Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Peter Torák: Po referendu o Brexitu skokově narostl počet zločinů z nenávisti, výsledek zítřejších voleb očekáváme s napětím

11. prosince 2019
Čtení na 4 minuty
Petr Torák (Foto: Petr Zewlakk Vrabec)

Nejistotu, strach i pobouření pociťovali čeští a slovenští občané žijící v Peterborough v roce 2016 po referendu o členství Británie v Evropské unii. Voliči z anglického města se starobylou katedrálou se tehdy přesvědčivě vyslovili pro brexit. Podle Petra Toráka, který v Peterborough žije a ještě před dvěma lety pracoval u místní policie, po referendu ve městě skokově narostl počet zločinů z nenávisti. Od té doby se sice atmosféra podle něj zlepšila, výsledek čtvrtečních parlamentních voleb ale i tak Češi a Slováci z Peterborough očekávají s napětím. Řada z nich doufá, že by Británie přece jen nakonec mohla v EU zůstat.

“Většina lidí vnímala Británii jako velice tolerantní společnost a teď najednou se to takhle změnilo. Někteří lidi to cítí i osobně, že kvůli nám chce Anglie odejít z Evropské unie, chtějí nás vyhodit,” popisuje Torák v rozhovoru s ČTK pocity mnohých Čechů a Slováků, kteří žijí v Peterborough.

Do města, které má nyní 200.000 obyvatel, přišlo podle statistik jen mezi lety 2004 a 2009 téměř 17.000 imigrantů, přes 14.000 jich pocházelo z nových členských zemí EU. Z toho je podle Torákových odhadů 5000 až 6000 z Čech a Slovenska. Především jim pomáhá charitativní organizace COMPAS, kterou Petr Torák vede od svého odchodu od policie před dvěma lety.

Jeden z jeho klientů se přišel do komunitního centra v ulici Fitzwilliam Street poradit, jak se vypořádat s dluhy, další žádá o radu s napsáním životopisu. Během Torákova rozhovoru s ČTK přichází do komunitního centra s prosbou o radu několik dalších lidí. Nejvíc práce má Torák s vyřizováním takzvaného statusu usedlíka, o který si od loňska musí zažádat všichni občané EU, kteří chtějí zůstat v Británii i po brexitu.

Podat žádost o status usedlíka podle Toráka přitom vůbec není složité. “Zabere to patnáct, dvacet minut. Ale samozřejmě člověk, který neumí s telefonem nebo s internetem, nemá k tomu přístup, nebo neumí anglicky pořádně, anebo se jenom bojí, aby to prošlo, aby to bylo všechno správně… tak raději vyhledá pomoc někoho, kdo tomu rozumí,” vysvětluje. Žádostí o status usedlíka zpracovává Torák nyní méně než dřív. Podle něj si ho už řada lidí stihla vyřídit. “Ale taky si myslím, že pár lidí čeká, jestli brexit vlastně vůbec bude, jestli to má cenu si to udělat,” dodává.

Dlouhodobá nejistota, která panuje kolem brexitu, představuje pro občany EU žijící v Peterborough podle Toráka značný nápor na nervy. “Je to strach, jestli tady budou moci zůstat, pokud ne, kam se vrátí, co děti, které už neumějí česky nebo slovensky,” vysvětluje. Často musí v poradně vyvracet i dezinformace z internetu.

Atmosféru před nadcházejícími parlamentními volbami ale Torák jako výrazně vyhrocenou nevnímá. V první polovině roku podle něj situace byla horší. “Ale s tím, jak se brexit pořád posouvá… tak to lidi berou tak, že možná ani nebude,” říká. Sám se domnívá, že nakonec Británie EU opustí. Opak by podle něj už ani nebyl správný. “Je prostě jasné, že britská společnost chce brexit a já myslím, že by to nebylo férové,” říká.

Samotného Toráka, který dostal v roce 2015 ještě jako policista za svou práci pro město i místní romskou komunitu Řád britského impéria, se obavy o budoucnost po brexitu přímo netýkají. Už kvůli výsledku referenda z roku 2016 si totiž po letech váhání s celou rodinou zažádal o britské občanství. Na čtvrteční volby tak pohlíží i jako britský volič. A očekává hlavně, že se věci vyjasní. “Bylo by to dobré nejen pro lidi, kteří se bojí, co bude dál, ale i pro Británii jako takovou, aby už bylo jasno, co se bude dít,” myslí si.

V napětí očekávají výsledek voleb i další obyvatelé Peterborough. Ve městě se před třemi lety vyslovilo pro brexit více než 60 procent voličů. Pro odchod z EU hlasovala tehdy i sedmdesátnice Margaret, která se teď s manželem přišla podívat na vánoční trhy na hlavním náměstí. “Hlasovali jsme pro odchod. A budeme hlasovat zase,” řekla ČTK. Její hlas dostane kandidát Strany pro brexit Mike Greene, který se letos už o poslanecké křeslo ucházel. V Peterborough totiž svého zástupce v Dolní sněmovně vybírali už letos v červnu poté, co předchozí poslankyni na základě petice odvolali. Doplňovací volby těsně vyhráli labouristé.

Severním směrem se od centra Peterborough táhne ulice Lincoln Road. Lemují ji obchůdky, které nabízejí potraviny ze zemí východní části EU. Na řadě z nich je vidět i česká vlajka. Vedle večerek s názvy po rumunských městech je i polské kadeřnictví či firma, která nabízí překlady a tlumočení v jazycích východní části EU. Právě v okolí Lincoln Road žijí i mnozí Češi a Slováci. S obavami sleduje nadcházející volby i Polák Adam, který v této části města žije a v Anglii několik let pracuje jako dělník. “Máme strach. Ale už mám status usedlíka, tak snad budeme moci zůstat. Jinak se vrátíme zpátky do Polska,” říká ČTK.

Ne všichni v Peterborough ale s napětím očekávají výsledky voleb. “Je to stresující. Snažím se držet od politiky dál. Doufám, že to všechno brzy skončí,” říká ČTK Britka Sarah, která pracuje v kavárně v centru. V Peterborough na rozdíl od tisíců jeho obyvatel žije už od narození. “Můj pradědeček ale přišel z Prahy,” dodává.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon