Vila velitele tábora smrti v Osvětimi se promění ve středisko boje proti nenávisti
Někdejší vilu velitele nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi koupila americká soukromá nadace Projekt proti extremismu (CEP), aby ji předělala na středisko boje proti antisemitismu a extremismu. Veřejnosti se někdejší příbytek Rudolfa Hösse poprvé otevře 27. ledna, na 80. výročí osvobození tábora, uvedla agentura AFP s odvoláním na sdělení nadace. Höss velel za druhé světové války tzv. továrně na smrt, ve které nacisté zavraždili více než milion lidí, včetně asi milionu Židů.
“CEP přemění někdejší velitelův dům ve Středisko výzkumu nenávisti, extremismu a radikalismu v Auschwitz (ARCHER),” uvedla nadace, která použila německý název pro Osvětim. Ten dodnes používají i Poláci pro někdejší nacistický tábor, aby jej odlišili od polského města, které za války Němci po okupaci Polska připojili k nacistické Třetí říši.
“Dům Rudolfa Hösse u zdi Auschwitz prodán. Vznikne tam středisko boje proti hejtu (tedy nenávistných výpadů na sociálních sítích),” napsal polský časopis Polityka. CEP totiž monitoruje a hlásí extremistický obsah na síti.
Ředitel a zakladatel CEP Mark D. Wallace řekl, že “obyčejný dům” největšího masového vraha se jako mimořádný symbol přemění v místo bránící nenávisti, extremismu a antisemitismu, které se opět zmocňují naší společnosti.
Vila s velkou zahradou, ve které Höss a jeho rodina vedli idylický život, se objevily ve filmu Zóna zájmu režiséra Jonathana Glazera, který získal zlatou sošku Oscara za nejlepší zahraniční celovečerní film roku 2023.
Koncepce střediska se má rozvinout ve spolupráci s polsko-americkým architektem Danielem Libeskindem, známým svým projektem židovského muzea v Berlíně. Zvukovou stránku CEP svěřil italskému dirigentovi Francescovi Lotorovi, který už více než 30 let sbírá hudbu složenou v různých táborech smrti. “Neumím si představit vhodnější místo pro díla, která jsem shromáždil, než aby byla nahrávána a hrána v místnostech, kde kdysi sídlilo absolutní zlo,” uvedl.
Vila, která stojí přímo u někdejšího tábora v Osvětimi, byla od války v soukromém vlastnictví. Nadace neuvedla, za kolik ji od soukromých majitelů koupila, ale její právník novinářům řekl, že cena byla mnohem vyšší než odhadovaná tržní cena 120.000 dolarů (2,9 milionu Kč), napsala Polityka.
V posledních týdnech se budova opravovala, protože noví majitelé si přáli ji co nejvíce vrátit do stavu, v jakém byla, když tam v letech 1941 až 1944 žila Hössova rodina. Interiér byl vybaven dobovými předměty, včetně tehdejších německých novin či kávového šálku s emblémem SS. Polský soud Hösse po válce odsoudil za válečné zločiny, trest smrti byl vykonán v bývalém táboře, který v lednu 1945 osvobodila Rudá armáda.