Čunek a Okamura, dva důvody, kvůli kterým Eliška Wagnerová opustila senátní klub
Wagnerová klub obviňuje z jistého pokrytectví, protože podle ní má sice v názvu slovo demokracie, ale v praxi nebere všechny lidi stejně. Nelíbil se jí například i způsob nominace Jiřího Čunka na post místopředsedy Senátu. Vytkla předsedovi senátorského klubu KOD Petrovi Šilarovi, že Čunkovu nominaci vydával za oficiální stanovisko klubu adresované i zástupcům senátorského klubu ČSSD, ačkoli klub KOD v této věci nehlasoval.
Dalším členem, jenž by KOD mohl zanedlouho opustit, je whistleblower Libor Michálek. Dle Mikuláše Ferjenčíka, místopředsedy pirátské strany, která Michálka do Senátu nominovala, známý bojovník proti korupci tuto variantu aktuálně zvažuje. Ferjenčík připouští, že nominovat Čunka na místopředsedu Senátu nebylo příliš šťastné a Michálka to mediálně poškozuje, zároveň však podotýká, že senátor bez klubu je jako bezzubý vlk.
Pochyby v uplynulých dnech vyjádřili i někteří jiní členové klubu, o jménech ale mluvit nechtěli.
Známé Čunkovy výroky na adresu Romů
"To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou – on je chudák."
"V každé společnosti jsou lidé, které nepřinutíte pracovat, ani kdyby měli umřít hlady."
"Já jenom odstraňuji vředy. Jako lékař odstraňuje vřed."
"Nejde o problém národnostní, ale o problém sociálního vyloučení, které postihuje převážně příslušníky romské komunity především proto, že jejich tradiční kultura není s kulturou moderní společnosti slučitelná."
Výběr z Okamurových názorů
„O Dělnické straně píšeme, že je extremistická, ale čím doopravdy? V čem je například extrémní názor, že Cikáni by si měli založit vlastní stát a že Česká republika by měla podpořit jejich vystěhovalectví do země, odkud pochází jejich prapředci?“
„Národní strana, za kterou kdysi jako nečlen kandidoval prokletý pan Bátora, není strana, kterou jsem kdy volil, v každém případě to byl legitimní politický subjekt zaregistrovaný na Ministerstvu vnitra a splňující zákonnou podmínku, že jejich program není v rozporu s listinou práv a svobod a nepropaguje násilí na jednotlivci ani skupině obyvatel. Národní strana byla řádně zaregistrovanou politickou stranou a nikdy nebylo proti ní vedeno soudní řízení o zastavení činnosti.“
Opakovaně hájil pravomocně odsouzeného rasistického vraha Pechance:
„Připomínám, že každý z nás jednou může být Bátora, Hilsner, Pechanec. Odsouzený předem a na doživotí, bez šance na obranu. Bez viny.“ (Na dodatek „bez viny“ ve své knize Tomio Okamura zřejmě také omylem zapomněl.) A o Pechancovi ještě jednou, v jiném článku: „A stále připomínám, ještě strašnější zločin spáchaný soudci na Vlastimilu Pechancovi. I on byl odsouzen navzdory důkazům o jeho nevině.“
Celé znění tiskové zprávy k této záležitosti
Senátorka Eliška Wagnerová, zvolená jako nezávislá s podporou SZ, dnes vystoupila z KOD – KDU-ČSL a nezávislí. Senátorka Wagnerová se rozhodla, že zatím zůstane klubově nezařazenou členkou Senátu a dodala: „Upřednostňuji obsah politiky před klubovou aritmetikou. Zvláště dnes jde o její důvěryhodnost.“
Toto rozhodnutí telefonicky avizovala již v pátek 26. 10. 2012 následně zvolenému předsedovi senátorského klubu Petrovi Šilarovi v reakci na zprávu médií o klubové nominaci senátora Jiřího Čunka na post místopředsedy Senátu. Wagnerová Šilarovi vytkla, že nominaci Jiřího Čunka vydával za oficiální stanovisko klubu adresované i zástupcům senátorského klubu ČSSD, ačkoli samotný klub KOD v této věci nehlasoval.
„Toto vyjádření mě znepokojilo, a proto jsem již tehdy avizovala, že bude-li nominace klubem stvrzena, zvážím své setrvání v klubu. Názory Jiřího Čunka na řešení romské problematiky, jakož i jeho praktické kroky v místní politice jsou pro mě nepřekonatelnou překážkou pro akceptaci jeho klubové nominace na senátní místopředsednickou funkci. Nominace totiž rovněž signalizuje i postoj klubu k takovým názorům,“ konstatovala Wagnerová. Odchod z KOD, kde KDU-ČSL disponuje pouze třemi senátory, začala senátorka Wagnerová proto zvažovat již po zasedání klubu dne 31.10 2012, který nominaci J. Čunka definitivně potvrdil.
„V následujících dnech jsem byla svými voliči a podporovateli seznamována s texty dalšího člena senátorského klubu KOD, Tomia Okamury, které se ideově shodují s názory senátora Jiřího Čunka. Po seznámení se s těmito texty a po důkladném zvážení situace jsem dospěla k názoru, že mé další setrvání v senátorském klubu KOD není možné bez ohrožení důvěryhodnosti programu, s nímž ve volbách získala masivní podporu.“
„Samotným základem mého programu bylo obnovení respektu a ochrany lidské důstojnosti ze strany státu. Senátor je reprezentantem státu, čemuž musí přizpůsobit své jednání i rétoriku. Je zřejmé, že vyčleňování osob z občanského společenství na jakémkoliv základě včetně jejich etnicity, útočí v první řadě na lidskou důstojnost byť i jen verbálně vyčleňovaných osob,“ uvedla Wagnerová a dodala: „Ačkoliv se v připravovaném prohlášení klubu hovoří o demokracii a právním státu, a v jedné z verzí dokonce výslovně i o lidské důstojnosti, zjevně se klubové pojetí těchto konstitutivních hodnot našeho ústavního pořádku zásadně odlišuje od jejich obvyklého pojetí v podání našeho i zahraničních ústavních soudů, z něhož chci naopak při své práci sama vycházet.“