Výsledky prvního kola voleb prezidenta na Slovensku. Jak se volilo v místech, kde žijí Romové?
V sobotu 23. března 2024 se na Slovensku konalo první kolo prezidentských voleb. Voliči vybírali z devíti kandidátů. Volební účast dosáhla téměř 52 procent. Vítězem prvního kola se stal Ivan Korčok (nezávislý kandidát), kterého volilo přes 42 procent voličů, Peter Pellegrini (Hlas) získal 37 procent hlasů. Druhé kolo prezidentských voleb se uskuteční 6. dubna a může se ho zúčastnit více než 4,36 milionu oprávněných voličů.
Na třetím místě skončil pronárodně orientovaný Štefan Harabin (11,7 procenta ) a téměř 3 procenta získal předseda maďarské Aliance Krisztián Forró. Ten získal prvenství ve dvou okresech na jihu, a to v Dunajské Stredě a Komárně. Jedná se o okresy s výraznou maďarskou menšinou, ale část obyvatelstva zde tvoří také maďarsky mluvící Romové.
Igor Matovič, lídr hnutí Slovensko (dříve OĽaNO), získal pouze 2,18 procenta hlasů. Součástí jeho hnutí je i romská platforma Pačivale Roma, kterou reprezentují otec a syn Pollákovi. Matovič získal vyšší podporu v okresech Bardejov, Sabinov, Levoča a Kežmarok, tedy v okresech s vyšším podílem Romů, odkud Pollákovi pocházejí. Lze tedy předpokládat, že ho volili Romové v osadách.
V okresech na východním Slovensku s vysokým počtem Romů, jako jsou Michalovce, Trebišov, Snina, Humenné a Sobrance, bodoval Peter Pellegrini. Tyto okresy jsou tradičně baštami politických stran Smer a Hlas. Vzhledem k tomu, že výsledky za jednotlivé obce a města zatím nejsou k dispozici, nelze přesněji odhadnout, jak romské komunity volily, ale je možné, že se voleb nezúčastnily. Důvodem může být to, že je žádný kandidát neoslovil a také to, že prezidentský mandát je jim vzdálený.
Ivan Korčok jako favorit prvního kola naznačil, že stojí o hlasy maďarsky mluvících voličů, a uvedl, že Maďaři žijící na Slovensku vždy představovali prozápadně orientované voliče. O tento elektorát má zájem i Peter Pellegrini a Krisztián Forró již před volbami naznačil, že by svým voličům doporučil podporu Petera Pellegriniho z vládní koalice. Ostatně spolupráci mezi Aliancí a vládní koalicí naznačují i personální vazby v exekutivě.
Zatím to vypadá, že žádný z postupujících kandidátů nemá o romské hlasy zájem. Zda a v jakém smyslu budou romské komunity součástí volebního boje, ukáží následující dva týdny.