Romské ženy s dětmi prchající z Ukrajiny bezdůvodně vyhodili v Česku ze dvou ubytování. Romští uprchlíci čelí diskriminaci
Někteří romští uprchlíci se na rozdíl od etnických Ukrajinců během útěku z Ruskem okupované Ukrajiny potýkají s předsudky a diskriminací nejen na hraničních přechodech, ale pak i v zemích, které poskytují uprchlíkům ubytování a další podporu.
Takové praktiky pro Romea.cz popsal před pár dny dobrovolník z iniciativy Češi pomáhají Jaroslav Miko, který koordinuje převoz převážně romských uprchlíků do České republiky. Podobnou zkušenost má i studentka DAMU Antonie Rašilovová, která se záhy po vypuknutí válečného konfliktu vedeným Ruskem proti suverénní demokratické zemi přidala k iniciativě Studenti pro Ukrajinu. Společně se svými přáteli přivezla do České republiky dvě romské rodiny.
Chtěli jsme přivézt uprchlíky, že jsme přivezli Romy byla náhoda
„Dovezli jsme auty dvě romské ženy a jejich čtyři děti, přičemž nejmladší holčice jsou teprve tři roky. Šly přes pěší hraniční přechod a nesly si sebou pouze bibli, jinak neměli vůbec nic,“ uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Antonie Rašilovová o rodině pocházející z Užhorodu kousek od hranic.
„Na hranice jsme jeli s tím, že přivezeme válečné uprchlíky a pomůžeme jim tady v České republice. Vůbec jsme nepřemýšleli, jestli to budou Romové či etničtí Ukrajinci, byla to vlastně náhoda,“ sdělila pro server Romea.cz.
Ženy s dětmi po příjezdu do Česka odvezly do zařízení na pomoc uprchlíkům ve středočeském kraji. Podle Rašilovové v tu chvíli nic nenasvědčovalo tomu, že by se rodiny musely druhý den vystěhovat nebo by jim nebyla zajištěná nezbytná legislativa spojená s uprchlictví.
Romské ženy s dětmi z Ukrajiny bezdůvodně vyhodili ze dvou ubytování
„Jenže druhý den se nám ozvali, abychom si rodinu odvezli, protože by to podle jejich slov nedělalo dobrotu, kdyby tam nadále zůstala. Rodinu jsme ještě ten den převezli do jiného zařízení, kde rovněž nabízeli pomoc ukrajinským utečencům, jenže i tentokrát se situace opakovala. A to i přesto, že jsme věřili, že tam rodina zůstane déle, bude tam fungovat, jelikož tam byla snaha pomáhat uprchlíkům dlouhodobě. Ale opět nám volali, abychom si rodinu odvezli jinam,“ popsala svou vlastní zkušenost.
Po problémech v komunikaci mezi romskými uprchlíky a střediskem ve Středočeském kraji se podařilo zajistit rodinám ubytování prostřednictvím neziskové organizace Romodrom. Ta se stejně jako i další romské neziskové organizace sdružené v zastřešující organizaci RomanoNet rozhodla reagovat na současnou situaci a rozšířit své služby na pomoc Ukrajincům a to včetně těch romských, kteří se i při tak enormní vlně solidarity a snahy pomoci setkávají s diskriminací.
„Všichni jsme už z médií zaregistrovali, že lidé nabízejí ubytování ukrajinským uprchlíkům, ale případě že to jsou Romové, tak si nabídku rozmyslí nebo řeknou, že čekají na jinou rodinu. Ten důvod je, že nechtějí z nějakého důvodu ubytovat u sebe romskou rodinu,“ je přesvědčená Antonie Rašilovová.
„Nikdo z nás nebyl na tuto situaci připravený. Někteří dobrovolníci si představují, že u sebe ubytují ukrajinského uprchlíka a ve chvíli, kdy to jejich očekávání není naplněné, například právě kvůli etnicitě, tak se ocitají v situaci, kdy nevědí, jak se mají chovat. Pak ta jejich pomoc začne být omezená nebo má nějakou podmínkou,“ dodala pro zpravodajský server Romea.cz Rašilovová. Ta z vlastní zkušenosti doporučuje, aby se lidé, kteří se teprve chystají zapojit do dobrovolnictví, nejdříve zkontaktovali s místní neziskovou organizaci, která by jim pomohla v komunikaci a vysvětlení, jak Romům z Ukrajiny utíkajícím před válkou pomoci.
Romští uprchlíci, především ženy a děti, končí většinou v registračním humanitárním středisku Vyšní Lhoty v okrese Frýdek-Místek, kde se jim dostane teplé stravy a jednodenního noclehu. Poté putují dál do zařízení pro zajištění cizinců Bělá-Jezová u Mladé Boleslavi. Některé romské rodiny pobývají také ve středisku pro cizince v Zastávce u Brna.
Za deset dní od vypuknutí bojů na Ukrajině uteklo do sousedních zemí již přes 1,5 milionu lidí. Na twitteru to dnes oznámil vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. Jedná se podle něj o nejrychleji rostoucí uprchlickou krizi v Evropě od konce druhé světové války. Pokoření hranice milionu lidí, kteří uprchli do zahraničí před ruskými vojsky, UNHCR oznámil teprve ve čtvrtek.