Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Sobotka chce zvýšit pomoc uprchlíkům. Situaci ve čtvrtek projedná i mimořádný summit EU

21. dubna 2015
Čtení na 2 minuty
Uprchlíci z Afriky (Ilustrační FOTO: Vito Manzari, Wikimedia Commons)

"To, k čemu dochází ve Středozemním moři, to je skutečně série obrovských neštěstí a lidských tragédií. Umírají tam desítky, někdy stovky lidí a to je věc, která samozřejmě nemůže nechat nikoho v Evropě klidným," řekl premiér Sobotka v pondělí na tiskové konferenci.

Aby se tragédiím předešlo, měla by se podle něj Evropská unie soustředit na stabilizací zemí, ze kterých nebo přes které uprchlíci jdou. Především by podle něj osmadvacítka měla usilovat o zprostředkování míru v Libyi, odkud do Evropy směřují tisíce lidí. "Bez toho si nelze představit, že se ten proud uprchlíků, který přichází z Afriky, zpomalí nebo zastaví," podotkl. Uvedl také, že Česko je připraveno zvýšit pomoc uprchlíkům.

Nejlepší je podle ministerského předsedy pomoc na místě, aby se místním obyvatelům vytvořily lepší podmínky k životu. "Česká republika poskytuje přímo pomoc celé řadě uprchlických táborů a jsme připraveni v rámci evropské solidarity tuto naši pomoc navýšit," uvedl dále. Znovu také odmítl myšlenky na zavedení kvót pro přijímání uprchlíků v rámci EU.

Při víkendové tragédii v moři u libyjského pobřeží nalezly smrt stovky lidí – podle některých zdrojů by se počet mrtvých mohl pohybovat až kolem 900. Stovky migrantů zahynuly i v minulém týdnu. Celkem v prvním čtvrtletí přišlo při snaze přeplout Středozemní moře do Evropy o život už asi 1500 lidí, za celý loňský rok to přitom podle OSN bylo přibližně 3500 osob.

Situací se bude ve čtvrtek 23.dubna zabývat i mimořádný summit Evropské unie v Bruselu. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska bude jeho cílem na nejvyšší úrovni projednat, co mohou a musí členské státy EU společně s evropskými institucemi udělat, aby situaci zmírnily. "Nečekám žádná rychlá řešení kořenů migrace, protože kdyby existovala, dávno bychom jich využívali," připustil. Urychleně je podle Tuska třeba také řešit, jak zastavit ty, kteří na pašování lidí "cynicky vydělávají", když riskují cizí lidské životy.

O svolání summitu už o víkendu požádal italský premiér Matteo Renzi. Právě Itálie nyní nese největší tíži uprchlické vlny. Do loňska zachraňovala uprchlíky sama v rámci své operace Mare Nostrum. Tuto operaci nyní nahradila mise Triton evropské agentury pro ostrahu hranic Frontex, která má ale výrazně nižší rozpočet a omezuje se prakticky jen na hlídkování.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon