Server Aktuálně.cz přináší „Svědectví zpoza zdí v táboře pro migranty v Bělé“
Aktuálně.cz přináší rozhovor s Pákistáncem, kterého po půlročním putování směr Německo zadržela česká cizinecká policie a transportovala do tábora v Bělé-Jezové.
„Nerozumím, proč nás tu Česká republika drží. Zůstat tu nechci. Nikdy jsem nespáchal žádný trestný čin. Za šest měsíců útěku z Pákistánu jsem projel mnoha zeměmi, ale jen v Česku jsem byl zavřen do vězení. Po propuštění chci jet do Německa… V České republice žádat o azyl nechci a navíc se bojím, že by tu se mnou nebylo dobře zacházeno, když už teď tu jsem ve vězení,“ říká v rozhovoru pákistánský uprchlík.
Na tábor v Bělé se soustředila pozornost médií na konci července kvůli protestům lidí, kteří jsou tady drženi. Většina médií o nich referovala jako o masovém pokusu o útěk. Odborníci v této souvislosti ovšem upozorňovali na to, že praxe České republiky ohledně zadržování cizinců je nestandardní a možná i nezákonná.
„Stanoviska mezinárodních organizací a judikatury Evropského soudu pro lidská práva a Soudního dvora Evropské unie se přitom shodují v tom, že detence má být využívána pouze v nejnutnějších případech, po pečlivém individuálním posouzení a na co nejkratší nutnou dobu,“ psala pro server Romea.cz odbornice na migraci Zuzana Pavelková. „V ČR jsou místo toho zachycení cizinci s odvoláním na zákonem neurčené „nebezpečí útěku“ do Bělé posíláni často téměř automaticky. A to včetně těhotných žen, nezletilých bez doprovodu a rodin s dětmi.“
To, že je takové jednání protiprávní potvrdil ostatně i Krajský soud v Ústí nad Labem.
„V Bělé nedělám nic, není tu žádná možnost cokoliv dělat,“ odpovídá pákistánský uprchlík na otázku serveru Aktuálně.cz, „jak se mu v táboře žije?“. „Jsem tu ve vězení. Je to velmi těžké, protože pořád musím myslet na to, co jsem prožil, a nemám možnost myšlenky nijak rozptýlit. Je tu velmi málo pracovníků a tolik lidí v celách, zařízení je zcela přeplněné.“
Celý rozhovor na serveru Aktuálně.cz najdete zde