Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Vláda rozhodla: Agentura pro sociální začleňování bude pokračovat i po roce 2025, zůstane pod Ministerstvem pro místní rozvoj

28. srpna 2024
Čtení na 5 minut
Ivan Bartoš (FOTO: Ministerstvo pro místní rozvoj)
Ivan Bartoš (FOTO: Ministerstvo pro místní rozvoj)
Agentura pro sociální začleňování bude i po roce 2025 působit pod ministerstvem pro místní rozvoj, financovány budou její jednotlivé projekty, v příštím roce se na jejím fungování bude penězi podílet i ministerstvo. O rozhodnutí vlády informoval po jednání kabinetu ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Ocenil, že agentura má dál pracovat v současném rozsahu. Vláda zvažovala několik variant budoucího fungování instituce včetně útlumu její činnosti.

“Vláda dnes schválila v upravené podobě náš společný návrh, který jsem předkládal s panem ministrem Marianem Jurečkou na ukotvení Agentury pro sociální začleňování,” uvedl Bartoš na tiskové konferenci po jednání vlády. Dodal, že je rád za toto rozhodnutí vlády, které potvrzuje potřebnost agentury a její pokračování ve stávajícím rozsahu.

Činnost agentury bude i nadále financována především projektovým způsobem. Bartoš však zmínil, že v příštím roce posílí její financování v rámci MMR.

“V příštím roce posílíme její financování z rozpočtu MMR. To pomůže zajistit stabilizaci jejího chodu, která je dlouhodobě potřeba. Díky tomu bude moct agentura lépe plánovat a spolupracovat s obcemi při obnově sociálně vyloučených lokalit, rozvoji dostupného bydlení, zpřístupnění vzdělávání dětí se sociálním znevýhodněním nebo prevenci kriminality,” uvedl Ivan Bartoš.

“Je dobře, že práce ve vyloučených lokalitách bude pokračovat. S Agenturou pro sociální začleňování budeme dále spolupracovat na tom, aby tato podpora měla skutečný dopad na životy Romů,” uvedla v reakci na rozhodnutí vlády pro zpravodajský server Romea.cz Lucie Fuková, vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny.

„Vláda potvrdila potřebu rozvíjet jak základní podporu v obcích, tak specifické programy, při kterých Agentura úzce spolupracuje s jednotlivými ministerstvy. Propojuje se tím podpora na místní úrovni s vládními politikami sociálního začleňování, což je zásadní,“ uvedl Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování.

Podle místopředsedy rady vlády pro záležitosti romské menšiny Mariána Dancsa se členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny v tuto chvíli nemohou kvalifikovaně vyjádřit k budoucnosti a organizačnímu uspořádání Agentury, neboť dosud nejsou seznámeni s detailním zněním příslušného usnesení vlády a současná vyjádření by tudíž mohla být irelevantní.

“Nicméně pro nás zůstává klíčové znát konkrétní dopady činnosti Agentury pro sociální začleňování na život romské populace v sociálně vyloučených lokalitách. Zajímají nás například údaje o tom, kolik sociálně vyloučených lokalit se podařilo eliminovat díky spolupráci Agentury s obcemi a městy, kolika lidem se podařilo vyřešit problémy spojené s diskriminací, nebo kolika osobám se prostřednictvím činnosti Agentury zlepšil přístup ke klíčovým službám, jako je například vzdělávání či zaměstnání. Tyto konkrétní výsledky považujeme za zásadní pro jakékoli další rozhodování týkající se budoucnosti a směřování Agentury,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Marián Dancso.

Agentura podle svého webu působí ve 109 městech a obcích. Využívá takzvaný koordinovaný přístup ve více oblastech. Pomáhá zpracovávat žádosti o evropské dotace, které rozdělují ministerstva práce, pro místní rozvoj či školství. Za poslední čtyři roky se s její pomocí zavedlo přes 400 projektů za tři miliardy korun. Agentura sestavuje také index sociálního vyloučení. Obcí s vyloučenými místy, kde žije vysoký podíl lidí s dávkami, v exekucích, bez práce či vzdělání, bylo loni 241. Meziročně jich 50 přibylo. S vážnějšími potížemi se tak potýkala skoro čtyři procenta z celkem 6258 měst a vesnic.

Agentura s Generálním ředitelstvím Úřadu práce spolupracuje při podpoře zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných, nyní v rámci pilotního projektu Integračních pracovních míst. Společně s MŠMT poskytuje podporu obcím při desegregaci škol s větším množstvím romských žáků. Partnerem je také Ministerstvu vnitra, s nímž se podílí na rozvoji systémových opatření prevence kriminality.

Agentura začala fungovat v březnu 2008 jako jeden z odborů úřadu vlády. Přispět má ke zlepšení situace v místech s takzvanými vyloučenými lokalitami. Financuje se hlavně z evropských dotací. Od ledna 2020 spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj, kam ji přesunula tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO). Experti to kritizovali. Poukazovali na to, že se agenda netýká jen bydlení, ale i zaměstnávání, vzdělávání, bezpečnosti či zdraví.

Bartoš zdůraznil, že zájem o spolupráci s agenturou trvale narůstá. Aktuálně její konzultanti a zaměstnanci podle něj působí ve více než 60 městech v České republice, včetně velkých měst jako Ostrava, Brno, Chomutov, Děčín a Liberec, ale i v menších obcích na Jesenicku nebo Šluknovsku.

“My ze zpětné vazby od starostů, hejtmanů a primátorů víme, že jsou se spoluprací agentury spokojeni, ostatně kladně se k té spolupráci vyjadřuje přes 80 % z nich,” dodal ministr Bartoš.

Zájem o spolupráci ze strany měst a obcí potvrdil i ředitel Martin Šimáček. „Zájem o podporu Agentury narůstá. Ke spolupráci se hlásí nejen menší obce, ale i velká města, která potřebují řešit přebujelé chudinské ubytovny, nedostupnost bydlení i narušené soužití v okolí některých lokalit. Z pozitivní zpětné vazby vidíme, že se na tuto podporu spoléhají,“ doplnil Šimáček.

Vláda měla “návrh institucionálního ukotvení agentury” na programu zasedání už minulý týden. O přípravě změn rozhodla loni v květnu. V tiskové zprávě poté uvedla, že z vyhodnocení agenturní činnosti vyplývá, že sociální vyloučení není možné řešit dočasnými projekty a je potřeba se zabývat právní formou agentury, jejími kompetencemi i postavením vůči ministerstvům a samosprávám.

Romští lídři kritizují agenturu: Je zapojení Romů jen formální? Šimáček to odmítá!

V souvislosti s diskuzí o budoucnosti Agentury pro sociální začleňování zaslali nedávno romští lídři dopis premiérovi v němž kritizovali údajně nedostatečné zapojování Romů do činnosti Agentury. Dopis, který vyjadřuje stanovisko občanských členů vládní romské rady a organizace RomanoNet a pod nímž jsou podepsání Marián Dancso, místopředseda Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, a Michal Miko, ředitel zastřešující organizace RomanoNet, poukazuje na to, že účast Romů v rozhodovacích procesech Agentury je údajně pouze formální a nedostatečná.

Na tuto kritiku reagoval ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Ve svém vyjádření pro zpravodajský server Romea.cz označil kritiku za nepravdivou a zdůraznil, že agentura aktivně zapojuje Romy do svých projektů a pracuje ve prospěch romských komunit. Podle Šimáčka agentura dlouhodobě přispívá k řešení problémů sociálního vyloučení a má za sebou řadu úspěšných projektů.

Podle poslední zveřejněné výroční zprávy měla agentura v roce 2021 na hospodaření z rozpočtu 380.000 korun, vyčerpala z toho 25.300 korun. Celkem 77,5 milionu korun získala z fondů EU a 10,1 milionu korun z norských fondů. Stát platil 11 z celkem 106 zaměstnanců a 145 dohodářů.

K útlumu agentury se klonil třeba Svaz měst a obcí. Už dřív uváděl, že agentura spolupracuje jen se zlomkem obcí s problémy a řešení vyloučení není systémové a efektivní. Doporučoval peníze přesměrovat do sociální práce.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon