Valeriu Nicolae projevil v otevřeném dopise ministru Chovancovi znepokojení nad smrtí Roma v Žatci
Valeriu Nicolae, zástupce Generálního tajemníka pro romské otázky Rady Evropy, zaslal dne 7. listopadu, v den pohřbu Miroslava Demetera, který zemřel v Žatci v polovině října za dosud nevyjasněných okolností, dopis ministru vnitra Milanu Chovancovi, v němž vyjadřuje své hluboké znepokojení nad touto tragickou událostí. Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje dopis v plném znění zde:
Valeriu Nicolae je rumunský Rom, lidsko-právní aktivista, v Bukurešti založil think-tank
Policy Center for Roma and minorities, spoluzakládal i European Roma Policy
Coalition, které zahrnuje některé z nejaktivnějších nevládních organizací v
oblasti lidských práv. Pracoval jako konzultant pro Open Society Foundation a
pro další evropské instituce.
Vážený pane ministře,
jsem hluboce znepokojen úmrtím Miroslava Demetera, mladého romského muže, který zemřel 18. října v pizzerii v Žatci.
Podle článků, které zveřejnily zpravodajský server Romea.cz a Deník.cz, měla přijet na místo městská policie, která měla mladíka také údajně zbít, následně měl mladík zkolabovat.
Pokud vím, tak žádní podezřelí nebyli zadrženi a policie dodnes nepřišla s žádným obviněním.
Jsem si vědom toho, že policie často pracuje v obtížných podmínkách a že každodenní realita potírání zločinu představuje skutečnou výzvu, které musí čelit. Jsem si také vědom toho, že rasismus a rasová diskriminace, včetně etnického profilování (pozn. red.: zacílení se na člověka jen kvůli jeho vzhledu a etnické příslušnosti) je v řadách příslušníků policejních složek rozšířeným problémem napříč celou Evropou.
Rasismus a diskriminace, etnické profilování však nemohou představovat přijatelnou odpověď na všechny výzvy současné Evropy, která klade důraz na dodržování lidských práv. Posílení předsudků a stereotypů o různých národnostních skupinách a legitimizace rasismu a rasové diskriminace vůči nim nesou důsledky, které vyplývají z takových přístupů. Domnívám se, že to má být důvěra všech složek společnosti v policii, co zvyšuje celkovou bezpečnost. Není možné, aby policie účinně fungovala a čelila konkrétním bezpečnostním výzvám bez spolupráce mezi majoritou a minoritou. Rasové profilování se ukázalo jako neúčinný nástroj, který spíše vede k menší bezpečnosti.
V roce 2014 Poradní výbor Rámcové úmluvy o ochraně národnostních menšin projevil lítost nad faktem, že přes veškeré úsilí se Romové se stále potýkají s vážnými problémy a s diskriminací, zejména pokud jde o přístup k zaměstnání, zdravotní péči, základními i vyššímu vzdělávání. Zažívají segregaci v bydlení, vystěhování z městských center, rozšířenou nesnášenlivost a nenávistné projevy kvůli své romské národnosti.
Je nezbytně nutné zajistit, aby každá policejní akce respektovala standardy lidských práv a nevedla k žádným podezřením z porušování práv. Použití síly ze strany policie musí být přiměřené, zákonné a nezbytné.
Byl bych Vám vděčný, kdybyste provedl nezávislé, důkladné a účinné vyšetřování smrti Miroslava Demetera, mladého romského muže z Žatce, a přijal nezbytné právní kroky. Kromě toho si myslím, že by bylo užitečné, kdyby české úřady navázaly dialog a spolupráci s policií a příslušníky romské komunity. Takový dialog je klíčovým prvkem v úspěšném boji proti rasismu a rasové diskriminaci a rasovému profilování.
Je třeba nadále podporovat a přispívat k některé z výše uvedených činností, zejména procesu vytváření mechanismu pro spolupráci mezi policií a členy romské komunity.
S úctou,
Valeriu Nicolae