Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komentáře

Volby na Slovensku: V parlamentu zasedne šest Romů a Romek, což je nejvíce v historii

01. října 2023
Čtení na 3 minuty
Volby, Ilustrační FOTO: Zdeněk Ryšavý
Ilustrační FOTO: Zdeněk Ryšavý
Předčasné parlamentní volby na Slovensku vyhrála strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) trojnásobného premiéra Roberta Fica se ziskem 22,94 procenta hlasů. Druhé se 17,96 procenta skončilo liberální hnutí Progresivní Slovensko (PS). Za ním zůstala formace Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) někdejšího Ficova spolustraníka Petera Pellegriniho, která obdržela 14,7 procenta hlasů. Do parlamentu se dostalo 6 Romů a Romek, což je nejvíce v dosavadní historii Slovenska.

Čtvrté místo ve volbách obsadila koalice OĽaNO a přátelé expremiéra Igora Matoviče, která dostala necelých devět procent hlasů. Konzervativní Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) má téměř sedm procent, liberální Svoboda a solidarita (SaS) Richarda Sulíka přes šest procent a nacionalistická Slovenská národní strana 5,62 procenta hlasů.

Bouřlivé volební období bylo poznamenáno krizemi a polarizací společnosti. Stejně polarizující byla i volební kampaň. Ve volbách se utkalo 24 stran a hnutí a jedna koalice. Voleb se zúčastnilo 4 387 880 oprávněných voličů, volební účast činila přibližně 68,51 %. Možnost volit měli i občané žijící v zahraničí, kde se voleb poštou zúčastnilo 58 779 oprávněných voličů.

Průzkumy se ve výsledcích některých stran mýlily

Předvolební průzkumy favorizovaly stranu SMER s prezidentem Róbertem Ficem v čele, za kterou po celou dobu následovalo Progresivní Slovensko vedené Michalem Šimečkem. V těsném závěsu za ní se podle průzkumů umístila strana HLAS s před sedou Petrem Pellegrinim.

Předvolební průzkumy dávaly ještě několika stranám šanci dostat se do slovenského parlamentu, tedy šanci překročit kvórum 5 % hlasů všech zúčastněných voličů. Favoritem byla strana Republika vedená Milanem Uhríkem, která vznikla na základech Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby, jejíž někteří představitelé byli odsouzeni za propagaci nacismu, oscilující v průzkumech kolem 8 %. Dobrou zprávou je, že se průzkumy nenaplnily a Republika se do Slovenské národní rady nedostala.

Naopak před branami Národní rady nechaly průzkumy koalici OĽaNO a přátelé, která ke vstupu potřebovala získat 7 % všech odevzdaných hlasů. Nakonec se jejich podpora vyšplhala na necelých 9 %, ale je pravda, že bývalý premiér a ministr financí Igor Matovič má po předvolební kampani nulový koaliční potenciál.

Nedělní ráno přineslo výsledky parlamentních voleb a jednání ukáže, jaká vláda na Slovensku vznikne, přičemž hranice možných koalic jsou jasné.

V parlamentu zasedne 6 Romů a Romek

Ze stran, které zasednou v Národní radě, se otázkou začleňování romských komunit zabývaly ve svých volebních programech jen některé. Progresivní Slovensko (PS), SASKA – Svoboda a solidarita a Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) mají vypracovaná opatření.

Pokud jde o Romy a Romky na volebních kandidátkách, lze očekávat, že v Národní radě Slovenské republiky zasedne šest Romů a Romek.

Irena Biháriová, právnička a aktivistka za lidská práva, kandidovala na kandidátce Progresivního Slovenska pod číslem 10. V minulosti byla předsedkyní této strany. Získala téměř 38 000 preferenčních hlasů, ale lze usuzovat, že jejími voliči nejsou především obyvatelé romských komunit.

Poměrně vysoko na kandidátce byla také Ingrid Kosová, která je propagátorkou Montessori vzdělávání na Slovensku. Byla vedoucí týmu pro vzdělávání. Svou pozici v čele kandidátní listiny si udržela díky 21 000 preferenčních hlasů.

V parlamentu zasedne také Peter Pollák mladší, který kandidoval za koalici OĽaNO a přátelé. Získal 53 000 preferenčních hlasů, což ho vyneslo na třetí místo kandidátní listiny, za předsedu strany Igora Matoviče a volební jedničku a současnou předsedkyni Žilinského samosprávného kraje Eriku Jurinovou.

Na přední místa kandidátky byl preferenčními hlasy posunut i Ladislav Bužo a Vilam Tanko. Celkem 12 233 preferenčních hlasů získala také Anežka Škopová a stala se tak další Romkou za OĽaNO v Národní radě SR. Právě preferenční hlasy této volební koalice ukazují, že jejich podpora v romských komunitách je velmi silná, čemuž odpovídá i intenzivní kampaň v romských komunitách.

Jak bude vypadat vládní koalice, ukáží následující dny a teprve programové prohlášení nové vlády ukáže, jakým směrem se bude ubírat v oblasti začleňování romských komunit a lidských práv.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon