Věra Jourová k MDR 2021: Evropa má před sebou ještě dlouhou cestu k dosažení skutečné rovnosti Romů
Romové stále čelí ve svém každodenním životě předsudkům, diskriminaci, anticiganismu a sociálně-ekonomickému vyloučení. Podle společného prohlášení u příležitosti Mezinárodního dne Romů místopředsedkyně pro hodnoty a transparentnost Vĕry Jourové, komisařky pro rovnost Heleny Dalli a komisař pro jednání o sousedství a rozšíření Olivér Várhelyi je třeba udělat vše, aby Romové pocítili skutečnou změnu.
“U příležitosti Mezinárodního dne Romů oslavujeme společně s naší největší evropskou etnickou menšinou jejich jedinečné přispění k evropské diverzitě a odkazu. Rovněž si připomínáme 50. výročí konání prvního Světového romského kongresu,” uvádí se ve společném prohlášení.
“Mnoho Romů přesto stále čelí ve svém každodenním životě předsudkům, diskriminaci, anticiganismu a sociálně-ekonomickému vyloučení. Romskou komunitu navíc tvrdě zasáhla globální pandemie. Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom vyřešili nejen současnou krizi, která je zasáhla, ale aby Romové pocítili skutečnou změnu,” prohlásili eurokomisařky a eurokomisař..
Podle nich za tímto účelem přijala Evropská komise ambiciózní strategický rámec EU pro romskou menšinu – nový desetiletý plán k dosažení rovnosti Romů v Evropské unii i mimo ni. Rámec obsahuje komplexní seznam opatření pro boj proti diskriminaci a anticiganismu, podporu sociálního začleňování, rovnosti, jejich zapojení do života společnosti a zajištění rovného přístupu ke kvalitnímu tradičnímu vzdělávání, zaměstnání, zdraví a bydlení v celé Evropě.
“Na základě tohoto strategického rámce bylo členskými státy EU jednomyslně přijato Doporučení o rovnosti Romů, začleňování a účasti Romů. Byl tak vyslán silný a jasný signál, že členské státy jsou odhodlány řešit řadu výzev, kterým romské komunity v celé EU čelí. S ohledem na země mimo EU hraje tento dokument klíčovou roli v přístupových jednáních se státy západního Balkánu,” dodala Jourová, Dalli a Várhelyi.
Podle Evropské komise je závazek členských států zásadní pro dosažení stabilních výsledků v příštích deseti letech.
“Evropa má před sebou ještě dlouhou cestu k dosažení skutečné rovnosti Romů, respektu k diverzitě a vzájemného porozumění svých historických zkušeností. Společnou prací můžeme změnit a využít obrovský potenciál Romů ve prospěch Romů samotných, ale i celé Evropy,” dodali na závěr místopředsedkyně pro hodnoty a transparentnost Vĕra Jourová, komisařka pro rovnost Helena Dalli a komisař pro jednání o sousedství a rozšíření Olivér Várhelyi.
8. dubna slaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Letos uplyne přesně 50 let od významného dne, kdy se sešel historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především “romipen” (“romství”).