Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Tragédie na vánočních trzích v Magdeburku: Vraždil sympatizant krajně pravicové AfD. Sdílel dezinformace a konspirační teorie

21. prosince 2024
Čtení na 3 minuty
Němečtí policisté (Ilustrační FOTO: Envato Elements)
Němečtí policisté (Ilustrační FOTO: Envato Elements)
Pět mrtvých a přes 200 zraněných si vyžádal páteční útok na vánoční trhy v německém městě Magdeburk. Kancléř Olaf Scholz dnes na místě incidentu útok označil za strašlivý čin a dodal, že u více než 40 lidí jsou zranění tak vážná, že je třeba se obávat o jejich život. Ve městě vzniklo pietní místo, večer se chystá smuteční bohoslužba. Německu vyjádřila solidaritu řada světových politiků. Města po celé zemi zpřísňují bezpečnostní opatření na vánočních trzích.

Scholz se dnes před polednem v doprovodu premiéra Saska-Anhaltska Reinera Haseloffa prošel po uzavřených vánočních trzích. V pátek na ně vjel s osobním automobilem řidič, který ve vysoké rychlosti srážel lidi. Ujel nejméně 400 metrů. Motiv jeho činu zatím není jasný. Policie krátce po něm řidiče zadržela. Je jím 50letý lékař původem ze Saúdské Arábie, který v Německu žil od roku 2006 a od roku 2020 pracoval jako psychiatr na vězeňské klinice ve městě Bernburg, které leží jižně od Magdeburku, rovněž v Sasku-Anhaltsku. Pracoval s drogově závislými trestanci.

“Je to strašlivý čin, zranit a zabít s takovou brutalitou tolik lidí,” uvedl Scholz v Magdeburku v krátkém projevu. Vyjádřil pozůstalým, zraněným i lidem ve městě solidaritu celé země a poděkoval zasahujícím bezpečnostním složkám a záchranářům. Slíbil také důsledné vyšetření činu. Pachateli a jeho motivům je podle kancléře třeba přesně porozumět a reagovat na to “plnou sílou práva”.

Vraždil příznivec pravicových extremistů

Motiv činu je ale zatím stále nejasný. Původně se uvažovalo, že by mohl být řidič vozu radikalizovaným islamistou, podle německých médií se ale na sociálních sítích vyjadřoval k islámu velmi kriticky, obával se islamizace Německa a chtěl dokonce spolupracovat s protiimigrační stranou Alternativa pro Německo (AfD) na projektech pro lidi, kteří se islámu zřekli. Úřady ho identifikovali jako Taleba A.

Ministryně vnitra Nancy Faeserová řekla, že motiv jeho činu je nejasný. Jediné, co podle ní lze potvrdit, je, že zadržený muž je islamofob. Tento termín označuje člověka, který má iracionální či chorobný strach, nenávist či předsudky vůči islámu.

Jak píše server iDNES.cz bezpečnostní kruhy, na které se odvolává agentura DPA, uvedly, že zadržený nebyl německým úřadům znám jako islamista. Naopak jeho vyjádření na sociálních sítích ukazují, že byl vůči islámu výrazně kritický. Podle rešerší veřejnoprávní stanice WDR Taleb A. opakovaně varoval před islamizací Německa a považoval AfD za jedinou sílu, která s ní dokáže bojovat.

Letos v červnu například sdílel příspěvky předsedkyně AfD Alice Weidel a další krajně pravicové obsahy. Například fotomontáž bývalé německé kancléřky Angely Merkelové s cedulí „Zničila jsem Evropu“ nebo videa, v nichž francouzští pravicoví extremisté požadují „islám pryč z Evropy“.

Taleb A. také sdílel názory podobné těm, které propagují konspirační teoretici a kontroverzní osobnosti, jako je americký podcaster Alex Jones nebo britský aktivista Tommy Robinson. Mezi jeho vzory patřil údajně i podnikatel Elon Musk.

Olaf Scholz: Nesmíme se nechat pohltit nenávistí

Scholz v Magdeburku také apeloval na německou společnost, aby se nenechala pohltit nenávistí. Je podle něj nyní důležité, aby lidé drželi pohromadě. Metropoli Saska-Anhaltska dnes spolu s ním navštívili tři ministři a také předseda nejsilnější opoziční strany, Křesťanskodemokratické unie (CDU), Friedrich Merz, který je v únorových volbách do Spolkového sněmu Scholzovým vyzývatelem. Předpokládá se, že útok v Magdeburku ovlivní i předvolební kampaň.

V kostele svatého Jana nedaleko místa činu se dnes večer uskuteční smuteční bohoslužba. U dveří chrámu vzniklo pietní místo, kam lidé nosí květiny, svíčky a plyšové hračky k uctění památky obětí útoku. V pátek úřady informovaly, že mezi mrtvými je i jedno malé dítě. Bílou růži ke kostelní bráně položil i dnes kancléř Scholz. Ministryně Faeserová nařídila vyvěsit po celé zemi na spolkových úřadech černé smuteční vlajky.

Německu po útoku kondolovala řada světových politiků včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, italské premiérky Giorgii Meloniové, španělského premiéra Pedra Sáncheze či maďarského premiéra Viktora Orbána. Český premiér Petr Fiala magdeburskou tragédii odsoudil už v pátek jako brutální teroristický útok. Německé úřady přívlastek teroristický při popisu události nepoužívají. Útok odsoudila také Saúdská Arábie, která podle německých médií uvedla, že před útočníkem varovala.

Německá policie v reakci na útok zpřísnila bezpečnostní opatření na vánočních trzích i v dalších německých městech. Více policistů bude v ulicích Berlína i několika měst v Sasku-Anhaltsku. Ministři vnitra Saska a Bavorska, na jejichž vánoční trhy jezdí i řada českých návštěvníků, uvedli, že bezpečnost na trzích má prioritu.

Páteční útok se odehrál jen den po osmém výročí teroristického atentátu na vánoční trhy na náměstí Breitscheidplatz v západní části Berlína, který si vyžádal 13 obětí včetně Češky Nadi Čižmárové. Terorista tehdy mezi stánky najel nákladním vozem. Sedm desítek lidí zranil. Atentátníka později policie zastřelila v Itálii.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon