Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Vlna xenofobního násilí na Kypru vyvolává obavy z bezpečnosti migrantů a turistů. Policie zatkla 20 lidí v souvislosti s rasisticky motivovanými útoky

04. září 2023
Čtení na 2 minuty
Ilustrační FOTO: Envato Elements
Ilustrační FOTO: Envato Elements
Kyperská policie zatkla 20 lidí po vlně rasistických násilností vůči migrantům, které vypukly minulý týden na západě ostrova a o víkendu se rozšířily do jižního města Limassol. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Asi 500 lidí v kuklách v pátek večer ničilo obchody a zapalovalo popelnice v Limassolu, který je druhým největším městem Kypru a též oblíbeným turistickým letoviskem. Šlo o pravicové extremisty, kteří protestují proti přítomnosti migrantů. Cílem řádění byly podniky vlastněné cizinci a lidé, kteří nevypadali jako kyperští Řekové. V noci ze soboty na dnešek byli napadeni a okradeni tři lidé z jihovýchodní Asie, uvedla kyperská média. Podle svědectví na sociálních sítích byla mezi oběťmi víkendových násilností i skupina návštěvníků z Kuvajtu.

Kypr v posledních letech podle agentury Reuters zaznamenal nárůst protipřistěhovaleckých nálad a také nárůst protispolečenského chování, které se dříve omezovalo na fotbalové chuligánství a opilé turisty. Poslední nepokoje byly podníceny tím, co obhájci lidských práv nazývají chybnou vládní reakcí na prudký nárůst nelegální migrace a tolerancí xenofobní rétoriky a chování.

“Měli jsme vládu, která po deset let používala rétoriku, která tyto lidi víceméně vykreslovala jako skutečnou národní, etnickou a demografickou bezpečnostní hrozbu,” řekl Doros Polykarpu z advokátní skupiny Kisa.

Podobný protest provázený násilnostmi se odehrál začátkem týdne v obci Chloraka na západě Kypru, kde žije mnoho migrantů. Asi 250 Syřanů v pondělí demonstrovalo proti podmínkám v přeplněných uprchlických táborech, migranty při demonstraci napadli pravicoví extremisté. Právě Syřané tvoří největší podíl z běženců na Kypru. Policie v souvislosti s tím zadržela 22 lidí.

Vysoce postavený diplomat Kyriakos Kuros uvedl, že v sobotu podal protest velvyslanec nejmenovaného arabského státu poté, co se turisté stali terčem útoku.

“Zkrátili svou návštěvu. Pochybuji, že se ještě někdy vrátí,” napsal v neděli na sociální síti X, dříve známé jako Twitter, Kuros a zveřejnil fotografii odletu skupiny na letišti. Jeden člen skupiny byl na invalidním vozíku. “Je to poprvé, co se cítím tak trapně kvůli takovému incidentu v naší zemi,” napsal. “Tohle není Kypr, kde jsem se narodil, vyrostl, založil rodinu a kde stárnu,” dodal.

Na Kypru, v jeho řecké části, tvoří migranti podle tamního ministerstva vnitra asi šest procent populace. V přepočtu na obyvatele hostí tato malá země nejvíce migrantů z Evropské unie, podle agentury AP jich na Kypru žije podle takového přepočtu asi pětkrát více, než je unijní průměr.

V řecké části ostrova žije podle DPA na 900.000 obyvatel a v Severokyperské turecké republice, kterou uznává jen Ankara, asi 300.000. Řeckokyperská vláda si dlouhodobě stěžuje, že migranti cestují z Turecka do severní části Kypru a pak překračují hranici na jih ostrova, tedy do EU.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon