Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komentáře

Zuzana Kumanová: Prostor pro uplatnění romského jazyka na Slovensku se zvětšuje. Více než 120 obcí může mít oficiální romský název, romštinu je možné používat i v úředním styku

06. března 2023
Čtení na 2 minuty
Zuzana Kumanová
Zuzana Kumanová
Na Slovensku je více než 2 900 obcí a měst a v sedmi stovkách z nich lze kromě slovenštiny používat i jazyk národnostní menšiny, která zde žije. Je to možné díky uplatňování zákona č. 184/1999 Z. z. o používání jazyků národnostních menšin. Podle tohoto zákona mohou příslušníci národnostních menšin používat menšinový jazyk ve veřejném styku v obcích a městech, kde jejich počet dosahuje nejméně 15 % z celkového počtu obyvatel obce nebo města. Vodítkem jsou výsledky sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021.

Na Slovensku žije 13 státem uznaných národnostních menšin, z nichž nejpočetnější jsou maďarská, romská, rusínská a česká. Při sčítání lidu v roce 2021 mohli obyvatelé Slovenska odpovědět na dvě otázky týkající se etnické identity: Jaké jste národnosti? A hlásíte se k jiné národnosti? Pro účely veřejných politik na Slovensku byla přijata metodika, která obě odpovědi sečte a získá počet příslušníků té či oné národnostní menšiny. Jedná se o velmi vstřícný přístup, který umožňuje zachytit i vícenásobnou identitu, která je charakteristická i pro Romy na Slovensku. V první otázce týkající se etnické příslušnosti uvedlo romskou národnost více než 67 000 osob, ale na druhou otázku odpovědělo kladně téměř 89 000 osob.

Interpretace výsledků sčítání lidu, ale také změna zákona o používání jazyků národnostních menšin v procentuálním kvoru (v předchozích obdobích byla pro možnost výkonu jazykových práv v obci stanovena nutná hranice 20 %, která byla změněna na 15 %) způsobily, že se na Slovensku zvýšil počet obcí, kde je možné používat jazyk národnostní menšiny. Nyní je to 763 obcí oproti původnímu počtu 638, přičemž ve 32 obcích je 15 procent dvou národnostních menšin.

Obcí, kde se k romské národnosti hlásí více než 15 procent obyvatel, je více než 120. V těchto lokalitách je možné v úředním styku používat jazyk národnostní menšiny, tj. romštinu; v případě zájmu je možné vydávat dvojjazyčné matriční doklady, ale také symbolicky na začátku a na konci obce uvádět název obce v romštině.

Symbolika názvu obce je pro národnostní menšiny na Slovensku důležitá, samozřejmě pro každou z menšin jinak. Zatímco maďarská a německá menšina se vrací k historickým názvům, rusínská menšina používá cyrilskou transliteraci názvu.

U Romů je tato symbolika zatím nejasná. Na jedné straně se jedná o podporu etnoemancipačního procesu, na druhé straně ji však obyvatelé dotčených lokalit mohou vnímat jako stigmatizaci. Navíc Romové tyto lokality nezaložili, nedali jim historické názvy, ale převzali do romského jazyka názvy tehdejšího většinového obyvatelstva, což kromě slovenského mohlo být i maďarské nebo německé obyvatelstvo.

Jak se z tohoto rébusu dostat? Odborností a účastí, které by měly být pilíři dobrých veřejných politik. Při Výboru pro národnostní menšiny a etnické skupiny na Úřadu vlády Slovenské republiky byla zřízena pracovní skupina, která připravuje tyto možné názvy v romském jazyce. Bude důležité, aby tato pracovní skupina měla potřebné odborné znalosti, aby se neuchylovala k rychlým a zkratkovitým řešením. Neméně důležitý by měl být i následný průzkum preferencí obyvatel dotčených obcí. Pokud se totiž s názvy svých lokalit neztotožní a nebudou je považovat za pozitivní příspěvek k povznesení své identity, může to mít opačný výsledek, přispět k paternalismu státu a podpořit již tak vysokou míru marginalizace.

Lze jen doufat, že žádný z kroků nebude podceněn. Rozumný přístup v této temnotě bude základem pro budování pošramocené důvěry z obou stran.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon