Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Slovenský prezident Gašparovič: "Vystavit sochu Esterházyho, který byl vyznavačem Hitlera a fašismu v Košicích, je nesprávné“

31. ledna 2012
Čtení na 2 minuty

Slovenský prezident Ivan Gašparovič označil představitele maďarské menšiny v meziválečném Československu Jánose Esterházyho za sympatizanta Hitlera a fašismu. V rozhovoru pro časopis vydávaný Slovenským svazem protifašistických bojovníků prezident zároveň kritizoval odhalení busty Esterházymu ve východoslovenských Košicích u příležitosti 110. výročí jeho narození. Svými výroky tak vyvolal negativní reakce nejen v Maďarsku, ale i na Slovensku.Uvedla ČTK.

Esterházy je na Slovensku považován za kontroverzní osobnost. Za válečného Slovenského státu sice jako jediný poslanec slovenského sněmu v roce 1942 hlasoval proti deportacím Židů, před tím ale souhlasil s jinými antisemitskými opatřeními. Před válkou usiloval o rozbití Československé republiky, po válce byl odsouzen za kolaboraci a rozbíjení republiky. Trest smrti mu byl zmírněn na doživotí, v roce 1957 zemřel v mírovské věznici. Rodina hraběte se na Slovensku neúspěšně snažila o jeho rehabilitaci.

“Vystavit sochu Esterházyho, který byl vyznavačem Hitlera a fašismu v Košicích, je nesprávné,” uvedl Gašparovič v rozhovoru pro nejnovější vydání dvoutýdeníku Bojovník, v němž kritizoval odhalování soch i dalším kontroverzním postavám slovenské historie.

Na jeho slova s nevolí reagovala maďarská diplomacie, podle níž podobná prohlášení nepřispívají k rozvoji vzájemných vztahů mezi Bratislavou a Budapeští. Gašparovičovy výroky kritizovala i maďarská opoziční strana LMP, na Slovensku zase neparlamentní Strana maďarské koalice (SMK). “Esterházyho může ztotožnit s fašismem jen ten, kdo nezná jeho životní pouť nebo ten, kdo záměrně falšuje historii,” uvedl předseda SMK József Berényi, jehož seskupení zastupující spolu s vládní stranou Most-Híd půlmilionovou maďarskou menšinu na Slovensku se v loňských volbách nedostalo do parlamentu. Esterházyho považuje za humanistu, jenž se prý prokazatelně opakovaně ohradil vůči fašismu a za války pomáhal uprchlíkům.

Esterházyho busta byla odhalena v Košicích letos v březnu. Slavnostní akt doprovázely protesty a pískot jeho kritiků. Bustu několik dnů po instalaci její odpůrci polili červenou barvou, což také nezůstalo bez povšimnutí maďarského ministerstva zahraničí.

Vztahy mezi Maďarskem a Slovenskem, které bylo do vytvoření Československa v roce 1918 součástí Uherska, jsou dlouhodobě napjaté. V poslední době je zatěžuje hlavně maďarský zákon, kterým Budapešť zmírnila podmínky pro získání maďarského občanství. Kontroverzními výroky na adresu Maďarska nešetřil v minulosti zejména šéf nacionalistické SNS Ján Slota, jehož strana byla součástí předchozí slovenské vlády premiéra Roberta Fica.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon