Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Markus Pape: V Německu by zvítězila ve volbách do parlamentu znovu dosavadní vládní koalice

05. ledna 2017
Čtení na 3 minuty
Markus Pape. Foto: František Kostlán

Spojitost mezi teroristickým útokem v Berlíně a migrační politikou kancléřky Angely Merkelové odmítají více než dvě třetiny Němců. Jen necelá třetina Němců je o ní přesvědčena. Vyplývá to z předvánočního průzkumu, který zpracovala společnost Forsa-Institut pro německý týdeník Stern a stanici RTL.

Z oslovených Němců si 68 % myslí, že prosincový teroristický útok na vánočním trhu v Berlíně, při němž zemřelo 12 lidí, nesouvisí s uprchlickou politikou německé vlády. Tento názor zastávají hlavně voliči Zelených (93 % stoupenců strany Bündnis / Die Grünen), postkomunistické Levice (Die Linke, 85 %), koaliční SPD (83 %) a vládní CDU (80 %). O opaku je podle průzkumu přesvědčeno 28 % Němců, hlavně zastánci proti-uprchlické strany AfD (93 %) a také bavorské strany CSU (49 %). Poslední jmenovaná CSU je sice členem vládní koalice, někteří její představitelé ale ostře kritizují podle nich příliš měkkou bezpečnostní politiku Merkelové.

Podle výsledků průzkumu zároveň většina Němců nadále podporuje kancléřku Angelu Merkelovou. Při přímé volbě spolkového kancléře by ji volilo 52 % Němců. Vicekancléře Sigmara Gabriela a předsedu sociálních demokratů (SPD), kteří jsou rovněž členy vládní koalice, by oproti tomu podpořilo jen 13 % Němců. V praxi by to znamenalo, že neexistuje protikandidát s perspektivou porazit Merkelovou.

Dalším poznatkem zmíněného průzkumu je, že podle třech čtvrtin Němců (76 %) téma terorismu a bezpečnosti bude významným tématem voleb do spolkového sněmu v letošním podzimu.
Průzkum byl sice proveden profesionálně, ale proběhl v době, kdy byli dotázaní lidé pod silným vlivem velice aktuální události. Ve dnech hned po útoku na vánoční trh v Berlíně, kdy byl průzkum proveden, se právě vyvrátila fáma o tom, že by pachatelem útoku byl podezřelý uprchlík z Pákistánu, kterého zatkla policie bezprostředně po masakru. Reprezentativnost tohoto průzkumu může být tedy silně ovlivněna.

V současnosti má jen jedna koalice šanci tvořit příští vládu

Větší výpovědní hodnotu může mít průzkum ze 3. ledna, který pro německý bulvární deník Bild provedla agentura INSA. Podle jeho výsledků by současná vládní koalice znovu získala většinu hlasů (CDU/CSU 32 %, SPD 21 %) na rozdíl od případné povolební koalice dvou levicových stran (SPD 21 % a Die Linke 11,5 %) se stranou Zelených (10 %) anebo strany CDU/CSU (32 %) se Zelenými (10 %) či s liberální stranou FDP. Ta by se dnes dostala znovu do parlamentu se šesti procenty hlasů. FDP by tedy neměla dostatek hlasů, aby se stala významným koaličním partnerem pro další strany. Populistickou stranu Afd, se kterou prozatím odmítají spojit síly všechny větší strany, by volilo 15 procent voličů. Stala by se ale třetí nejsilnější stranu v parlamentu.

I tento průzkum může být silně ovlivněn teroristickým útokem, při kterém před Vánocemi zemřelo pod koly uneseného kamionu 12 lidí a dalších několik desítek osob bylo zraněno.

Místo toho, aby populisté posílili, padli znovu na svou původní pozici

I nová anketa společnosti Forsy na objednávku německých médií stern/RTL k volbám do parlamentu potvrzuje zmíněný trend.

Pozoruhodnou skutečností je, že ani závažnost prosincového útoku nedokázala otřást silnou pozicí vládní koalice do takové míry, aby byl její případný úspěch u letošních parlamentních voleb reálně ohrožen. Díky silné osobnosti kancléřky a dobré ekonomické kondici země Němci své vládě věří. Svou roli může hrát také strategie, kterou německá vláda i po berlínském útoku nadále prosazuje. Vyzývá své občany k soudržnosti proti teroru – na rozdíl například od českého ministra vnitra, který volí spíše taktiku šíření paniky a strachu, což bývá i jeden z cílů teroristických akcí.

Dá se předpokládat, že pokud by v Německu v tomto roce nenásledovaly další podobné útoky, vliv prosincového útoku na výsledek voleb do bundestagu by se postupně zmírnil anebo dokonce pominul. Pak by se dostaly do popředí další případná politická témata jako třeba ekonomický vývoj země, zaměstnanost anebo sociální otázky a znovu by připadaly v úvahu další možné povolební koalice, o kterých se uvažovalo vloni. Vstup strany Afd, jejímž hlavním trumfem je i nadále vyvolání strachu z uprchlíků, do parlamentu by tím pádem mohl být silně ohrožen.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon