Slovenský prezident Kiska navštívil v jednom dni romskou osadu i akci odpůrců extremismu
„Neřešení romské problematiky dává vítr do plachet extrémismu a to je to nejhorší, co se může dít,“ uvedl podle serveru aktuálně.atlas.sk včera během své návštěvy Spišského Podhradí slovenský prezident Andrej Kiska. Kromě vedení města se setkal i s pracovníky vzdělávacího centra Nano Nagle, které pomáhá romským dětem a navštívil romskou osadu v Roškovcích.
„Moderní Slovensko má za sebou už pomalu 25 let a během nich jsme toho v romské problematice udělali málo. Po 25 letech stále vidíme chatrče bez vody, elektřiny, lidi žijící v nevhodných podmínkách. Mnohokrát jsme slyšeli o plánech, cílech, ale reálné výsledky vidět není,“ uvedl a pochválil práci dobrovolníků, třetího sektoru, církve, starostů a primátorů, kteří ve svých městech dokázali romskou problematiku vyřešit.
„Vidíme hodně úspěšných projektů, které dokáží Romům pomoci, ale navzdory tomu si nejsme jako společnost schopni postavit jasné cíle, vzít vzory, které fungují a aplikovat je po celém Slovensku,“ řekl Kiska. Připomenul také, že Slovensko dostalo na řešení romské problematiky do roku 2020 z evropských peněz 450 milionů Euro. V zemi podle něj žije zhruba 400 tisíc Romů.
„Když se nebude dařit Romům, nebude se dařit ani Slovensku,“ řekl během návštěvy osady Roškovce a poukázal také na skutečnost, že před deseti lety chodilo 50 až 60 procent dětí do speciálních škol, protože tam byly automaticky posílané. „Toto pravidlo se už zrušilo. Ten poměr je v současnosti podstatně nižší,“ přiblížil. Podle jeho slov byla před deseti lety v romské osadě i stoprocentní nezaměstnanost, což už dnes neplatí.
„Neřešení romské problematiky dává vítr do plachet extrémismu a to je to nejhorší, co se může dít,“ zdůraznil Kiska, který se ve stejný den zúčastnil i shromáždění odpůrců extremismu v Banské Bystrici. Účastníci akce, kterou organizovalo občanské sdružení Zabudnuté Slovensko, se symbolicky sešli pod okny župy, jejímž lídrem je předseda slovenské fašistické Ľudové strany Naše Slovensko (LSNS).