Romští uprchlíci z Ukrajiny měli být v ostravském centru segregováni od ostatních uprchlíků, docházelo prý i k diskriminaci. Hejtman je obvinil z krádeží, policie ale o ničem neví
V přijímacím středisku na ostravském výstavišti Černá louka byli romští uprchlíci automaticky segregováni od neromských uprchlíků, do prostoru oddělených páskou a převrácenými stoly. Romové nesměli opouštět pro ně vyhrazený prostor a pokud chtěli například na toaletu, museli jít pouze s doprovodem zaměstnanců nebo dobrovolníků střediska. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák navíc romské uprchlíky obvinil z krádeží. Policie však odmítá, že by nějaké krádeže ve středisku řešila. Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje jakoukoliv segregaci nebo diskriminaci romských uprchlíků vylučuje.
Segregace a diskriminace romských uprchlíků v Ostravě
Zpravodajský server Romea.cz zmapoval segregační jednání, které probíhalo v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) Ostrava. Mělo zde docházet k omezování volného pohybu příchozích Romů. Nedostalo se jim zde základní pomoci, jako je jídlo či dětské pleny.
“O víkendu přijela šestadvacetičlenná skupina, osm dospělých a zbytek dětí, včetně těch opravdu nejmenších. Nebyla jim poskytnutá registrace, vízum, ani pojištění. Bylo jim vyloženě zakázáno se volně pohybovat,“ popsal pro zpravodajský server Romea.cz nehumánní praktiky jeden z tamních dobrovolníků, který si přeje zůstat v anonymitě.
“Z několika stolů byly postavené barikády, aby se romští uprchlíci nemohli volně pohybovat v prostoru. Když chtěl někdo na toaletu, tak ho vzali za límec a tímto způsobem byl odveden.”
Romům bylo podle něj po příjezdu vyhrazeno třicet lůžek, kde byli následně ubytovaní. Podle informací, které má server Romea.cz k dispozici, se jednalo o ukrajinské Romy, kteří pocházejí z Berehova u maďarské hranice. Komunikovat s nimi bylo složitější, ačkoliv žijí na území Ukrajiny, mluví výhradně maďarsky. Někteří z těchto Romů navíc mají ukrajinské i maďarské pasy.
„Dospělí romští uprchlíci si chtěli dojít do bistra, které se nachází v přízemí a tam si chtěli vzít vodu a jídlo, stejně jako ostatní uprchlíci. Obojí však před nimi někdo schoval. Tu noc dorazili do přijímacího střediska etničtí Ukrajinci, kterým byla poskytnuta jak registrace, tak vízum, pojištění, jídlo a pití,“ popsal situaci ve středisku dobrovolník.
„Když jsem přišel na směnu, skupina ukrajinských Romů tam ještě byla. Bylo to šílené. Byli tam přítomní policisté v kuklách, čtyři dobrovolníci, kolem dokola byly natažené pásky jako když se vyšetřuje vražda nebo jiný závažný trestný čin. Z několika stolů byly postavené barikády, aby se romští uprchlíci nemohli volně pohybovat v prostoru. Když chtěl někdo na toaletu, tak ho vzali za límec a tímto způsobem byl odveden,“ řekl dobrovolník, který pomáhá utečencům téměř od počátku ruské agrese na Ukrajině.
„Ptal jsem se ostatních dobrovolníků, proč není romským uprchlíkům a to i opravdu kojencům, poskytnuta základní pomoc jako je voda, jídlo nebo pleny, které jsou ve středisku rovněž k dispozici. Na moje argumenty nikdo z dobrovolníků, kteří v KACPU fungují, neslyšel,“ uvedl pro zpravodajský server Romea.cz.
Hasičský záchranný sbor: Romové okradli další uprchlíky
Přijímací středisko na ostravském výstavišti Černá louka má na starost Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Jeho tiskový mluvčí Petr Kůdela odmítá, že by docházelo ve středisku k segregačnímu chování nebo diskriminaci romských uprchlíků. Připouští pouze oddělení jedné romské skupiny.
“Pouze v jednom konkrétním případě skupiny 30 Romů, která přijela do KACPU v noci z neděle 3. 4. na pondělí 4. 4. 2022 a odjela odtud v pondělí odpoledne. Jako jiné skupiny či rodiny či jednotlivci byli její členové uloženi s důvěrou ve společné noclehárně KACPU v jeho relaxační části, kde je v jednom sále vedle sebe 130 rozkládacích lůžek, a to bez jediné bariéry,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Petr Kůdela.
Policie odmítá, že by řešila jakoukoliv krádež ve středisku. “K vašemu dotazu uvádíme, že nemáme evidován případ krádeže v uvedené době v KACPU.”
“Do rána ale členové okradli minimálně několik dalších spících žadatelů o vízum – předměty se u nich našly v koordinaci s Policií ČR, dělali zde hluk, nepořádek, obtěžovali další žadatele o vízum, mj. poničili 30 rozkládacích lůžek a další vybavení KACPU, třeba poškozovali oba dětské koutky, nedodržovali ani stravovací a hygienická pravidla, daná v KACPU Ostrava,” uvedl Kůdela.
Policie však odmítá, že by řešila jakoukoliv krádež ve středisku v tomto čase. “K vašemu dotazu uvádíme, že nemáme evidován případ krádeže v uvedené době v KACPU,” uvedla policejní tisková mluvčí Pavla Jiroušková na dotaz Romea.cz, zda Policie ČR řešila nějaké krádeže v KACPU na ostravském výstavišti Černá louka z neděle 3. 4 na pondělí 4. 4. 2022.
Možné vysvětlení toho, co se v pondělí ráno ve středisku stalo, nabízí dobrovolník, se kterým je zpravodajský server Romea.cz v kontaktu. “Děti si po probuzení hrály a jednomu z nich poschovávaly boty a ty jej poté nechaly hledat. Dítě si po nějaké době postěžovalo přítomnému policistovi, že se mu ztratily boty. Ten to začal okamžitě řešit. Z nevinné dětské hry, se nakonec stala záležitost na celé dopoledne. Boty byly nakonec nalezeny,” popsal pro zpravodajský server Romea.cz absurdní situaci dobrovolník.
Systémovou segregaci dokazují videozáznamy
Tiskový mluvčí hasičů přiznal, že Romové byli odděleni od ostatních uprchlíků.
“To, že jedné skupině byla nabídnuta stoly oddělená část noclehárny, byl přístup pouze k jedné konkrétní skupině , která se chovala velmi nestandardně, ohrožovala provoz KACPU, jeho bezpečnost a také další žadatele o vízum. Oddělený prostor, vytvořený z několika vedle sebe položených stolů v třetině společné noclehárny, strpěla tato skupina bez námitek,” uvedl pro Romea.cz Petr Kůdela.
“Nikdo je v tom vyhrazeném místě nedržel, mohli zcela svobodně opustit objekt KACPU v Ostravě na Černé louce. Dali přednost teplu, suchu a zázemí s lůžky,” dodal Kůdela v rozporu s tím, co uvedl pro zpravodajský server Romea.cz dobrovolník pracující v centru.
“Tato vyhrazená část sloužila i pro zachování bezpečí celé skupiny, protože krádeže, obtěžování druhých osob a hluk vyvolávaly negativní reakce u dalších pokojně čekajících žadatelů na víza,” tvrdí mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.
“Od té doby – do středečního odpoledne 6.4.2022 – jsme už žádnou podobně se chovající skupinu v KACPU nezaznamenali. Věříme, že to byla jen jedna „výjimečná“ skupina a pouze jen jedna jednorázová záležitost,” dodal Kůdela.
Zpravodajský server Romea.cz má však k dispozici videozáznamy, které jsou pořízeny v noci z úterý na středu a ty dokazují, že i další skupina Romů, která do centra přijela 6. dubna po jedné hodině ranní, byla oddělena od ostatních uprchlíků páskou a barikádou ze stolů. Na nahrávce, kterou má zpravodajský server Romea.cz k dispozici, se zaměstnanci centra nejprve baví o tom, že čekají další romskou skupinu. Na videu je vidět prázdný prostor obehnaný páskou a převrácenými stoly. Později pak záběry ukazují, jak v tomto prostoru spí několik romských rodin.
Dostanou želízka, musíme dohlížet na černé morgoše
Navíc je na nahrávce slyšet, jak se jeden z přítomných dobrovolníků začal strachovat, zda i tato skupina nepochází z ukrajinské Zakarpatské oblasti od maďarských hranic.
„Slyšel jsem, jak právě tato dobrovolnice někomu řekla, zda zvládne být dole sám. Když odpověděl, že rozhodně ano, upozornila ho na to, že všichni půjdou nahoru, aby mohli dohlížet na ty černé morgoše.“
“Neměli by být, posílal jsem všechny podklady. Jinak jsem jim říkal, že dostanou želízka, pokud se zjistí po dvou dnech lustrace, že jsou Maďaři,“ řekl přítomný policista a uzavřel to tím, že se stejně jedná o ekonomické migranty, protože v Zakarpatské oblasti se nebojuje.
Dobrovolník pracující v centru popsal pro zpravodajský server Romea.cz i rasistické narážky, které mají na romské uprchlíky někteří dobrovolníci. V centru prý pomáhá jako dobrovolnice i fanynka Baníku Ostrava.
„Slyšel jsem, jak právě tato dobrovolnice někomu řekla, zda zvládne být dole sám. Když odpověděl, že rozhodně ano, upozornila ho na to, že všichni půjdou nahoru, aby mohli dohlížet na ty černé morgoše,“ uvedl s tím, že v tu chvíli ještě romští uprchlíci vůbec na místě nebyli. Nikdo tedy nemohl vědět, jak se budou chovat.
Romská uprchlice: Jsme jinde než ostatní uprchlíci
Romská uprchlice, která přijela do České republiky společně s dalšími třinácti uprchlíky, si přijímacím střediskem na výstavišti Černá louka prošla na začátku minulého týdne. Podle jejich slov bylo tehdy vše v pořádku. V KACPU měli pouze přenocovat a na druhý den (29. března) odjet do registračního humanitárního střediska Vyšní Lhoty. Nicméně i ta upozorňuje na rozdílný přístup k romským a neromským uprchlíkům:
“Byli jsme od počátku, co jsme přijeli do Vyšní Lhoty přijati velmi dobře, ale pak jsme si všimli, že když přijeli etničtí Ukrajinci, byly jim vyhotoveny všechny potřebné dokumenty na místě a dostali i podporu. Zatímco my jsme v Česku už týden a tyto úkony za sebou nemáme,“ řekla paní R., která pochází z ukrajinského Berehova. Potvrdila také segregaci romských uprchlíků od ostatních, když uvedla, že zatímco etničtí Ukrajinci bydlí jinde, Romové jsou od nich odděleni zcela v jiné budově.
Hejtman Ivo Vondrák tvrdí, že nepřizpůsobiví Romové kradou a rozbíjí ubytovny, policie o tom nic neví
Mezitím se médií začaly šířit zprávy, které informovaly, že do Moravskoslezského kraje přijeli “velmi nepřizpůsobiví kočovní Romové z Maďarska”. Tyto zprávy má na svědomí hejtman Moravskoslezského kraje – Ivo Vondrák, který Romy obvinil z likvidace zařízení na ubytovně, z pořezané sedačky v dopravním prostředku či krádeží věcí.
„Přicházejí sem takzvané specifické skupiny obyvatel, tedy lidé, kteří jsou velmi nepřizpůsobiví, a máme s nimi velké problémy. Jsou to obvykle takzvaní maďarští Romové, tedy kočovné skupiny lidí, a řada z nich má dvojí občanství – jak ukrajinské tak Maďarské. V podstatě nám někteří lidé likvidují ubytovny i dopravní prostředky a nemají problém si ukrást věci, které potřebují,“ řekl na tiskové konferenci v pondělí po jednání krizového štábu hejtman Ivo Vondrák.
„Takoví hříšníci jsou poté z ubytoven vykazováni. Ale nemůžeme je přece poslat do další ubytovny, kde mohou zlikvidovat další ubytování,“ dodal ještě Vondrák a upozornil, že se tento problém netýká jen Moravskoslezského kraje. Jejich počínání podle něj škodí ostatním uprchlíkům.
Tisková mluvčí Moravskoslezského kraje – Nikola Birklenová pro zpravodajský server Romea.cz uvedla, že hejtman má tyto informace z jednání krizového štábu a to konkrétně od policie. Odmítla upřesnit o kolik takových incidentů se jedná s tím, že to neví a vše má vědět policie.
Server Romea.cz kontaktoval mluvčí Policie České republiky – Pavlu Jirouškovou, aby tvrzení Ivo Vondráka ověřil. Nicméně na konkrétní dotaz k údajné trestné činnosti Romů s dvojím (maďarským i ukrajinským) občanstvím a počet těchto činů evidovaných Policií České republiky uvedla: “K vašemu dotazu uvádíme, že nemáme analyticky nástroj na zjištění vámi požadovaných informací a ani statisticky nejsou tyto informace evidovány.“ V telefonickém rozhovoru pak dodala, že Policii České republiky majitel ubytovny žádné škody a rozbíjení vybavení nenahlásil.
Obrat k lepšímu?
Podle zjištění zpravodajského serveru Romea.cz se o situaci romských uprchlíků z Ukrajiny zajímá zástupkyně Veřejného ochránce práv Monika Šimůnková.
Zpravodajský zájem serveru Romea.cz o fungování ostravského KACPU a jejich přístupu k romským uprchlíkům, vyvolal i obrat v jednání Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Ten totiž ve středu oznámil, že přizval k úzké spolupráci pracovníky z ostravské organizace Vzájemné soužití.
“Je námi informován o každé romské skupině či jiné menšinové národnosti, která přichází do KACPU, má sem trvalý přístup, a hlavně může poradit či pomoci při případných komplikacích, které by se mohly objevit v KACPU Ostrava,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz mluvčí hasičů Petr Kůdela.
V pátek 8. dubna pak jednu z romských skupin do přijímacího střediska na ostravském výstavišti Černá louka už doprovázel tým z organizace Vzájemné soužití.