Zpráva ODIHR: Romové a Sintové v zemích OBSE jsou stále diskriminováni a znevýhodněni. Jak zvýšit jejich účast na veřejném a politickém životě?
V posledních dvou desetiletích se uskutečnily pozitivní změny pro Romy a Sinty, kteří žijí v zemích sdružených v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), ale hluboké rozdíly mezi jejich životem a životem běžné populace stále přetrvávají. To uvádí v pořadí již čtvrtá zpráva, kterou v prosinci vydal Úřad OBSE pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR). Zpráva také zdůrazňuje, že je třeba udělat ještě mnoho práce, aby se zajistila plná integrace a účast Romů a Sintů na veřejném a politickém životě.
“Od doby, kdy se země OBSE před více než 20 lety zavázaly zajistit pozitivní změny pro Romy a Sinti v celém regionu, bylo dosaženo skutečného pokroku,” uvedla první náměstkyně ředitele ODIHR Tea Džaljašviliová. “Na řadě míst však stále přetrvávají hluboké rozdíly mezi životem Romů a běžné populace a rasismus a diskriminace vůči Romům jsou stále zásadním problémem. Musíme i nadále pracovat na zlepšení jejich situace a na zvýšení účasti Romů na veřejném a politickém životě,” dodala.
Země OBSE pokročily v rozvoji cílené politiky na podporu Romů a Sintů a v úpravě svých vnitrostátních právních rámců tak, aby řešily mnohé problémy, kterým tyto komunity čelí. K zajištění účinného provádění těchto rámců a mechanismů je však zapotřebí pravidelných konzultací se samotnými komunitami, včetně žen a mládeže.
“Je to příležitost, na kterou můžeme být v rámci OBSE hrdí, a dobrý příklad toho, že naše organizace, navzdory svým omezeným zdrojům, dokázala v průběhu let přispět lidem pracujícím v terénu. Jak však tato zpráva také jasně ukazuje, je třeba udělat mnohem, mnohem více,” uvedla Hilda Kolevská, zplnomocněná ministryně předsednictví OBSE v Severní Makedonii. “Nedostatečný přístup k rovnému kvalitnímu vzdělání a ekonomickým příležitostem je o to důležitější, abychom konečně prolomili kruh generační “reprodukce nerovnosti”, který stále negativně ovlivňuje a ztěžuje život Romů a Sintů v mnoha našich zemích,” dodala.
“Romské a sintské komunity v celém prostoru OBSE se stále setkávají s četnými nerovnostmi, rasismem a diskriminací při uplatňování svých práv a přístupu ke službám,” uvedla Gabriela Hrabaňová, výkonná ředitelka Evropské sítě romských organizací (ERGO Network). “Situace žen a komunit vysídlených v důsledku konfliktů je obzvláště znepokojivá a vyžaduje opatření šitá na míru, která povedou k udržitelným řešením,” doplnila Hrabaňová.
Všechny země OBSE si uvědomují “zvláštní obtíže, kterým čelí Romové a Sintové, a potřebu přijmout účinná opatření k dosažení naprosté rovnosti možností” pro tyto komunity v zemích OBSE.
ODIHR podporuje státy v celém prostoru OBSE při plnění těchto závazků. V souladu s Akčním plánem pro zlepšení situace Romů a Sintů v rámci OBSE vydává ODIHR každých pět let zprávu, která shrnuje pokrok dosažený státy při zlepšování sociální a ekonomické situace Romů a Sintů, jejich účasti na občanském a politickém životě a pokroku v boji proti rasismu a diskriminaci.