V Itálii sílí ultrapravice. Šéfka strany Bratři Itálie je smířená s její fašistickou historií
V Itálii rostou preference ultrapravicových stran. Patří k nim strana Bratři Itálie, která má podle lednových průzkumů veřejného mínění spolu s radikální pravicovou stranou Liga Mattea Salviniho téměř 40%. Pokud by se k nim přidal někdejší pravicový premiér Silvio Berlusconi s uskupením Forza Italia, šlo by ještě o téměř 8 % více.
Strana Bratři Itálie vznikla v roce 2012, její původ je však spojen už s Italským sociálním hnutím, které podporovalo fašistického diktátora Benita Mussoliniho. Uskupení vede Giorgia Meloniová, někdejší ministryně pro mládež v Berlusconiho vládě, která se sice podle serveru Deník N od Mussoliniho rasových zákonů distancovala, avšak uvedla, že je smířená s fašismem a s historií své strany. K jejím tématům patří potlačování islamizace, zákaz homosexuálních manželství či odmítání potratů nebo eutanazie.
„Průzkumy veřejného mínění za posledních pár let ukazují, že většinu hlasů získávají od lidí starších 35 let se středoškolským vzděláním,“ řekl Deníku N George Newth z University of Bath, který se ve výzkumu věnuje italské politice, populismu, regionalismu a nacionalismu, o nárůstu preferencí Bratrů Itálie. Ty z 10% vzrostly na 15,8 %.
Podle Newtha zůstává otázkou, zda všichni jejich voliči podporují fašistickou ideologii. „Kromě toho tu je ještě fakt, že radikální pravice se jaksi stává mainstreamem. Mnoho myšlenek, které mohly být považovány za fašistické nebo radikálně pravicové, se čím dál tím více normalizuje prostřednictvím médií a mainstreamové politiky,“ sdělil pro stejný server a zároveň upozornil, že dochází i k posunu v rámci regionů.
Historicky byly podle něj strany Italské sociální hnutí a Národní aliance, které podporovaly Mussoliniho, úspěšnější na jihu země, v uplynulých letech však podpora Bratrů Itálie sílí i ve středu a na severu. Tam se dařilo Lize severu Mattea Salviniho, která je dnes označována už jen Liga a podle lednových průzkumů je nejsilnější politickou stranou, která by ve volbách získala 25%.
Newth také nevylučuje, že v růstu popularity ultrapravicových stran hraje určitou roli i pandemie. Její úloha ale podle něj neměla být ani podceňována ani přeceňována. „Z historické perspektivy není nic výjimečného na tom, že pravicová koalice získá kolem 40 procent. Taková procenta byla běžná v různých koalicích mezi těmito stranami a jejich inkarnacemi za posledních 30 let. Zajímavý je spíše posun v rovnováze moci, kdy se Berlusconiho Forza Italia stává juniorní stranou a Liga spolu s Bratry Itálie těmi silnějšími,“ upozorňuje Newth.