Slovenský Roma Spirit 2020: Speciální cenu získala spisovatelka Elena Lacková, oceněny byly také oběti policejní razie v Moldave nad Bodvou
Organizace, která dává naději na revitalizaci osad. Starosta, který za dva roky otočil vývoj v obci. Statečné oběti policejní razie v Moldavě nad Bodvou. I takto vypadají laureáti letošní ceny Roma Spirit 2020 na Slovensku. Ocenění už dvanáctý rok přineslo inspirativní osobní příběhy, angažované organizace a profesionály, zda obce odhodlány plnohodnotně řešit situaci všech svých obyvatel bez rozdílu.
Ocenění Roma Spirit 2020 získala nezisková organizace Projekt DOM.ov, společnost Lear Corporation Seating Slovakia s.r.o., obec Zlaté Klasy, aktivista z Velké Lomnice Vlado Oračko (In memoriam), redaktorka Kristýna Mojžišová a v kategorii kultura mladý zpěvák Tibor Rusz.
O laureátech rozhodla mezinárodní odborná porota. "Ve všech kategoriích nebylo snadné se rozhodnout, protože si všichni nominovaní zaslouží zvítězit," prohlásil europoslanec Romeo Franz, člen mezinárodní odborné poroty.
"Myslím, že projekt Roma Spirit je místem pro naději a odvahu pro Romy. Místem, kde se lidé setkávají, budují sílu, kterou potřebují k dosažení změny, s důstojností a hrdostí," dodal Franz.
Porota vybírající čin roku se rozhodla ocenit z trojice nominovaných oběti policejní razie v Moldave nad Bodvou. "Tito lidé v sobě našli odvahu postavit se tehdejší vládě a systému, který z obětí udělal viníky. Přestože čelili výhrůžkám a trestnímu stíhání ze strany státní moci, tak se nezalekli a vytrvali ve svém boji až do vítězného konce, kdy jim po 7 letech dal za pravdu Evropský soud pro lidská práva," prohlásil Braňo Oláh, člen Poroty čin roku.
Teprve podruhé v historii ocenění Roma Spirit byla udělena Zvláštní cena poroty a to za celoživotní práci ve prospěch romských komunit spisovatelce a dramatičce, autorce literatury pro děti a mládež, zakladatelce romského původní dramatu a romské literatury psané v romském jazyce Eleně Lackové.
Dvanáctý ročník ocenění byl ovlivněn nevšední dobou a jejími podmínkami. Galavečer, který vysílala Slovenské televize včera večer, se výjimečně konal bez diváků. Poprvé se galavečer konal mimo hlavní město a Roma Spirit hostilo župní Divadlo Jána Palárika v Trnavě.
O unikátní umělecký zážitek se postarali Miloš Biháry, Marco Pillo, Andrea Bučko, Dominika Kavaschová, Bachtale Kale Phrala a další. Galavečerem provázeli Teri Čikoš a Michal Sabo.
"Považuji za klíčové, abychom ani v těchto těžkých časech nezapomněli na to, že existuje množství lidí, kteří dennodenně pracují na zlepšení životních podmínek části naší společnosti. Jsou to lidé, kteří tvoří tak potřebné mosty a neznají slovo nedá se nebo nemožné," uvedla Magdaléna Rothová, ředitelka Asociace pro kulturu, vzdělávání a komunikaci (ACEC). "Roma Spirit je o nich, je o oslavě lidskosti a víry v důstojnou budoucnost pro naše děti," dodala.
Laureáti ocenění vzešli ze 148 přijatých nominací a přihlášek. Jednadvacet finalistů v sedmi kategoriích vybral přípravný výbor. O laureátech rozhodla mezinárodní odborná porota a speciální porota složená z laureátů ocenění Roma Spirit Porota čin roku.
Organizátorem 12. ročníku Roma Spirit 2020 je Asociace pro kulturu, vzdělávání a komunikaci (ACEC), Rozhlas a televize Slovenska a Úřad zmocněnce vlády SR pro romské komunity. Záštitu nad akcí převzala prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová a veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová.
Laureáti 12. ročníku Roma Spirit 2020:
Kategorie Nevládní organizace
Nezisková organizace Projekt DOM.ov, Prešov
Nominace za komplexní přístup k začlenění a rozsah intervencí při realizaci svépomocné výstavby domů v romských komunitách Slovenska propojením aktérů z neziskového i soukromého sektoru.
Kategorie Společnost a zaměstnavatel
Lear Corporation Seating Slovakia s.r.o., Prešov
Nominace za komplexní přístup k antidiskriminační firemní politice, vzdělávání a řešení sociálního bydlení, kterým cíleně a systematicky podporují inkluzi různých kultur a iniciují interaktivní dialog.
Kategorie Obec a město
Zlaté Klasy
Nominace za dynamický přístup k řešení situace v obci se třemi jazykovými komunitami (Maďaři, Romové, Slováci), realizaci projektů zaměřených na zaměstnanost a životní prostředí, které mají vliv i pro mikroregion.
Kategorie Osobnost
Vlado Oračko (In memoriam), Velká Lomnice
Nominace za příkladnou dlouholetou osobní angažovanost a nasazení, schopnost spolupráce se všemi aktéry na lokální úrovni, díky níž se dařilo posouvat komunitu ve Velké Lomnici postupně vpřed.
Kategorie Média
Kristína Mojžišová, Košice
Nominace za dlouhodobou a systematickou podporu rozvoje proromských médií, šíření romské kultury a identity a za systematické budování kapacit profesní romské komunity žurnalistů a publicistů.
Kategorie Kultura
Tibor Rusz, Vieska nad Blhom
Nominace za úspěšnou mezinárodní reprezentaci v soutěži X-Faktor v Maďarsku, kterou navzdory mladému věku, díky svému odhodlání a zejména talentu, vyhrál, vytvářejíc tak příklad pro svých vrstevníků.
Kategorie Čin roku
Oběti policejní razie, Moldava nad Bodvou
Nominace za kolektivní čin šesti obětí policejní razie, které měly odvahu postavit se policejní agresi, a kterým porušení práv na spravedlivý proces a vystavení nelidskému zacházení přiznal Evropský soud pro lidská práva.
Speciální cena poroty
Elena Lacková (* 22. březen 1921, Velký Šariš – † 1. leden 2003, Košice)
Elena Lacková je zakladatelkou kočovného romského divadla. Jako první romská spisovatelka se stala členkou Slovenského svazu spisovatelů. Byla spoluzakladatelkou prvního celorepublikového romského sdružení: Svazu Cikánů-Romů na Slovensku, Moravě a Čechách. Byla první předsedkyní Kulturního svazu občanů romské národnosti – KZORN, spoluzakladatelkou nejstaršího romského periodika na Slovensku Romano ľil. Vystudovala na Karlově univerzitě v Praze, jako první Romka, na Fakultě sociálních věd a žurnalistiky. Je nositelkou státního vyznamenání Ŕádu Ľudovíta Štúra III. Třídy.