V Nizozemsku odhalili velký památník obětem holokaustu. Jsou na něm jména 102 tisíc holandských Židů, Sintů a Romů, které zavraždili nacisté
Po několikaletých právních sporech v neděli v nizozemském Amsterdamu oficiálně odhalili Národní památník jmen holokaustu (Nationaal Holocaust Namenmonument). Na slavnostním aktu se osobně zúčastnil holandský král Vilém-Alexander. Informovala o tom tisková agentura DPA.
Památník navrhl polsko-americký architekt židovského původu Daniel Libeskind a jeho vznik inicioval Holandský výbor Osvětimi (Nederlands Auschwitz Comité).
Jde o první památník, který obsahuje jména všech 102 tisíc holandských Židů, Sintů a Romů, které v druhé světové válce zavraždili nacisté.
Památník, financovaný především z darů, se nachází v blízkosti židovské čtvrti v centru Amsterdamu. Sestává z cihlových zdí, podle kterých se mohou návštěvníci procházet.
Na vrcholu zdí jsou umístěny lesklé desky z nerez oceli, které zrcadlí stromy a oblohu, přičemž představují čtyři hebrejské písmena znamenající “na památku”.
Každá cihla nese jméno oběti, datum jejího narození a věk, ve kterém zemřela.
“Tento památník vrací obětem jejich jména 76 let po skončení války a dokazuje, že žili,” uvedl pro DPA předseda zmíněného výboru Jacques Grishaver. Podle něj je památník důležitý pro židovskou komunitu jako místo vzpomínek i vzdělávání.
Místní obyvatelé se však soudní cestu pokoušeli zabránit jeho výstavbě, protože se obávali náporu návštěvníků a stěžovali si na jeho velikost. Holandský nejvyšší soud povolil výstavbu koncem roku 2019, ačkoli Grishaver poznamenal, že rozhodnutí přišlo pro mnohé přeživších holokaustu už pozdě.