Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Úřady po výpadech proti Romům v Římě vyšetřují 65 neofašistů

17. května 2019
Čtení na 2 minuty
Italští neonacisti z Casapound demonstrují proti nastěhování romské rodiny z Bosny (FOTO: printscreen video La Repubblica)

Italská prokuratura kvůli incidentům na dvou východních předměstích Říma namířeným proti Romům vyšetřuje 65 členů neofašistické organizace CasaPound a krajně pravicové strany Forza Nuova. Informovala o tom včera agentura ANSA. Romů a Sintů se minulý týden kvůli rasistickým útokům zastal papež František, který jednu z postižených rodin přijal. Extremisté jsou podezřelí z podněcování rasové nenávisti, vyhrožování, vydírání, obhajování fašismu a z nedovoleného shromažďování.

Jeden z incidentů se odehrál 8. května východně od nádraží Tiburtina v oblasti Casal Bruciato. Čtrnáctičlenné romské rodině původem z Bosny zde byl přidělen městský byt, což vyvolalo protesty jak extremistů, tak místních obyvatel. V této souvislosti prokuratura vyšetřuje 24 neofašistů a 16 místních, posledně zmíněné kvůli nedovolenému shromažďování. Jeden z extremistů jedné z romských žen vyhrožoval, že ji znásilní, a to bez ohledu na to, že držela v nárůčí malé dítě.

Následujícího dne se generální audience ve Vatikánu zúčastnilo 500 Romů a Sintů, včetně postižené rodiny. “Pravda, existují občané druhé kategorie, ale skutečnými občany druhé kategorie jsou ti, kteří některé lidi zavrhují, protože je nedokážou přijmout. Vždycky si pro ně najdou nějaký přívlastek, zavrhováním žijí, s koštětem v ruce druhé vyhazují,” řekl při audienci František. “Ale ta pravá cesta je cestou bratrství, s dveřmi otevřenými,” dodal papež.

Podobně zabránili 2. dubna místní a extremisté nastěhování skupiny 60 Romů do státního ubytovacího střediska na předměstí Torre Maura. Protestu se zúčastnilo přes dvě stě lidí a prokuratura vyšetřuje 41 neofašistů.

CasaPound je hegemonem nynější neofašistické scény v Itálii. Organizace se ustavila jako pravicové sociální centrum a postupně se stala celonárodní politickou silou. V letech 2014 až 2015 byla napojena na nyní vládní stranu Liga severu. CasaPound soustavně přetahuje sympatizanty ostatních neofašistických a neonacistických uskupení – příkladem může být odliv členů krajně pravicové strany Forza Nuova, jejíž šéf o sobě otevřeně hovoří jako o fašistovi.

Podle odhadů v šedesátimilionové Itálii žije 120.000 až 180.000 Romů, z nichž zhruba polovina má italské občanství, napsal server The Local. Mnoho romských aktivistů si stěžuje na hluboce zakořeněnou diskriminaci. Tvrdí, že pro ně není možné najít si stálé bydlení ani práci a lidé z řad této menšiny bývají často terčem zločinů z nenávisti.

V reakci na události a na liknavý přístup ministra vnitra Salviniho vyšlo v Den romského odboje do Milánských ulic na 1000 Romů, aby předali prokuratuře města otevřený dopis vyjadřující obavy nad tím, jaké je v současnosti v Itálii nenávistné klima.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon