Analytici: Útok na Kongres dílem extremistů a dezinformační scény. Takto se mění verbální štvaní ve vražedný útok
Když minulý týden ve středu na sídlo amerického Kongresu zaútočil dav skalních příznivců prezidenta Donalda Trumpa, bylo to ztělesnění online extremismu a konspiračních teorií z posledních týdnů i měsíců. Takto vývoj komentovali někteří odborníci na americkou dezinformační scénu, kteří zároveň pozorovali vlnu nepodložených spekulací o středečních událostech. Na sociálních sítích se vyrojily příspěvky, podle nichž nepokoje nezpůsobili Trumpovi stoupenci, ale aktivisté z krajní levice.
Záběry ze středečního odpoledne a rozhovory s účastníky násilného protestu nic takového nedokládají. Lidé, kteří přišli k budově Kongresu dávali jasně najevo oddanost prezidentu Trumpovi, někteří z výtržníků pak byli identifikováni jako představitelé krajní pravice. Po vpádu do Kapitolu lidé mimo jiné skandovali “Zastavte krádež!”, což je heslo odkazující na konspirační teorie o zfalšování výsledku prezidentských voleb.
Online konspirační teorie ztělesněné v povstání
“To, co jsme viděli v Kapitolu, bylo skutečně oživnutí internetu. Viděli jsme (nacionalistickou skupinu) Proud Boys, viděli jsme lidi z komunity QAnon, viděli jsme členy milicí. Všichni se v podstatě spojili na výzvu prezidenta,” řekla reportérka televize NBC News Brandy Zadroznyová, která mapuje extremismus ve Spojených státech. QAnon je název spletité konspirační teorie, podle níž Trump v zákulisí vede boj se satanistickými pedofily, mezi nimiž jsou i lídři Demokratické strany. Symbolika daného hnutí byla ve středu takřka nepřehlédnutelná.
Jako “online konspirační teorie ztělesněné v povstání” shrnula dramatické dění ve Washingtonu odbornice na internetovou komunikaci z Washingtonské univerzity v Seattlu Kate Starbirdová. Nepokoje spojovala především s dezinformacemi o podzimních volbách, které i s přispěním šéfa Bílého domu v uplynulých měsících zaplavily internetové platformy.
“Prezident Trump zasel semínka pochybností ve volby, když opakovaně tweetoval, že budou ‘zmanipulované’. Hyperstranická pravicová média a influenceři na sociálních sítích tyto pochybnosti přiživovali. Propagovali jeho tvrzení o manipulacích a prohledávali internet ve snaze najít obsah, o který by mohli opřít vznikající teorie o volebních podvodech,” popsala Starbirdová údajné kořeny středečního incidentu. Během něj na twitteru uvedla, že události na Kapitolu jsou děsivé, ale alespoň “konečně všichni můžou vidět”, co výzkumníci jako ona pozorují už roky.
Konspirace pokračují: Útočila Antifa převlečená za podporavatele Trumpa
Stejní hráči, kteří se podíleli na šíření zavádějících a nepravdivých informací o volbách, pak začali propagovat alternativní příběh o nepokojích a naznačovat jejich spojitost s “Antifou”. Právník a skalní podporovatel Trumpa Lin Wood na twitteru prezentoval snímky pořízené ve středu jako “neotřesitelný fotografický důkaz, že Antifa dnes násilně vnikla do Kongresu”.
Snaha bez důkazů spojovat bezpečnostní incidenty s Antifou, což není jednotná organizace, nýbrž spíše decentralizovaná aktivistická síť, je v poslední době v USA poměrně častý fenomén. Nové teorie o jejích aktivitách v noci na čtvrtek šířili i dva republikánští kongresmani. Mo Brooks tak učinil ve vysílání stanice Fox Business, Matt Gaetz dokonce na plénu Sněmovny reprezentantů.
Gaetz hovořil o “členech násilné teroristické skupiny Antifa”, kteří se prý vydávali za Trumpovy stoupence. Odvolával se při tom na článek webu The Washington Times o analýze provedené softwarem na identifikaci obličejů. The Washington Times nicméně později článek opravily s tím, že analýza nenašla žádné členy Antify a naopak identifikovala “neonacisty”.
Český Aeronet vytváří informační zmatek přesně podle příruček kremelských dezinformátorů
Zajímavé je se také podívat na český dezinformační server Aeronet. Ten od útoku neonacistů na Kapitol šíří jednu protichůdnou informaci za druhou.
Hned 6. ledna měl server jasno a jásal nad povstáním Trumpových příznivců a jejich proniknutí do Kapitolu a označil ho za druhou americkou revoluci. V dalších článcích pak najednou Aeronet tvrdil, že útočila Antifa. Ve stejném článku ale zároveň, uvedl, že to byla perfektně připravená operace tajných agentů, příznivců Trumpa, kteří převlečení za Antifu ukradli počítače a odhalují obrovské spiknutí proti Trumpovi.
Vše pak Aeronet korunoval nedělním článkem, kde tvrdí, že video, kde Donald Trump uznává prohru a slibuje hladké předání moci 20. ledna, je podvrh. Trump se prý buď někde schovává nebo je zavřený nebo dokonce mrtvý.
Velkou otázkou nyní je to, zda bude situace dále eskalovat. Analytici varují, že zablokování Trumpova účtu na facebooku a případný stejný krok ze strany twitteru na šíření konspiračních teorií mnoho nezmění, protože prezidentovy profily jsou pouze jedním z mnoha článků “ekosystému dezinformací”. Jiní pozorovatelé se obávají pokračování násilností při inauguraci nového prezidenta Joea Bidena.
Jeden z účastníků středečního protestu v rozhovoru s deníkem Financial Times naznačil, že je ochoten přijít znovu a možná i se zbraní v ruce. “Přicházíme v míru. Ale jestliže nechcete poslouchat… příště to poklidné nebude. Máme toho dost,” řekl 56letý William Holmes z Ohia.