V Bruselu proběhne konference projektu SafeNet, v rámci kterého bylo analyzováno přes 18 tisíc nenávistných případů na sítích
Ve středu 6. listopadu 2024 se v Bruselu uskuteční závěrečná konference projektu SafeNet, v jehož rámci bylo za posledních osmnáct měsíců zaznamenáno více než 18 000 případů nenávistných projevů na sociálních sítích. Na projektu, jehož cílem je systematické mapování projevů nenávisti na nejoblíbenějších sociálních sítích, se podílelo 21 lidskoprávních organizací z 19 evropských zemí včetně organizace ROMEA. Mezi klíčové partnery projektu SafeNet patří například International Network Against Cyber Hate (INACH), La Ligue Internationale contre le Racisme et l'Antisémitisme (LICRA) nebo CEJI – A Jewish Contribution to an Inclusive Europe.
Konference se zaměří na výsledky více než rok a půl trvajícího výzkumu a sledování projevů nenávisti, který umožnil shromáždit data z 19 evropských jazyků a v angličtině. Získané poznatky přináší komplexní obraz o aktuálním stavu online nenávisti v Evropě. Partneři SafeNet se zaměřují na různé aspekty problematiky, od metodologie sledování po samotné reakce jednotlivých IT společností a provozovatelů sociálních sítí na nahlašování nenávistného obsahu.
Konference začne v 10 hodin úvodním slovem zástupců INACH, kteří přiblíží filozofii a cíle projektu SafeNet. Bude následovat přednáška organizace LICRA, která představí detaily o databázi projevů nenávisti, kategorizaci těchto projevů a další analytické výsledky, jako je míra odezvy IT společností nebo úspěšnost v odstraňování nenávistných komentářů.
Další bod programu zahrnuje příspěvek CEJI o Nařízení o digitálních službách (Digital Services Act), jež má zásadní význam pro kontrolu a regulaci digitálního obsahu v zemích EU. Organizace Jugendschutz a evropské centrum studií CESIE přiblíží případové studie o situaci v Německu a Itálii, kde byly sledovány specifické dopady a reakce veřejnosti i institucí. LGL, Národní asociace pro práva LGBTIQ osob, se podělí o metodologii kumulativního přístupu a mediální šíření výsledků, včetně přípravy informačních materiálů a přístupů k cílovým skupinám.
Závěr konference bude věnován diskuzi a zpětné vazbě účastníků na výsledky a metodologii projektu.
Mezi účastníky konference budou odborníci na lidská práva, zástupci občanských společností, IT platforem a zástupci institucí Evropské unie.
Podpora lidských práv v digitálním věku: Cíle a význam projektu SafeNet
Projekt SafeNet klade důraz na boj proti nenávisti v online prostředí, která zasahuje nejen jednotlivce, ale i celé komunity a v důsledku ovlivňuje společnost jako takovou. Nenávistné projevy namířené proti rozličným menšinám se často šíří nekontrolovaně, což má závažné důsledky nejen na psychiku obětí, ale i na veřejné mínění a celkovou společenskou atmosféru. Partneři SafeNet pracují na návrzích opatření a doporučeních pro technologické společnosti a tvůrce politik, která by pomohla omezit šíření nenávistného obsahu a podpořila efektivnější postupy proti jeho šíření.
„Sledujeme online nenávist jako jeden z nejnebezpečnějších projevů digitální doby. Projekt SafeNet nám dává možnost pochopit a systematicky analyzovat situaci, která může vést k závažným důsledkům na všech úrovních společnosti,“ vysvětluje Jitka Votavová z organizace ROMEA, která na projektu aktivně spolupracuje.
Zájemci o účast na konferenci se mohou připojit i online. Registrace probíhá prostřednictvím online formuláře a registrovaní účastníci následně obdrží odkaz k připojení na platformu, kde bude konference probíhat.
Program konference:
- 10:00-10:15 Úvodní slovo – INACH (International Network Against Cyber Hate) o projektu “Never Again”, filozofické postřehy – proč sledujeme nenávistné projevy, jaký je náš cíl
- 10:15-10:25 – LICRA (La Ligue internationale contre le racisme et l’antisémitisme) o výsledcích databáze, metodice, kategoriích a výsledcích projektu (podle platforem, podle typů nenávistných projevů, míry odstranění, doby odezvy od IT společností atd.)
- 10:25-10:35 – CEJI (A Jewish Contribution to an Inclusive Europe) o nařízení o digitálních službách (Digital Services Act, „DSA“)
- 10:35-10:50 – Jugendschutz (Organizace pro ochranu dětí a dospívajících na internetu) a evropské centrum studií a iniciativ CESIE – případové studie Německo a Itálie
- 10:50-11:00 – LGL (Národní asociace pro práva leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů) o metodice, kumulativním přístupu, výsledcích mediálního šíření, Factsheets
- 11:00-11:10 – INACH o advokacii v konsorciu SafeNet
- 11:10-12:00 – Zpětná vazba k výsledkům + Otázky a odpovědi
- 12:00-12:30 – Závěr, networking a občerstvení