Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Trump udělil milost 1500 extremistům obviněným z útoku na Kapitol, neonacističtí vůdci opustili vězení

22. ledna 2025
Čtení na 2 minuty
Členové krajně pravicového uskupení Proud Boys před útokem na Kapitol, 6. ledna 2021 (FOTO: Wikimedia Commons, Elvert Barnes)
Členové krajně pravicového uskupení Proud Boys před útokem na Kapitol, 6. ledna 2021 (FOTO: Wikimedia Commons, Elvert Barnes)
Americký prezident Donald Trump omilostnil přibližně 1500 lidí obviněných z účasti na útoku na Kapitol, ke kterému došlo 6. ledna 2021. Milosti se dočkali také dva vůdci neonacistických skupin Proud Boys a Oath Keepers, Enrique Tarrio a Stewart Rhodes, kteří dnes opustili vězení. Dalším 14 členům těchto krajně pravicových skupin tresty zmírnil. Trump tento krok označil za splnění svého slibu postarat se o „rukojmí 6. ledna“, tedy o své příznivce, kteří se před čtyřmi lety pokusili zvrátit jeho volební porážku.

Trump podepsal milosti jen několik hodin po své inauguraci, která se konala 20. ledna. “To, co udělali těmto lidem, bylo nehorázné,” prohlásil v Oválné pracovně Bílého domu při podpisu dekretu. Podle agentur Reuters a AFP dokument zároveň nařizuje generálnímu prokurátorovi zastavit všechny nevyřízené případy spojené s nepokoji.

Mezi propuštěnými jsou i významní představitelé krajní pravice, Enrique Tarrio a Stewart Rhodes. Tarrio, bývalý vůdce Proud Boys, byl odsouzen na 22 let za organizování spiknutí, jehož cílem bylo zabránit pokojnému předání moci tehdejšímu vítězi prezidentských voleb Joe Bidenovi. Rhodes, zakladatel Oath Keepers, dostal za podobné obvinění trest 18 let. Oba dnes opustili vězení a jejich právníci označili milost za „akt spravedlnosti“.

Tarrio, který se osobně nepokojů neúčastnil, byl podle soudu klíčovým strůjcem celého spiknutí. Ještě před několika týdny požádal Trumpa o milost a svého činu veřejně litoval. Jeho matka na sociálních sítích poděkovala prezidentovi za „osvobození jejího syna“.

Události 6. ledna 2021 zanechaly hluboké stopy v americké společnosti. Dav Trumpových příznivců tehdy vtrhl do Kapitolu, kde právě probíhalo potvrzení Bidenova volebního vítězství. V důsledku násilností zemřeli čtyři lidé, zranění utrpělo 140 policistů a další čtyři spáchali v následujících měsících sebevraždu.

Do dnešního dne bylo kvůli útoku zatčeno více než 1600 lidí, přičemž přes 1270 z nich bylo odsouzeno. Přibližně dvě třetiny odsouzených dostaly tresty odnětí svobody v rozmezí od několika dnů po 22 let.

Trump však dlouhodobě bagatelizuje závažnost této události. Účastníky označuje za „rukojmí“ a tvrdí, že byli nespravedlivě trestáni. Omilostnění více než 1500 lidí tak považuje za jeden z klíčových kroků svého druhého prezidentského období.

Milosti pro obviněné z útoku na Kapitol jsou jen jedním z mnoha kroků, které Trump učinil během prvního dne v úřadu. V Oválné pracovně podepsal desítky exekutivních příkazů, včetně zpřísnění migrační politiky, odstoupení USA od Světové zdravotnické organizace (WHO) nebo zrušení ochrany pro transgenderové osoby v ozbrojených silách.

Před davem svých příznivců v aréně Capital One ve Washingtonu prohlásil: „Vyhráli jsme, ale teď začíná práce.“ Mezi podepsanými příkazy bylo i zrušení 78 dekretů jeho předchůdce Joe Bidena, včetně sankcí vůči izraelským osadníkům nebo opatření spojených s Pařížskou dohodou o klimatu.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon