Dezinformační válka 2021: hlavním cílem byla Ukrajina, covid i to, kdo může za uprchlíky
Komunikační tým Evropské unie EU StratCom zveřejnil databázi více než 2700 případů dezinformací, jež zachytil a popsal v loňském roce. V 947 případech se buď přímo týkaly Česka, nebo je v české verzi alespoň dále šířily tuzemské dezinformační weby.
Příkladem jsou texty o tom, jak „Německo a NATO plánují anexi kaliningradské oblasti“ nebo že výbuch muničního skladu ve Vrběticích byl ve skutečnosti součástí dlouho plánované české dezinformační kampaně proti Rusku.
Partnery zrazena a opuštěna
Z hlediska ruské dezinformační války jasně převládala témata spojená s Ukrajinou. Týkala se jich zhruba třetina z prokremelských dezinformací, jež se podařilo nashromáždit a popsat.
Spolu s eskalací napětí na rusko-ukrajinských hranicích narůstal i počet textů, jež jako agresora vykreslovaly Ukrajinu, včetně obvinění z genocidy údajně páchané na rusky mluvících obyvatelích Donbasu či textů obviňujících Spojené státy a NATO z toho, že se snaží Ukrajinu natlačit do války proti Rusku.
Zároveň se však objevovaly i dezinformace s opačným významem – tedy, že Ukrajina je ve skutečnosti svými partnery zrazena a opuštěna nebo že porušuje mezinárodní dohody.
„Taková sdělení, přizpůsobená konkrétnímu publiku a šířená v mnoha jazycích, pomáhají Kremlu dosáhnout konkrétních cílů. Na domácí scéně vytvořit obraz Ukrajiny jako nepřítele a mobilizovat podporu pro zahraniční politiku Kremlu. Na Ukrajině rozdělit a destabilizovat společnost. Na mezinárodní scéně legitimizovat kroky Kremlu,“ shrnuje evropský StratCom, který má v popisu práce odhalovat a popisovat propagandu a dezinformace zaměřené na evropské publikum.
Jeho shrnutí roku 2021 se ohlíží i za děním v Bělorusku, kde pokračovalo brutální a systematické tažení proti občanské společnosti a nezávislým médiím. Podle údajů Běloruské asociace novinářů bylo v roce 2021 zadrženo, zatčeno a obviněno více než 260 novinářů. Za mřížemi je tam nyní 31 novinářů, počet všech politických vězňů v Bělorusku se blíží tisícovce.
Běžnou praxí Lukašenkova režimu jsou vedle destrukce nezávislých médií i otevřené výzvy k násilí proti opozičním aktivistům, vynucená přiznání politických vězňů pak zveřejňuje formou placené reklamy na YouTube.
Mnohá z běloruských státem kontrolovaných médií i někteří tamní mediální „odborníci“ se spolu s ruskými médii ochotně podíleli na dezinformační válce spojené s uměle vyvolanou migrační krizí na bělorusko-polských hranicích. Za původce krize opakovaně označovali Evropskou unii ve snaze destabilizovat Bělorusko.
I nadále je významným tématem dezinformací covid a snahy o podporu a posílení skepse vůči vakcínám vyráběným na Západě.
Sbližování Ruska a Číny
Zajímavým trendem roku 2021 je pak pokračující sbližování ruské a čínské propagandy. Zatímco v roce 2020 se týkalo zejména šíření konspiračních teorií o tom, že koronavirus unikl z tajných laboratoří, vloni Kreml přebíral a dále šířil čínskou verzi událostí v Sin-ťiangu, tedy že lidská práva Ujgurů údajně nikdo neporušuje.
Jak ruská, tak čínská státem kontrolovaná média se zaměřovala na krizi v Afghánistánu, kdy vykreslovala USA jako nespolehlivého partnera, což dále promítala i do svých „poselství“ v zásadních otázkách zahraniční a domácí politiky: vztahům k Ukrajině a Tchaj-wanu.
Podle EU StratCom je zjevné, že se prokremelští i čínští hráči na dezinformačním poli od sebe vzájemně učí.
Tým „East StratCom Task Force“ existuje od roku 2015. Od počátku v něm působil za Česko někdejší novinář Jakub Kalenský. Roku 2018 na vlastní žádost z týmu odešel (tématu boje proti ruské propagandě a dezinformacím se nadále věnuje v rámci think-tanku Atlantic Council Eurasia), nyní je českým zástupcem Jan Látal.
Tým „East StratCom Task Force“ je poměrně malý, pracuje v něm 16 expertů na komunikaci a ruský jazyk. Hlavním výstupem jsou pravidelné týdenní přehledy „Desinformation Review“, které přináší přehled zejména prokremelských dezinformačních článků.
Dění na českých webech mapuje i neformální sdružení zaměřené na odhalování dezinformací v tuzemském kyberprostoru – Čeští elfové.
Ústav Nezávislé Žurnalistiky což je nezávislá, nezisková organizace
– zapsaný ústav. Zabývá se poskytováním informací, zpravodajstvím a
žurnalistikou. Články, analýzy či datové výstupy nabízí všem bez rozdílu
k použití za předem daných podmínek.