí na více než 60 místech Česka včetně velkých měst jako Ostrava, Brno Liberec, ale také v menších obcích v hůře dostupných oblastech Jesenicka nebo Šluknovska. Pomáhá při obnově sociálně vyloučených lokalit, rozvoji dostupného bydlení, řešení dlouhodobé zátěže obyvatel, zpřístupnění vzdělávání dětí se sociálním znevýhodněním nebo zvyšování bezpečnosti. Pomáhá zpracovávat žádosti o evropské dotace, které rozdělují ministerstva práce, pro místní rozvoj či školství. Za poslední čtyři roky se s její pomocí zavedlo přes 400 projektů za tři miliardy korun.
Agentura sestavuje také index sociálního vyloučení. Obcí s vyloučenými místy, kde žije vysoký podíl lidí s dávkami, v exekucích, bez práce či vzdělání, bylo loni 241. Meziročně jich loni 50 přibylo. S vážnějšími potížemi se tak potýkala skoro čtyři procenta z 6258 měst a vesnic.
Agentura začala fungovat v březnu 2008 jako jeden z odborů úřadu vlády pod názvem Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. V roce 2012 dodatek “v romských lokalitách” z názvu zmizel a úkoly agentury se rozrostly na všechny vyloučené lokality, nikoli pouze romské. Financuje se hlavně z evropských dotací.
Od ledna 2020 spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj, kam ji přesunula tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO). Experti to kritizovali. Poukazovali na to, že agenda se netýká jen bydlení, ale i zaměstnávání, vzdělávání, bezpečnosti či zdraví. Podle poslední zveřejněné výroční zprávy měla agentura v roce 2021 na hospodaření z rozpočtu 380.000 korun, vyčerpala z toho 25.300 korun. Celkem 77,5 milionu korun získala z fondů EU a 10,1 milionu korun z norských fondů. Stát platil 11 z celkem 106 zaměstnanců a 145 pracovníků na dohodu.