Slovinský premiér na summitu k uprchlické krizi: Může to být počátek konce Evropské unie
Neobvykle přímá a tvrdá slova, včetně těch na adresu Evropské komise, volili někteří evropští premiéři při příchodu na dnešní bruselské jednání o balkánské migrační trase. Minisummit vrcholných představitelů zemí v oblasti, ať už jsou členy EU či nikoliv, svolal v polovině týdne šéf komise Jean-Claude Juncker s cílem rychle dohodnout konkrétní opatření, jak před nadcházející zimou řešit krizovou situaci s desetitisíci uprchlíky procházejícími oblastí ve snaze dostat se na západ kontinentu.
"Jde nyní o Evropu. Pokud neuděláme společně vše, co bude možné, obávám se, že to bude počátek konce Evropské unie," varoval při příchodu slovinský ministerský předseda Miro Cerar.
Zatímco řecký premiér Alexis Tsipras hovořil o potřebě sdílení odpovědnosti, jeho kolegové volali především po tom, aby Řekové zlepšili ochranu své námořní hranice. "Své závazky splníme včas," reagoval při příchodu před novináři Tsipras a připomněl vznik takzvaných hotspotů k registraci migrantů.
"Přišel jsem diskutovat. Ne přijmout nějaké závěry, které nikam nevedou, v zásadě nemají smysl a nijak země nezavazují," prohlásil chorvatský premiér Zoran Milanović.
Návrh závěrečného prohlášení dnešní schůzky kromě jiného uvádí, že země se zdrží přesouvání uprchlíků k následujícím hranicím bez souhlasu tohoto dalšího státu. Politika "posunování" migrantů a přesouvání problému dál po trase podle dokumentu není přijatelná.
"Není v tom žádné riziko. V tom řetězci jsme až čtvrtí. Celá ta definice je zbytečná," podotkl Milanović. Dnešní schůzka tak podle něj nejspíš bude jen "příjemnou nedělní debatou".
Poté, co Maďarsko uzavřelo své hranice plotem a stalo se tak – jak dnes při příchodu řekl jeho premiér Viktor Orbán – "jen pozorovatelem situace", proudí právě Chorvatskem a Slovinskem dál do západní Evropy tisíce migrantů. Od sobotní půlnoci do dnešního rána jich z Chorvatska do Slovinska přišlo více než 3900.
Slovinský premiér Cerar dal jednoznačně najevo, že jeho země přestává příval zvládat a žádal pomoc s posílením policie i zásadní řecký pokrok při ochraně hranic s Tureckem. Turecko, pro EU v otázce snižování počtu migrantů klíčová země, nebylo na dnešní jednání pozváno.
Viditelně dobře naladěný Orbán poznamenal, že dnes je třeba konečně začít debatovat o nutnosti dodržovat mezinárodní pravidla. "Doufám, že dnes odpoledne ukončíme politiku otevřených hranic, která je v rozporu se schengenskými pravidly," prohlásil.
Návrh závěrečného prohlášení také uvádí, že země mohou odmítnout vstup občanům třetích států, kteří při přechodu hranice nepotvrdí svůj zájem požádat v této zemi o mezinárodní ochranu.
Německá kancléřka Angela Merkelová při příchodu řekla, že důležitým cílem dnešní diskuse je domluva na pomoci lidem, kteří s nastupující zimou "bloudí Balkánem" za stále méně snesitelných podmínek.
S překvapivým sdělením předstoupil před novináře srbský premiér Aleksandar Vućić. Jeho země je prý připravena přijmout určitý počet uprchlíků a nechce budovat nové zdi a ploty. "Jsme připraveni přijmout svou kvótu jako ostatní, i když nejsme členy EU," uvedl.