Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Podcast BEZ OBALU: Jak čelit neustálému přílivu dezinformací? Jak ověřovat informace? Co může hrozit za šíření nebezpečných lží?

06. srpna 2024
Čtení na 2 minuty
Ve speciálním vydání podcastu Romea.cz Bez obalu se novinář Patrik Banga zamýšlí nad tím, jak nakládat s neustálým přísunem dezinformací. „Dezinformace jsou tak rozšířené, že některou z verzí hoaxů už slyšel snad každý, kdo používá média. Jenže jak poznat, že to jsou hoaxy? A jak rozeznat lež od pravdy, když se dezinformační kampaně netýkají zdaleka jen Česka?“ ptá se Banga hned v úvodu podcastu.

Odpovědi podcast nabízí u případů, kdy sdílení dezinformací vedlo až k trestnímu stíhání a následnému odsouzení bývalé novinářky Jany Peterkové, která šířila lživé informace o úmrtích v domě pro seniory, násilném očkování nebo údajném střílení dětí vojáky NATO. Ta navíc aktuálně půjde před soud znovu, protože šířila falešné zprávy o tom, že v Česku bude vyhlášen válečný stav a mobilizace. Protože už jednou za stejný čin odsouzena byla, hrozí jí až pět let vězení.

„Tihle šiřitelé lží míří především na emoce, říkají, že to je skandální odhalení, spiknutí, všichni nás chtějí zabít, rychle lidi něco udělejte… ale ta jejich akce je, aby lidi hlavně posílali peníze za to, že šíří tu pravdu. Je to hra s emocemi, hlavně se strachem a nenávistí,“ vysvětluje v podcastu analytik a expert na dezinformace Roman Máca.

Svou zkušenost s konzumací dezinformací popisuje i spisovatelka a kariérní poradkyně Marie Siváková, která s dezinformacemi přišla do styku v období pandemie Covid-19. „Ke mně šly dva proudy. Jeden, který mi říkal ‚naočkuj se‘ a druhý, který říkal ‚hlavně se neočkuj‘. Lidi z mojí rodiny se očkování báli, protože neměli informace, které jsem měla já, když jsem se školila. Chápala jsem je, ale očkování je v našem životě naprosto běžná věc, takže pro mě to byla jasná volba,“ říká v podcastu Siváková.

„Několikrát tu zaznělo, že dezinformace je potřeba ověřit a až potom se rozhodovat. No jo, ale jak je ověřit, když se člověk zrovna něčeho bojí a potom přijde jiný člověk, který dezinformacemi potvrzuje všechny moje obavy? Stačí si zachovat zdravý rozum a zeptat se KDO, KDE a PROČ informace podává,“ vysvětluje v podcastu romea.cz Patrik Banga, který na konkrétních příkladech ukazuje, kdo vlastně informace podává a za jakým účelem.

Kdo jsou dezinformátoři? A na čem vydělávají peníze? Jakou mají odpovědnost a co se může stát, pokud šíří lži? Poslechněte si speciální vydání našeho podcastu na Romea.cz.

DALŠÍ DÍLY PODCASTU

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon