I ministr vnitra požaduje změnu zákona o doplatcích na bydlení. Navíc přichází s novým výkladem
Současná krize kolem vyplácení doplatků na bydlení lidem z ubytoven by mohla mít alespoň dočasně překvapivě jednoduché řešení. Podle ministra vnitra Milana Chovance totiž nesouhlas obce s žádostí o doplatek nemusí být závazný. Znamenalo by to, že úřad práce může i přes zamítavé stanovisko obce doplatek na bydlení vyplatit.
Za ideální řešení ovšem Chovanec považuje novelu současného zákona, protože jeho výklad je nejasný. Připojil se tak k premiérovi Sobotkovi a ministru Dienstbierovi, kteří v minulých dnech současnou podobu zákona označili za nepřijatelnou a požadovali její novelizaci. Chovanec svoje stanovisko vysvětlil v dopise vládní kolegyni Michaele Marksové.
"Zákon výslovně nestanoví, že by se
mělo jednat o závazné stanovisko. I proto se domnívám, že je
možné souhlas obce považovat za vyjádření podle části čtvrté
správního řádu, které nebude závazným podkladem pro orgán
rozhodující o přiznání doplatku na bydlení," píše Chovanec. Ministryně Michaela Marksová se dnes podle Českého rozhlasu vyjádřila ve stejném duchu, když uvedla, že úřady práce by mohly nadále stanoviska obcí brát pouze jako doporučení.
Poslanci a senátoři vloni na podzim schválili novelu zákona o hmotné nouzi včetně pozměňovacího návrhu poslance ODS Zbyňka Stanjury, podle něhož o vyplácení doplatku na bydlení nově rozhodují obce. Některé z nich – Bohumín nebo některé části Ostravy – poplatky plošně zamítly a tisíce lidí tak vystavily hrozbě, že se ocitnou „na ulici“. Agentura pro sociální začleňování odhaduje, že nových bezdomovců může být v souvislosti s novelou až 17 000, Platforma pro sociální bydlení hovoří až o 25 000 lidí.
DOKUMENT