Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

USA vyzvaly firmy v Evropě k omezení rovnosti a začleňování. „Nepřijatelné vměšování,“ reaguje Francie

04. dubna 2025
Čtení na 2 minuty
Donald Trump (FOTO: Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0 DEED)
Donald Trump (FOTO: Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0 DEED)
Francii pobouřil požadavek Spojených států, aby firmy působící na jejím území zrušily programy na podporu rozmanitosti, rovnosti a začleňování (DEI). Podle francouzského ministra zahraničního obchodu Laurenta Saint-Martina jde o nepřijatelné vměšování do vnitřních záležitostí firem. Zároveň se ukazuje, že mnohé mezinárodní společnosti přistupují k otázce diverzity rozdílně podle toho, zda působí v USA nebo v Evropě. Informovala o tom agentura ČTK na základě zpráv agentury AP a deníku The Wall Street Journal.

Francie: “Neděláme kompromisy s našimi hodnotami”

Francouzský ministr zahraničního obchodu Laurent Saint-Martin prohlásil, že Paříž bude požadovat vysvětlení od americké strany. Reagoval tím na dopis z amerického ministerstva zahraničí, ve kterém se francouzské firmy vyzývají ke zrušení DEI programů. Podle francouzských médií dopis podepsal pracovník amerického velvyslanectví v Paříži a adresoval jej několika společnostem ve Francii. Dokument cituje lednový exekutivní příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa, který požaduje ukončení programů DEI nejen v rámci federální vlády, ale i u všech jejích dodavatelů bez ohledu na jejich státní příslušnost.

„To vše je pokrok, který odpovídá především našim francouzským hodnotám, jsme na to hrdí a nechceme dělat kompromisy,“ uvedl Saint-Martin pro rádio RTL. Zároveň zdůraznil, že podpora rovnosti žen a mužů, boj proti diskriminaci a podpora osob se zdravotním postižením je součástí francouzské a unijní legislativy.

Dopis firmám mimo jiné ukládá povinnost během pěti dnů podepsat a vrátit certifikační formulář potvrzující soulad s americkými předpisy. „Pokud s podpisem tohoto dokumentu nesouhlasíte, budeme vám vděčni, pokud nám laskavě sdělíte podrobné důvody, které předáme našemu právnímu oddělení,“ stojí podle listu Les Échos v závěru textu.

Podle deníku Financial Times obdržely podobný dopis i firmy ve východní Evropě a Belgii.

Dvojí metr: firmy v USA omezují DEI, v Evropě je nadále podporují

Podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) firmy, které působí jak ve Spojených státech, tak v Evropě, čelí složitému rozhodování. Zatímco v Evropě zůstávají programy DEI podporovány, v USA dochází ke změnám. Společnosti přehodnocují dříve globálně platné závazky v obavě, aby se nestaly terčem nové americké administrativy. Trumpův kabinet zároveň avizoval, že „nejhorší a nejvíce diskriminační“ firemní praktiky bude vyšetřovat.

Například řetězec Aldi, společnost Shareholder Services nebo banka Santander upravily svou rétoriku. Z amerických verzí jejich webů či výročních zpráv mizí pojmy jako LGBTQ, zatímco v Evropě nadále DEI iniciativy podporují. Stejný problém řešil i McDonald’s – v USA se firma vzdala stanovených cílů v oblasti diverzity, zatímco v Británii se veřejně zavázala, že do roku 2030 bude 40 % vedoucích pozic obsazeno lidmi z nedostatečně zastoupených skupin.

„Evropské společnosti, které se rozhodnou pozastavit nebo zrušit iniciativy DEI, by mohly v Evropě čelit značnému regulačnímu riziku a negativnímu vlivu na svou pověst,“ upozornila Jeanne Martinová z britské neziskové organizace ShareAction.

Evropské firmy se nacházejí v obtížné situaci – na jedné straně čelí slabému hospodářskému růstu doma, na druhé straně chtějí uspět na rychle rostoucím americkém trhu. Obávají se ale žalob, bojkotů i poškození značky v Evropě.

Francouzská vláda proto trvá na tom, že evropské hodnoty a zákony musí být respektovány. Saint-Martin ale zároveň zdůraznil, že je potřeba zachovat dialog se Spojenými státy a spolupracovat na pozitivní agendě.

Stručné shrnutí článku

Francie ostře reagovala na dopis USA, který vyzývá francouzské firmy ke zrušení programů diverzity, rovnosti a začleňování (DEI).

Ministr Laurent Saint-Martin označil požadavek za nepřijatelné vměšování a připomněl, že DEI je součástí francouzské i unijní legislativy.

Americké firmy omezují DEI programy kvůli Trumpově exekutivnímu příkazu, zatímco v Evropě zůstávají tyto iniciativy zachovány.

Firmy působící na obou kontinentech čelí tlaku z USA a zároveň riziku ztráty reputace v EU, pokud DEI omezí.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon