Věřící v mnoha zemích světa čím dál více trpí pro své náboženství

Spojené státy kritizují potlačování náboženských svobod ve světě. Situace se nelepší ani v evropských zemích. Vyplývá to ze zprávy amerického ministerstva zahraničí.
V dokumentu o náboženských svobodách ve světě v loňském roce USA odmítají potlačování těchto práv v Číně, ozbrojené konflikty kvůli náboženskému vyznání v Pákistánu či útoky proti křesťanské koptské menšině v Egyptě.
"Evropské země se stále více rozcházejí v etnických, rasových i náboženských termínech. Demografické vývoje jsou doprovázeny nárůstem xenofobie, antisemitismu a protimuslimských nálad," upozorňuje zpráva.
Zdůrazňuje nárůst počtu evropských zemí, mezi nimi Belgie a Francie, jejichž zákony zpřísňující kodex odívání mají nepříznivý dopad na muslimy i vyznavače jiných náboženství. V Evropě jde především o zákaz nošení burky, muslimského oděvu, který kryje celou postavu muslimských žen včetně obličeje.
Terčem americké kritiky se ale stal i Pákistán nebo Afghánistán, které náboženské svobody příliš nebrání. Konkrétně jde o uplatňování striktní podoby islámského práva šaría vůči nemuslimskému obyvatelstvu a jeho praktikování vlastní víry. Pákistán například vyhlašuje rozsudky smrti za takzvané rouhání. A tamní úřady jen vzácně vyšetřují pachatele extremistických útoků proti menšinám nebo i tolerantním muslimům. Útoky přitom narůstají.
Rovněž Saúdská Arábie uděluje tresty dlouhého věznění a bičování například za urážku proroka Mohameda. Také vlády Ruska, Bahrajnu, Iráku a Nigérie ne vždy rozlišují mezi terorismem a mírovým praktikováním náboženství, uvádí se v dokumentu.
Kritika zasáhla i chronické porušovatele náboženských svobod Čínu, která uplatňuje represivní politiku vůči muslimským Ujgurům i tibetským buddhistům, komunistickou Severní Koreu, Írán a Eritreu. Úpadek náboženské svobody zaznamenala rovněž Indonésie či Maledivy.