Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Svět si připomíná Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace

21. března 2014
Čtení na 2 minuty
Pan Ki-mun (FOTO: Wikimedia Commons)

Dne 21. března si každoročně připomínáme Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace. Roku 1966 o tom rozhodlo Valné shromáždění OSN.

Letos OSN zveřejnilo poselství generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. Server Romea.cz ho uvádí v plném znění:

Poselství generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna k Mezinárodnímu dni za odstranění rasové diskriminace

„Letos si svět připomíná Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace poprvé od smrti bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely. Tato smutná událost je pro nás zároveň připomenutím jeho odvážného boje proti apartheidu a inspirujícího vítězství nad rasistickými institucemi, které ho uvěznily na 27 let.

Valné shromáždění OSN jako projev solidarity s hnutím proti apartheidu vyhlásilo tento den jako připomenutí masakru v Sharpeville v roce 1960, kdy bylo zabito 69 lidí a mnozí další byli zraněni, když policie začala střílet na klidné protestní shromáždění proti zákonu omezujícímu stěhování v Jižní Africe.

Cesta Nelsona Mandely z vězení až do prezidentského úřadu byla triumfem výjimečného jednotlivce proti síle nenávisti, nevědomosti a strachu – a zároveň svědectvím síly, odvahy, smíření a odpuštění, které pomohly překonat nespravedlnost rasové diskriminace.

Město Sharpeville si vybral na historické podepsání nové ústavy Jižní Afriky v roce 1966. Při této příležitosti Mandela řekl: "Z mnoha obyvatel Sharpeville, kteří jsou postrachem v naší historii, se zrodilo neochvějné odhodlání, že respekt vůči lidskému životu, svobodě a blahobytu musí být zakotven stejně jako práva vedle moci jakékoli síly, která by je chtěla oslabit".

Dnes si Sharpeville pamatujeme zejména jako symbol strašných obětí rasové diskriminace a uctíváme ty, kteří během masakru přišli o život.

Zároveň si připomínáme, že prezident Mandela přetvořil dědictví Sharpeville na pevné odhodlání chránit důstojnost a práva všech lidí.

Lekci z vytrvalé jihoafrické obhajoby rovnosti "mnoha obyvatel Sharpeville" v dějinách země lze použít všude na světě, nejen v reakci na organizované, institucionální podoby rasismu, ale kdykoliv, když se tento zhoubný problém objeví, včetně každodenních osobních kontaktů s lidmi.

Vyzývám všechny lidi, především politické , občanské a náboženské lídry, aby ostře odsoudili poselství a myšlenky založené na rasismu, rasové nadřazenosti nebo nenávisti, jakož i ty, kteří podněcují k rasismu, rasové diskriminaci, xenofobii a s tím související nesnášenlivost. V tento den reagujme na fakt, že rasová diskriminace zůstává vážnou hrozbou a dejme si předsevzetí zastavit ho pomocí dialogu inspirovaného prokazatelnou schopností jednotlivců respektovat, chránit a hájit naši bohatou rozmanitost jako jedné lidské rodiny.“

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon