Soudy posílily adopční práva homosexuálů v Rakousku a Německu
Evropský soud pro lidská práva dnes označil za diskriminující zákaz adopcí pro homosexuální páry v Rakousku. Rakouští registrovaní partneři přitom podobně jako ti čeští nemohou adoptovat ani biologické potomky svých protějšků. Práva homosexuálů na adopce dnes o další stupeň posílil německý ústavní soud, když rozhodl, že člen homosexuálního svazku může adoptovat i nevlastní dítě partnera.
Štrasburský soud se postavil za lesbickou dvojici žijící v registrovaném partnerství v Rakousku. U Evropského soudu pro lidská práva si stěžovaly, že rakouské soudy odmítly možnost adopce chlapce ženě, která se stala partnerkou jeho matky.
Ženy se odvolávaly na evropskou Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod, v níž je zakotven zákaz diskriminace, pokud jde o právo na respektování soukromého a rodinného života.
Štrasburští soudci se podle agentury APA usnesli, že chybějící možnost adopce biologického dítěte partnera diskriminuje rakouské homosexuální páry ve srovnání s nesezdanými heterosexuálními dvojicemi.
Práva homosexuálů na adopce dnes posílil také německý ústavní soud. Člen civilního homosexuálního svazku podle něj má právo adoptovat nevlastní nebo už adoptované dítě partnera. Soud v Karlsruhe tak vyhověl stížnostem lesby, která adoptovala dítě v Bulharsku, a homosexuála, jenž adoptoval dítě z Rumunska.
Až dosud mohli němečtí homosexuálové adoptovat jen biologické potomky svých partnerů, napsala agentura DPA. I v Německu však nadále platí, že homosexuální páry v Německu nesmějí děti adoptovat společně.
Soud nařídil vládě vypracovat novelu příslušného zákona do června. Podle něj německá ústava neopravňuje brát jednomu z partnerů právo na adopci adoptovaného dítěte partnera.
Německo umožňuje civilní registrovaná partnerství dvojicím gayů a lesb od roku 2001, Česká republika od roku 2006 a Rakousko od roku 2010. Z uzavření takových svazků vyplývají určitá práva a povinnosti, nejsou však na stejném úrovni s manželstvím. Manželství osob stejného pohlaví včetně adopce dětí umožňují například Švédsko, Nizozemsko nebo Španělsko.