Úřad odebral na Slovensku od začátku roku ze sociálně slabých rodin přes padesát dětí
Od začátku nového roku probíhají na Slovensku kontroly životních podmínek v sociálně slabších rodinách během přetrvávajícího chladného počasí. Sociální pracovníci při nich navštívili tisíc rodin a odebrali 56 dětí z celého Slovenska.
“Výsledkem návštěv byly případy, kdy jsme museli odebrat děti. V několika případech naši kolegové museli zavolat rychlou zdravotní službu a děti byly odváženy sanitkou,” uvedl šéf slovenského ústředí práce, sociálních věcí a rodiny Marián Valentovič.
Nejvíc dětí – třicet – podle něj pracovníci odebrali v Košickém kraji, v Prešovském kraji jich pro nedostatek tepla odebrali deset. Uvedl také, že v ostatních šesti krajích mrazivé počasí důvodem pro odebrání nebylo. V Bratislavském, Žilinském a Banskobystrickém kraji šlo o dvě děti, v Nitranském šest, v Trenčínském tři a v Trnavském jedno dítě.
“Nikdy důvodem k odebrání dětí není jen zima, ale kombinace se schopností rodiny zajistit péči o děti. Zima je téměř ve všech lokalitách, ale ne každý rodič dokáže zabezpečit své děti i za těchto zhoršených podmínek,” dodala ředitelka odboru sociálně právní ochrany dětí a sociální kurately ústředí práce Mária Marcinová.
Sociální pracovníci dlouhodobě dohlížejí také na osady, ve kterých často žijí Romové v nevyhovujících hygienických podmínkách či bez elektřiny, včetně osady Mašličkovo, Majetkár, Demeter nebo Moňov potok. Podle Marcinové zasahovali pracovníci jen na samotném území města Košice ve 12ti nelegálních romských osadách.
Děti, které skončily v ústavní péči, se podle úřadů ke své rodině budou moci vrátit, až pominou nevyhovující podmínky, v nichž vyrůstaly. Podle Marcinové byla u všech dětí jako první prověřena možnost jejich umístění u jiných rodinných příslušníků. Pokud se zjistilo, že taková možnost pro dítě neexistuje, směřoval návrh na odebrání dítěte z rodiny na soud, který rozhodl o jeho umístění do příslušného zařízení.